Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Dojčenie a antibiotikum dieťaťa a matky

    Vážená pani doktorka,
    veľmi pekne Vás prosím o radu.
    Dcérka má 13 mesiacov, je stále kojená a rada by som v tom aj pokračovala. Momentálne užíva FOREXO, dnes je tomu už piaty deň, 5 ml/12 hod. Ja som dnes dostala antibiotikum UNASYN 375mg na zápal močových ciest. Zatiaľ ho mám predpísaný na 6 dní. Rada by som ju kojila aj naďalej, ale obávam sa, či to nemôže mať nejaký vplyv na užívanie jej lieku a či jej to nemôže uškodiť.
    Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď a ostávam so srdečným pozdravom.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, prečo dieťatko užíva uvedený liek. V každom prípade ak je potrebné, aby ho užíval musí ho doužívať podľa rady lekára. Unasyn tiež nie je kontrainidkáciou dojčenia, takže môžete dojčiť aj pri jeho užívaní. Každé z uvedených antibiotík patrí do inej skupiny, takže nejakej sumácie liekov, prípadného predávkovania sa nemusíte obávať. Obe antibiotiká sú širokospektrálne, bolo by vhodné, aaby ste aj vy aj dieťa užívali probiotika, najmenej ešte 3 týždne po ukončení antibiotickej liečby.