Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ako naucit dcerku papaf

    , Autor: meggyinka

    Dobry den
    Potrebujem poradit lebo uz neviem ako naucit dcerku papat ma 9,5mesiaca a prikrmujeme od 5,5 mes; ked sme zacinali vsetko jej chutilo no po mesiaci ochorela a museli sme zacat odznova a to sa od vtedy vlecie, nechce vobec nic papat a uz treti den sa nechce ani kojit.
    Jej priblizny jedalnicek je : 6:30 kojenie
    9:30 : 100-150ml detska vyziva alebo nastruhane jablcko
    12:30 max 100ml mäsovozelenin prikrm ( skusala som rozne konzistencie hustejsie redsie teplejsie zimnejdie aj jablcko pridat no proste vuac nezje skusala som aj hned po zobudeni dat jest alebo hodinu a dve od zobudenia a nic stale len zmeta rukAmi a krici ale ona sa vtedy nechce ani nakojit,
    15:30 kojenie
    18:00 derska kasa
    20:00 kojenie a vecerny spanok
    Niekedy sa zobudi 2x niekedy viac ale v noci si len cucne akoby od smädu lebo taha max polminutky a spi zas
    Neviem z okolia pocuvam ze uz by mala mat dva chody na obed no ona nic nechce, a teraz treti den sa ani kojit nechce iba vodu cistu chce pit , tej vypije tak 250ml
    Tak neviem ci ja robim nieco zle alebo co ale je to uz dost na nervy ked vsetko len vylievam a utietam z podlahy
    Dakujem za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vôbec nemusí papať dva chody na obed, to začína až po prvom roku života a tiež to nie je hneď.
    Pravdepdobne má nejaký problém. Jedným môže byť to, či ste jej nepdoali niečo kyslé, naprídklad jabĺčko, deti nemajú radi kyslú chuť a po zlej skúsenosti, potom nechcú z lyžičky vôbec nič.Na druhej strane ak bola chorá, možno papala z lyžičky lieky, ktoré jej nechutili, musela ich spapať nasilu, tak teraz lyžičku odmieta. Tri dni nie je žiadna tragédia, pokojne by som dala 3 až 5 dní len kojenie, prípadne vodu. Kojiť v tichom prostredí, bez hluku aj v prítmí. Tiež mať také pokojnejšie dni, len malá prechádzka, žiadne návštevy a podobne. Keď sa stavu upokojí, skúste znova začať s príkrmom, ideálne tým, ktorý má najradšej. Ak by problém ani po týždni neustúpil, dieťa odmieta jesť, je na mieste konzultovať lekára.