Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Dieta odmieta pit

    , Autor: mireille

    Dobry den, pani doktorka,
    chcela by som Vas touto cestou poprosit o radu. Mame 13-mesacne dievcatko, od narodenia je velmi dobry jedak, nikdy s nou neboli problemy ani co sa tyka dojcenia, ani neskor prikrmov, nikdy mi ziadny neodmietla. Odrazu nam zo dna na den odmieta pit. Dovtedy vypila aj pol litra tekutin denne (dojcensku vodu, nesladeny cajik) plus 3x po 180 ml mlieka. Minuly tyzden bola chora, kasel, soplik, aj teploty boli, doktorka povedala, ze je to iba zo zubkov, vyter z hrdla bol negativny. Este nas pochvalila, ze dieta ma velmi dobry pitny rezim, lebo v cakarni si precikala plienku. Od nasledujuceho dna do nej nevieme dostat nic okrem mliecka. Skusali sme ju aj vselijako prekabatit, odputat pozornost, prestriedali sme rozne flase, cumliky, hrnceky... nic nepomaha. V sucasnosti vypije denne 3x po 180 ml umeleho mlieka, horko- tazko asi 150 ml vody/cajika a na obed s druhym chodom asi 150 ml polievky. Viem ze je to asi malo, vazi 11 kg. Ako by som mala postupovat? Je potrebne navstivit pediatra alebo vyckat ci sa situacia sama upravi? Dakujem za vas nazor

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa v tomto veku má okrem tekutiny prijatej v mlieku, polievke a pdobne vypiť asi 180-200 ml čistej vody. Takže žiadna tragédia ani nedostatok tekutín sa nedeje!!!!! &dieťa nie je potrebné prelievať, existuje aj stav "otravy vodu". Sledujte počet mokrých plienok, ak ich je dosť , netreba vôbec zvyšovať príjem tekutín!!!!!