Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kedy sa moze med, orechy, mak a ine

    , Autor: mirka-2

    Dobry den pani doktorka,
    dakujem Vam za odpoved ohladom nocneho budenia. Este by som sa chcela spytat od kedy moze rocny syn mak, med, orechy (a ake), kyslu kapustu a uhorky, olivy?
    Dakujem, prajem pekny den

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po roku môže dieťa rodinnú stravu, samozrejme, pokiaľ máte zdravú, pestrú výživu. Sú tam určité obmedzenia ale to sme tu už viackrát preberali.
    Na vaše konkrétne otázky: vetky zložky potravy, ktoré udávate sú síce zdravé ale tiež bývajú alergénmi a nie vždy sú ľahko stráviteľné.
    Olivy bývajä veľmi slané, teba ich podávať veľmi opatrne, posunula by som ich zaradenie až okolo druhého roka a naozaj obmedzene.
    Med z dobrého zdroja môže pokojne po roku. Podobne aj mak, uhorky, kyslú kapustu. Tiež orechy, ale mleté, zväčša zapravené v jedle. Orechy samostatne, či už vlašské, lieskové alebo arašídy nie je vhodné podávať deťom do troch rokov celé, pretože ich deti často vdýchnu.
    Každé nové menované jedlo treba zaradiť samostatne a počkať najmenej štyi dni až týždeň ako dieťa na ich konzumáciu zareaguje-