Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Jedálniček 10 a pol mesačného syna

    , Autor: lilien

    Dobrý deň p. doktorka,
    chcela by som Vás poprosiť o zhodnotenie jedálnička môjho 10 a pol mesačného syna a chcela by som sa Vás opýtať aj zopár otázok.
    Jedálniček:
    - ráno 5:30 až 6:00 - kojenie (papá v spánku, ale vždy sa napapá a spí ešte tak do pol ôsmej)
    - okolo 8:00 - ovocná výživa s chrumkami alebo kúskom chlebíka, či detskými piškótami (dávala som mu aj jogurt, ale potom som ho vymenila na poobedie - vy to tak odporúčate, tu by ma zaujímalo, že prečo skôr popoludní ako ráno?)
    - okolo 10:00 - pred spánkom kojenie
    - obed cca 12:00 - mäsovo-zeleninový príkrm (aj žĺtok, ako odporúčate)
    - okolo 14:00 kojenie a ide spinkať
    - olovrant 16:00 - 16:30 - biely jogurt s ovocím alebo domácim džemom, piškótami, chrumkami (predtým to bola skôr ovocná výživa, ako som spomínala, vymenila som to)
    - večera 18:00 - 18:30 - mliečna kaša babylove bez príchute (väčšinou)
    - večer pred spaním okolo 20:00 - kojenie (potom už spinká)
    V noci sa budí dvakrát na kojenie. Počas dňa dostáva na pitie aj čistú vodu. Keď sa narodil vážil 3050g, a teraz má okolo 8 a pol kg.
    Moje otázky:
    Prečo je lepší jogurt na olovrant ako na dopoludnie? Môžem ho občas dať aj dopoludnia?
    Môže už probiotický jogurt s vanilkovou príchuťou?
    Prečo odporúčate skôr biele al. tmavé pečivo ako celozrnné?
    Môžem mu upiecť domáce piškóty, ktorých zloženie by bolo nasledovné - hladká múka, kokosový olej, žĺtok, voda, hroznový alebo trstinový cukor?
    Môžem ako koreninu používať škoricu a vanilku?
    Vopred Vám veľmi pekne ďakujem za odpovede. Lenka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dopoludnia je lepšie dávať ovocie, aby nezasýtilo, podporovalo produkciu tráviacich štiav a potom dieťa dobre obedovalo. Samozrejme , že môžete dať jogurt aj dopoludnia, prípadne na raňajky. S príchuťami by som sa neponáhľala, potom nebude papať, to čo takú príjemnú chuť nemá. Pretože celozrnné pečivo má veľa vlákniny, ktorá je vo výžive detí dodvoch rokov obmedzená. Okrem toho pod šupkami celzrnnej obilniny. môžu byť aflatoxiny a fytotoxina, ktoré môžu byť kancerogény/ aflatoxíny/ ale aj fytotoxíny, blokujú napríklad účinok hormónov.
    Môžete upiecť aj domáce sušienky, uvedené suroviny by mali byť v poriadku. Škoricu aj vanilku odporúčam po roku, sú veľmi aromatické.
    Nemali by ste dieťaťu dávať chrumky: sú to prázdne kalórie, nič dieťaťu neposkytujú stran kvalitných živín, je to cesta k obezite a k nekontrolovateľnému chrumkaniu stále niečoho a potom dieťa odmieta, čo to čo má a potrebuje papať.