Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • dlhy den

    Dobry, vecer,
    mam syna vo veku 1,9mesiacov. Ked je vonku pekne, tak sme stale vonku, obzerame chrobaciky, mravce, vozime sa na motorke, behame, skratka je nam fajn. Horsie je to s uprsanym dnom, ked musime byt doma. Myslim si /ako kazda matka dufa/, ze je sikovny /pozna vsetky casti ludskeho tela a ich ukaze, pozna chrobaky hmyz, napodobni vsetky zvierata aj ZOO, zaujima ho skorpion, pozna velke a male veci, kocky koleca vklada do srpavnych tvarov./ Rozprava zakladne slova.Ked chcem, aby rozpraval a on nema naladu nerozprava, radsej si najde sposob ako mi to ukaze:napr: pozerali sme knizku, kde bolo hasicske auto ako taha rozbite auto--tak hukal a tahal ma za tricko atd...vzdy si najde sposob ako mi to povie, lebo vie, ze ja ho pochopim a nechce rozpravat, ale povie mama tato, bež, nono, dost,,, Ako ho mam zaujat doma, co mam s nim este robit, ked prsi, lebo ak ho nezaujmem, tak len mrnci, je mrzuty, zly, potom hadze kracky o zem a telka ho nebavi. Minule som uz s nim malovala, plastelina, pozerame knizky, obrazky, kreslime, vkladame stavebnice, lego ho nebavi..vsetko len na 2minuty a dost.Ako ho zaujat a rozvijat trpezlivost, aby nebil psa, nehadzal hracky o zem, nezuril,nehadzal sa o zem ako mam reagovat a spravne zakrocit. Ked sa okolo neho vrtim cely den, tak vecer doslpva padam a som zuriva, vycerpana. Som na neho sama a to mysim doslovne!!!! Dakujem

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    Ak máte možnosť, využite upršané dni na návštevu materského centra, plavárne, niekde sú aj cvičenia alebo tance pre matky s batoľatami... Niekedy je fajn vymyslieť nejaké pohybové aktivity aj doma, nejakú primeranú prekážkovú dráhu, hádzanie penovej loptičky a jej chytanie do sitka, stavanie bunkra z matracov... Inokedy deti zabaví vnútorný stan, v ktorom sa vedia vyblázniť - chodia dnu a von, zatvárajú a otvárajú vchody, dá sa k nim pridať aj tunel, ktorým sa dá loziť...

    A dôležitá vec tiež je, aby ste hľadali spôsoby, ako by ste si aj vy mohli vydýchnuť - dať ho na hodinku kamarátke s rovnako starým dieťaťom, potom si zobrať inokedy na hodinku aj jej dieťa alebo požiadať niekedy o pomoc starých rodičov, súrodencov (môžu prísť na návštevu alebo vy a mať trochu iný deň ako zvyčajne.