Poradňa detského psychológa

1,435 otázok

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

  • Vývojová dysfázia vs. sematicko- pragmatický syndróm

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobrý deň,

    mám syna ktorý bude mať v septembri 4 roky a má rečový a komunikačný problém ktorý riešime už vyše roka u odborníkov.Má vytvorenú svoju reč do ktorej mieša aj slovenčinu. V škôlke sa adaptoval dobre.Chodí tam veľmi rád. Jeho reč a komunikácia sa pomaly zlepšuje. Naposledy nám klinický logopéd povedal, že u syna ide pravdepodobne o sematicko- pragmatický syndróm. Vraj je to nový syndróm s krátkodobými štúdiami. Chcem Vás poprosiť o radu ako by sme mohli synovi pomôcť poprp. začať navštevovať aj nejaké centrum pre takéto deti na slovensku. Sme z malého mestečka na východnom slovensku.
    Vopred Vám Ďakujeme

  • otázka

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň,
    Mám 6 ročného syna, máva časté problémy s bruškom. Niekedy ho preženie , niekedy zvracia. Chodíme do gastroentrolog. amb., robili mu aj biopsiu čreva, nakoľko ja mám celiakiu. Jemu sa zatiaľ nepotvrdila. Keď chodil do škôlky mal obdobie, keď sa ráno roztriasol a prehnalo ho alebo vraca. Teraz sa mi stalo, že keď mal ísť sám spať do svojej izby, roztriasli sa mu kolená a zvracal. Chcela by som Vás poprosiť o radu ako mám ďalej postupovať a čo robiť. Ďakujem

  • 2 otázky

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na 2 otázky.
    1. KAKANIE. Mám 2 aj 3/4 ročného syna v novembry bude mať 3r. Už sa postupne začína zbavovať plienok, aj cikať už celom ide pekne do šerblíka aj kakať sa pýta. Ale na kakanie si pýta plienku. Má zvyk pýtať si plienku nevie kakať po sediačky, do záchoda šerblíka. Povie mami chcem kakať, idem tlačiť,cem plienku. Daj plienku. Vie mi to pekne oznámiť, povedať, popýsať ale má zlozvyk nevie " to robiť" posediačky. on sa to poroste tak naučil postojačky, má svoje jedno kakacie miesto , ked stojí a tlačí. Potom mi povie už hotovo, prebaliť. toto však môže robiť do šerblíka, keď už doň pekne ciká ale nie, len plienku si pýta. Ak mu ju nedám sa ani nevykaká, zadržiava stolicu. Mám snahu ho viesť k tomu šerblíku na kakanie, ake bez úspechu. Zvyk je zvyk. On si proste zvykol takto kakávať a pýtať si na to plienku a hotovo. Do šerbla to neurobí. Pôjde do škôlky a keďže už má osvojené, samotné pýtanie sa, tak v škôlke nebudú tolerovať, že on to nechce robiť od záchodika ale si na to rovno pýta plienku. Skúšala som dať k šerblíku oblúbenú hračku alebo inú motiváciu a nič. Zvyk kakať postojačky je silný. Ako postupovať?
    2. REČ. v novembri bude mať 3 roky. Slovnú zásobu má bohatú. Pomenovať vie naozaj všetko. Ale má svoju reč. Veľa slov si skracuje ,skomolí. Nevie povedať R ani L, ani V. Mekčenové písmená povie pekne š, ť, č používa v slovách pekne. no veľa slov si hovorí posvojom. Čokoláda je čokoka. babka je baka. voda je oda. ponožka sú pumiky, bicykel je bikise, tepláky sú tepaky, treska je teka, vtáčik je táčik atď. Chápem, že nevie vyslovovať R je ešte v jeho veku v norme, ale nevie používať v slovách hlásky L a V a preto si hladá výrazy svoje ako pomenuje danú vec. Tým pádom si slová hovorí posvojom. Chcela by som vedieť, či je to ešte vporiadku alebo by bolo vhodné už logopédia? Ako doma popracovať na správnej výslovnosti a naučiť ho vyslovovať L aj V. Je dobré ho upozorňovať ak povie zle ho opravovať? Alebo opravovať ho nie ej vhodné? V ako veku vie dieťa používať a vyslovovať L a V ?ďakujem

  • výmena rodičov na rodičovskej dovolenke

    , Autor: anezur

    dobrý deň p. doktorka,
    chcem sa vás opýtať na váš názor k výmene rodičov na rodičovskej dovolenke. možno ste sa počas svojej praxe stretli s podobnou situáciou. dcérka bude mať 13 mesiacov. chceli by sme sa s manželom vymeniť na rodičovskej dovolenke. nemusíme to robiť, manžel navrhol túto výmenu. pracuje do večera s keď príde domov dcérka už spí. keby som ja nastúpila do práce, tak by sme spolu mohli tráviť viac času. nie som proti tejto výmene, ale chcem sa opýtať z hľadiska dieťaťa - či nie je dieťa v takom veku už na matku tak naviazané, že by takáto zmena pre ňu priniesla viac negatíva ako pozitíva. ešte ju kojím a keďže od narodenia odmieta cumlíky, stane sa, že ku mne príde cez deň si trochu "podudať". takže ak by som nastúpila do práce, kojila by som ju len ráno a večer. stačilo by to? ďakujem za odpoveď

  • cmulanie palca

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý večer pani doktorka. CHcem vás poprosiť o radu ako docieliť to aby moja 2.5 ročna dcerka si necmulala palček. Robi to počas toho ako pozera rozpravku a ked ide večer spať. Bojim sa aby jej neodstavali zubky a aby sa jej v školke neposmievali.Dohovaranie nepomaha. Dalej by som chcela vedieť prečo sa moj 4. ročny syn nevie hrať sam.stale ma vola k hre alemo manžela.Ked nesme s nim v izbe tak radšej presedi pri rozpravke ako by sa mal sam zahrať.Tiež ma trapi že si niči hračky.Napr. v pieskovisku mal autičko tak zobral kladivo a ho rozbil. A vobec mu to nebolo luto. Za vašu odpoved vopred dakujem.

  • dmo

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dcera ma od narodenia dmo pred rokom sa začala bať lepšie povedane strhla sa pri zvišenom hluku a dochadza to až do niečo ako je epilepsia.

  • denný režim dojčaťa

    , Autor: lucida

    Dobrý deň!

    snažím sa o zavedenie pravidelného denného režimu u 7,5mesačného dieťaťa. uvedomujem si jeho potrebu pre psychiku dieťatka, preto ma zaujíma ako sa k tomu dopracovať čo najprirodzenejšou cestou.
    kým som syna výlučne dojčila do 5 a pol mesiaca, rešpektovala som jeho fyziologické aj psychické potreby podľa toho ako si to on vyžadoval. dojčili sme podľa jeho potreby, spal, keď bol unavený, medzitým sme sa spolu hrávali, cvičili, chodili na prechádzky. tak si vytvoril svoj vlastný režim, ktorý bol viac menej pravidelný.
    2 mesiace pekne papá príkrmy aj je dojčený. mali sme aj problémy s večerným zaspávaním, tie sa po čase ako tak upravili, teraz sa snažíme zaspávať medzi 8-9 hodinou.
    teraz mi robí problém cez deň skĺbiť jeho potrebu spánku s jedením. spáva 2-3krát denne, dokopy asi 3hodiny. snažila som sa docieliť, aby zaspával približne v rovnakom čase,ale nie vždy sa to podarí, pretože nie vždy sa ráno v rovnakom čase zobudí, je unavený v roznom čase alebo len nemože zaspať(so spánkom máme už dlhšie problém). preto sa mu aj posúva čas jedenia. stáva sa, že desiatu má až okolo pol 12, obed o pol 3, a tak máme všetko posunuté. o pravidelnosti teda nemožeme hovoriť. neviem ako mám postupovať. keby som mu vynechala niektoré jedlo, mohlo by mu to chýbať, budiť ho, keď sa mi ho ťažko podarí uspať sa mi tiež nezdá ako dobrý nápad. nie som ani zástanca tvrdého denného režimu spania a papania vždy v rovnakú hodinu. chcela by som nájsť zlatú strednú cestu len neviem ako to mám docieliť. myslíte si, že je pravidelný režim taký nevyhnutný pre osobnosť dojčaťa za každú cenu alebo má synček ešte čas a mám počkať ako sa to vykryštalizuje samo?
    za odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem

  • plačlivosť, ignorácia

    , Autor: Registrovaný používateľ

    dobrý deň pani doktorka, veľmi rada by som Vás poprosila o radu pri výchove našej 22 mes. dcéry. Je to zlaté mile dievčatko, doteraz sme s ňou nemali žiadne problémy. opíšem Vám našu situáciu: keď mala Emka 16 mes, narodil sa jej braček, myslím, že situáciu sme zvládli, nemala som pocit, že to berie nejako tragicky, rýchlo si zvykla, ale teraz v posladnej dobe mám pocit, že na malého žiarli, a dáva to najavo tak, že chce byť neustále pri mne. Vždy bola na mňa veľmi naviazaná, ale to čo stvára teraz je ozaj veľa. nechce pochopiť, keď kojím malého, že nemôže vyrušovať, musím sa zatvoriť do izby a to celý čas plače za dverami, nieje to tak vždy, ale často. nemôžem ísť sama ani do obchodu, to keď zistí, že niekam idem, spustí taký rev, že ju musím zobrať zo sebou. napríklad na piesku stále kontroluje či som tam, vlastne neustále celý deň sa vypytuje : kde je mama? kde je tato? kde je baba?.... a to stále dookola. na druhej strane mi s veľkou obľlubou vonku uteká a keď na ňu volám úplne ma ignoruje, musím potom za ňou utekať aby sa jej niečo nestalo. a posledné dni má večer totálne hisáky. musím ležeť pri nej keď zaspáva, ale veľa krát, no každý večer začne plakať aj malý a ja musím za ním íst, vždy jej poviem kam idem a že hneď prídem, to spustí taký strašný rev a samozrejme pobudí úplne malého a revú obaja. Jednoducho nodokáže byť chvíľu sama v spálni, neviem ako ju mám učiť samúzaspávať. a skoro každé ráno sa zobudí s takým revom a krčí: kde je mama? lebo spí s manželom, ale majú ozaj super vzťah. aj naobed sa budí s revom a potom ju musím 20 min. mojkať aby bolo dobre. neviem čo môžem od nej chcieť v tomto veku, čomu je schopná porizumeť. neviem už ako mám reagovať, keď spustí ten svoj rev.
    Ďakujem veľmi pekne za rady, s pozdravom Zuzana z Trnavy.

  • ako na to

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, kedy by dieťa malo začať samo jazdiť na bicykli bez pomocných koliesok....dcérka má päť a pol roka, no zatial ešte nevie, i keď sa snažíme. Pritom je celkom šikovná. Všetky jej kamarátky, ktoré sú približne v jej veku už dávno jazdia...len jej sa to nejak nedarí. Viem, že u každého dieťaťa je to individuálne, ale aspoň také to približné obdobie. To isté je i s kolieskovími korčuľami....i keď jej to už ide celkom pekne, bojí sa ma pustiť, nemá odvahu a pritom ešte ani raz nespadla, takže nemá dôvod sa nejak veľmi báť. Pravdu povediac dosť ma to trápi...nechcem, aby bola najlepšie, no tiež nechcem, aby za ostatnými deťmi zaostávala. Ďakujem za odpoveď.

  • pohreb

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý deň, je vhodné vziať deti (7, 5) na pohreb dieťaťa. Deti chlapčeka poznali zo škôlky. Mám ich nechať, nech sa rozhodnú samé?
    Ďakujem za odpoveď
    adriana

  • Dlhé raňajkovanie

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den, chcela by som sa s Vami poradit ohladom ranajkovania mojej 3 rocnej dcery. V jedle nie je prieberciva, zje v podstate vsetko, v poslednej dobe vsak zacala riadne strajkovat s ranajkovanim. Dokaze ranajkovat aj 2 hodiny! A to jej dam len pohar mlieka a maly natrety chlebik. Sedi za stolom a robi a rozprava vsetko mozne ale z jedla odkusne raz za cas. Od septembra ide do skolky, rano sa budeme musiet pomerne rychlo naranajkovat, aby sme vsetko stihali.
    Doteraz som na nu skusala ist s tym, ze ked za nejaku dobu ranajky nezje, cely den nebude napr. ani ziadny cukrik (neviem, ci je to spravna metoda) a potom ho ani nedostane (vcelku to chape a akceptuje a ani si cukrik nejako nevynucuje). Dnes som jej po hodine a pol povedala, ze jej davam este chvilu a ked nedoje, nemusi to teda jest a beriem jej to zo stola. Za par minut som jej to teda musela zobrat, vtedy zacala trucovat a hadzat sa o zem, ze ona to chce dopapat ale uz som jej to nedala.
    Neviem, aka metoda je ta spravna, aby sme sa vedeli v nejakom normalnom case naranajkovat, prosim poradte mi. Dakujem.

  • čo robiť

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobrý den.Potrebujem poradiť,kedže už neviem čo je lepšie pre moju 2 a pol ročnú dcérku.S manželom nám to nevyšlo,problém je z jeho strany,pivo a partie.Asi rok sme sa schádzali a rozchádzali a riešili až kým sme nedošli k záveru že bude lepšie ked spolu nebudeme,pretože je z jeho strany lepšie tráviť čas v krčme ako s rodinou.No problém ešte len začal,mala je nanho velmi naviazaná aj ked jej od narodenia venoval minimum svojho času.Nerozišli sme sa v zlom,nikdy sme sa pred nou nehádali ani v komunikácii nieje problém len neviem čo s malou,strašne jej chýba stále o nom hovoí,stále ho čaká,už máme problém aj so spaním.Pred spaním hovorí o tatikovi,hned ráno ked vstane,ked ideme vonku či už len tak do piesku alebo na nákup.Vidím že sa trápi.Potrebujem poradiť čo bude prenu lepšie.Ked jej bude častejsie volať a takisto za nou chodiť alebo to máme obmedziť na minimum lebo už neviem.Stále jej hovorím,že ocko je v robote,večer je unavený tak išiel spinkať a tak.Ako jej to správne vysvetliť.Dakujem

  • Vobec nechce jest

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,
    mam na Vas otazku ohladne jedenia mojho 18 mesacneho syna. V januari 2011 som s nim bola 10 dni v nemocnici, lebo mal zapal priedusiek, vracal a mal hnacky. Bol na infuziach a odmietal cokolvek zjest, co mu priniesli. Pripisovala som to stresu z nemocnice. Prisli sme domov a chvilu bol ako vymeneny. Zjedol to, co sme mu dali, i ked nie nejak vela. V maji mal opat 3 dnovu crevnu virozu. Vtedy sa mi nepozdaval, dala som ho na vahu a zistila som, ze oproti januaru schudol takmer kilo. Bezala som k doktorke, spravila mu krvny obraz a mal velmi nizke zelezo a este nejake zle hodnoty, co pripisovala doktorka viroze. Dala nam Peritol na zvysenie chuti do jedla a Pikovit, aby sa rozjedol. Asi dva dni jedol viac, ale potom zas prestal. Zje tak 2 lyzicky jogurtu, polievku mu vyslovene lejem do hrdla, aby aspon cosi zjedol a zvysok len rozprple. Neviem, ci je to tym, ze ma len 8 zubkov a zle sa mu je. Ale nechce ani nic rozmixovane. Z toho dovodu ho este kojim. Uz som ho aj chcela odstavit, no bol schopny nezjest za den vobec nic a len bol mrzuty a spavy. Jednoducho to s nim nejde ani po dobrom, ani po zlom. Nechutia mu ani len brumiky, ci ine detske sladkosti. Prosim, poradte mi, ako na neho. Dakujem

  • poradit

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den,chcela by som sa spytat.Mam trojrocnu neter a vzdy ked pride k nam na navstevu tak sa bucha v gaucovke.nepaci sa mi to.v poslednej dobe pritom zatvara aj oci.uz som sa pytala jej mamy tak povedala ze je to zlozvyk,ale mne to tak nepripada.alebo sa hra na zemi a ked sa nazlosti tak skoci na gauc a silno sa bucha.mozte mi prosim vas poradit co to znamena?

  • trauma z rozchodu

    , Autor: adika30

    Dobrý deň , moc by som vás prosila o radu . Len tak v skratke rozpoviem môj príbeh aby ste lepšie vedeli čo a ako.Som vydatá , manžel od nás odyšiel , ja už 15 rokov trpím a aj sa liečim na úzkostné stavy.Mám dve deti , chlapec má 18 rokov dievča 7 rokov.Keď som otehotnela s malou musela som vysadiť antidepresíva, malá ma od narodenia občasne predstavy že po nej lezu muchy alebo vydí hady.Od narodenia trpí atopickým ekzémom , potravinovou alergiou , vonkajšou alergiou a astmou.Manžel od nás odyšiel pred pol rokom.Už rok to u nás nefungovalo.Vždy keď išiel na pár dní preč tak malej povedal že sa vráti že ide len za kamarátom.Mala je na neho moc naviazaná.Keď odyšiel navždy tak malej nič nepovedal,len odyšiel.Mala ho mesiac vyčakavala pred dverami,neustále hovorila že ju by tatinko neopustil.Nepovedala som jej že sa už nevráti , nemala som to srdce.Myslela som že časom to prejde a bude to lepšie ale mýlila som sa.Momentálne sa mi za posledný mesiac zhoršila v škole,nedokáže sa sústrediť a učiť.Za jeden týždeň mala dve poznámky a koncoročne testy všetky zle,pritom je len prváčka.Syna sa stále vypytuje kedy sa jej tatinko vráti a len nech jej nehovorí že sa už nikdy nevráti,kreslí mu neustále obrázky a pomaly denno denne hovorí že jej chýba a keby ju vidí aka je už veľká a plače pri tom.Je toho veľmi veľa,jedným slovom povedané je to pre ňu veľka bolesť pri ktorej sa jej horší aj astma.Moc by som vás chcela poprosiť o radu čo mám spraviť aby sa už toľko netrápila a ako jej mám povedať že už navždy zostaneme sami bez tata.Som úplne bezradná , moc vás prosím o radu.ďakujem vám veľmi pekne a prajem príjemný deň.

Otázok: 1364