Poradňa detského psychológa

Na otazky odpovedá psychologicka.

ARCHÍV: Poradňa uzamknutá

  • Strach

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, môj najmladší syn má 3 roky a teraz v poslednom čase sa začal strašne báť. Príklad: má strašne rád vláčiky- pozerá rozprávky, má hračky vláčiky a už sme sa aj párkrát vlakom viezli. minulí týždeň som sa zasa vybrala vlakom aj s ním a on spustil hysterický plač, že nechce a bojí sa, aby sme išli domov on tam nepôjde... Bola som s neho rozčarovaná a to ten vlak ešte ani nevidel. Potom zasa sa bál, keď dali na naše auto čln- to mu by som rozumela že to nevedel spracovať prečo je ten čln na aute. A dnes sa zasa dál plastovýých dosiek ktoré máme opreté o stenu. Pofukoval vietor a oni sa trošku hýbali. Neviem si to vysvetliť, nebol taký bojazlivý. Doma je kľud, nezažil žiaden stres, nehádame sa nič také stresujúce nebolo. Prosím Vás poraďte čím to môže byť? Prejde to ako to prišlo? Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď. S pozdravom Gabriela.

    Odpovedá: Mgr. Miroslava Zimányiová

    To, či to prejde, sa nedá vopred povedať. No takéto ťažkosti sa v tomto veku zvyknú vyskytovať pomerne často. Súvisí to s bujnou fantáziou, ktorú deti majú a aj s tým, že nevedia celkom dobre odlíšiť, čo je realita a čo je ich vlastná fantázia, čo je reálne možné, aby sa stalo a čo sa môže stať "len" v ich predstavivosti.
    Mnohé tieto detské obdobia úzkosti prejdú, hoci to môže trvať aj niekoľko mesiacov či rokov. Nie je vhodné dieťa vysmievať, hovoriť, že už je veľké, aby sa bálotakých vecí a podobne. Je vhodné byť mu oporou, rešpektovať jeho paniku, strach, hľadať možnosti, ktoré by ho podporili v tom, aby danú situáciu zvládlo, prekonalo alebo sa aspoň pokúsilo ju prekonať a ak sa mu to nepodarí, aby našlo dosť podpory u rodičov, u blízkych, ktorí mu dajú najavo, že to nevadí, že nabudúce alebo inokedy to určite dokáže, že na tom nestojí ich láska k dieťaťu...