• uterus subseptus

    , Autor: lucatko87

    dobry den prajem chcela by som sa spytat minuli tyzden som zacala krvacat v nemocnici mi povedali ze mam hematom a uterus subseptus..teraz uz nekrvacam ani nic no velmi sa bojim o babetko som v 15 tyzdni...hematom ma teraz 4cm..moze nejako ohrozovat plod??a co je vlastne to uterus subseptus??dakujem za odpowed

    Dobrý deň,
    počas vývoja maternica vznika zrastením dvoch trubičiek, tzv. Mullerových vývodov. Za normálnych okolností sa tieto vývody úplne spoja a ich vnútrná časť zanikne a vznikne jedna dutina. Tento vývoj všam nemusí prebehnúť dokonale a vznikajú rozne anomálie, od zdvojenej maternice až po tzv. uterus subseptus - znamená to, že časť vnútornej časti vývodov ostala a tvorí v maternici prepážku. V naprostej vačšine prípadov je to iba náhodný nález a nič nehrozí. Existuje však isté riziko, že sa časť placenty umiestni na túto prepážku a plod nie je dostatočne živený a potratí sa. Nedá sa proti tomu nič robiť, iba čakať ako sa situácia vyvinie.