• tvrdnutie bruska a vodnaty vytok

    dobry den, chcem sa opytat.som v 20 tyzdni tehotenstva a obcas mi tvrdne brusko ale nie cele ale vacsinou len jeho spodna prava cast.Urobi sa ako taka hrca a po niekolkych sekundach sa opat uvolni.moze sa jednat o kontrakcie alebo len pohyby babatka?je to nebezpecne?a este jedna otazka, lekarom mi bol predpisany macmiror, asi na 4 den jeho uzivania som spozorovala silny vodnaty vytok.Nejedna sa o odtok plodovej vody zapricineny vaginalnymi cipkami macmiror?
    za odpoved vam vopred dakujem

    Dobrý deň,
    vaginálne čípky macmiror určite nikdy nesposobia odtok plodovej vody, pretože sa zavádzajú do pošvy a krčok maternice chráni plod pred odtokom. Ak by odtekala plodová voda, tak je to kvoli infekcii, ak máte hojný vodový výtok, je určite vhodné vyšetrenie.
    Kontrakcie maternice v tehotnosti možu byť normálne, ale možu by´t aj príznakom hroziaceho potratu, bez vyšetrenia sa to nedá poznať, závisí na tom, či sa mení nález na krčku alebo nie. Problém je ten, že nevieme vysloviť prognózu u konkrétnej pacientky, u Vás o nič nejde, u Vás hrozí potrat. Doležité je meranie dĺžky krčka maternice ultrazvukom, ak je dlhší ako 25 mm tak je riziko potratu malé.