• Vedľajšie účinky

    Dobrý deň,
    chcela by som sa poradiť , ohľadne problému s otehotnením. Manžel bol na vyšatrení spermií - výsledok - ejakulát pH : 7.4, pohyb. lin. nad 60 % mn. spermií nad 35 mil./mil.- oligospermia ľahk. typu. Lekár mu predpísal TAMOXIFEN a vitamíny na 7 mesiacov. Keď som si však potom čítala leták k tomuto lieku, zdá sa mi byť príliš silný, aj keď sú to len najmenšie dávky.
    Chcem sa preto opýtať, či je takáto liečba pri týchto výsledkoch normálna a bežná.Či nehrozia nejaké vedľajšie účinky. A nakoniec aká je šanca na otehotnenie s takými výsledkami.
    Ďakujem .

    Dobrý deň,
    nie som andrológ a nemám skúsenosti s liečbou mužov.
    Tamoxifén je tzv. protiestrogénny liek, negatívnou vazbou by mal stimulovať v hypofýze tvorbu hypofyzárnych stimulačných hormónov a tak vplývať na tvorbu spermii. Nález Vášho manžela však neznamená neplodnosť a liečba by mala by´t iba v prípade, ak sa Vám nedarí dhlšie ako rok až dva a nie sú známe iné príčiny.