Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,708 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
  • epidural

    , Autor: Registrovaný používateľ

    Dobry den chcem sa opytat. Pred tehotenstvom som trpela panickou poruchou brala som serlift. Cez tehotenstvo som nic nebrala.Som v 35tt. Akurat sa bojim pôrodu ak ked to uz bude môj 3 pôrod. Pomôže epidural ma trocha ukludnit alebo čo by som si mala pytat na ukludnenie aby na mna neprišiel strach. Čo by ste mi odporučál?

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    určite by som doporučil ešte psychoterapiu, uvoľňujúce sedenia a rozhovory Vám pomožu prísť k porodu bez strachu. Epidurál Vám uľaví od bolesti, ale proti strachu pomože naozaj iba psychoterapia.

Podobné otázky

  • Otec pri pôrode a poplatky

    , Autor: blabla

    Dobrý deň,

    rada by som mala pri pôrode manžela, ale zaujíma ma, ako prítomnosť otca vníma pôrodník :). Ako sa lekári a aj Vy konkrétne staviate k tejto téme. Dúfam, že budem rodiť prirodzene, ale ak by sa niečo skomplikovalo - ako je to v prípade cisárskeho rezu? Môže byť otec tiež pri pôrode cisárskym rezom a je jeho prítomnosť spoplatnená? Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    toto je veľmi zaujímavá otázka. Zažil som na začiatku svojej kariéry, že sa zavádzala prítomnosť otca dieťaťa pri pôrode a mnoho starších kolegov vtedy na to nazeralo veľmi negativisticky. V tých časoch prevládal paternalistický prístup k rodiacej žene, nikto s ňou nediskutoval o možnostiach a všetko pevne riadili zdravotníci. Prítomnosť sprievodnej osoby zmenila tieto pravidlá, pretože táto osoba je aj svedkom celej situácie na pôrodnej sále.
    Ja osobne som veľkým zástancom prítomnosti sprevádzajúcej osoby počas celého pôrodu, rodička nesmie ostať osamotená, pretože sa tým zvyšuje napätie a stres, čo sú nepriatelia pôrodu. Okrem toho napríklad pri epidurálnej analgézii môže sprievodná osoba poskytovať rodičke oporu pri chôdzi, ak by mala oslabené nohy. Ak sa pôrodu nechce alebo nemôže zúčastniť otec dieťaťa, isto je vítaná aj iná osoba, sestra rodičky, kamarátka, mama alebo dula.
    Čo sa týka prítomnosti sprievodu pri cisárskom reze, naráža to na viacero komplikácií ale viem, že niektoré pracoviská to umožňujú. Na operačnej sále sa stretávajú tri tímy lekárov - pôrodníci, anesteziológovia a lekári starajúci sa o novorodenca, čím sa zmenšuje fyzický priestor pre prítomnosť sprevádzajúcej osoby. Ak to však priestorové možnosti kliniky umožňujú umiestniť sprevádzajúcu osobu tak, aby neprekážala v práci žiadnemu tímu, určite to je benefit. U nás v Ružinove sa snažíme aj o bondig pri cisárskom reze, ale partnera z priestorových dôvodov na operačnú sálu nemôžeme zatiaľ pustiť.
    Niektoré nemocnice za prítomnosť sprevádzajúcej osoby vyberajú poplatky, poistenkyne Dôvery si môžu nájsť na stránkach poisťovne spôsob, ako tieto poplatky im poisťovňa refunduje. U nás v Ružinove je prítomnosť jednej osoby bezplatná, za druhú osobu sa nejaký poplatok vyberá.

  • Otecko pri pôrode

    , Autor: andreatak

    Som ešte len v 5. mesiaci a zatiaľ nemám pozisťovaných veľa informácií ohľadne pôrodu, ale veľmi ma zaujíma, aká je aktuálna situácia ohľadne otecka pri pôrode. Vy osobne to odporúčate? Môže byť v každej pôrodnici otec prítomný? Čo keby som si chcela radšej zobrať kamarátku? Platí sa za to? Som z Košíc, preto mám zaiaľ vybranú nemocnicu Agel Košice-Šaca.

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    sprievodná osoba pri pôrode má veľký význam. Vo všeobecnosti platí, že rodiaca žena by nemala ostať osamotená. Pocit opustenosti a samota zvyšuje stres a napätie, čo bráni rozvoju riadnej pôrodnej činnosti. Okrem toho pri podaní epidurálu, občas potrebuje rodička podporu a pomoc pri chôdzi.
    Partner je ideálna voľba, ale nemusí byť u všetkých párov možná, preto je odporúčané v týchto prípadoch si vziať niekoho iného (kamarátku, mamu, sestru, dulu).
    Čo sa týka platby, neviem, ako to majú iné nemocnice, u nás sa za prítomnosť jednej osoby pri pôrode neplatí.
    Vy chcete rodiť v nemocnici Agel, takže pokiaľ ste poistenkyňou Dôvery, za ich prítomnosť počas pôrodu i bondingu v pôrodniciach AGEL neplatíte, či už si k pôrodu vyberiete otca dieťaťa, alebo inú osobu.

  • Vakuumextrakcia

    , Autor: Nika8805

    Dobry den, pred nejakym casom som rodila v Ruzinove. Kedze porod prebiehal pomerne dlho, aj ked na prvorodicku nic neštandardné (kontrakcie zacali poobede, porod prebiehal po prepichnhti plodoveho obalu na dalsi den skoro rano) - nebolo mozne podat epiduralnu analgeziu co bolo pre mna nevyhodou. Po nepokracujucej 2. dobe porodnej bol zvoleny porod per VEX - kiwi. Porod bol velmi bolestivy, necítila som ziadny tlak alebo prirodzenu volu ci potrebu tlacit ako to všetci opisuju, citila som len silne kontrakcie a chcela som mat po vsetkom, kedze sa mi to zdalo nekonečné. Velka vdaka lekarom za ukoncenie tohto porodu velmi kvalitnym sposobom, kedze dieta nemalo na hlavicke ziadne nasledky, avsak od tej doby ma prenasluduju traumatizujuce spomienky a mnozstvo otazok. To, ze som takto rodila som nevedela az do prepustenia, chybali mi informacie. Bola to moja chyba? Nezvladla som porod? Nebola som dost silna? Zle som tlacila? Mam slaby prah bolesti? Neviem, ci je mozne na to odpovedat, aj ked nepoznate detaily, avsak za kazdu doplnujucu informaciu budem rada, kedze ma to uz par mesiacov máta. Dakujem!

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    ďakujem za spätnú väzbu, budem veľmi rád, ak ma navštívite osobne (kľudne aj s partnerom) a Váš pôrod spoločne podrobne preberieme.
    Mrzí ma, že sa to nestalo už počas Vašej hospitalizácie. Prosím napíšte mi email
    jozef.zahumensky@ru.unb.sk
    Napíšem pár všeobecných informácii.
    Vakuumextrakcia je pôrodnícka operačná metóda, ktorou sa pomáha ukončenie pôrodu úplne v závere, kedy už je hlavička natoľko vstúpená v panve matky, že cisársky rez nie je možné vykonať bez toho, aby nebola ohrozená matka aj plod poranením. KIWI vakuum je najmodernejší nástroj, veľmi elegantný a jednoduchý, pri ktorom sa vytvorí ručne podtlak v takej umelohmotnej malej miske, ktorá sa prisaje na hlavičku novorodenca. Tento nástroj nevytvára veľký podtlak, preto sa nepoužíva na samotné vytiahnutie hlavičky plodu, ale iba ako pomoc matke pri tlačení.
    Vakuumextrakcia je používaná všade na svete, zvlášť obľúbená je v škandinávskych krajinách, u nás v nemocnici tak končí cca. 6% pôrodov.
    V žiadnom prípade sa nejedná o žiadne zlyhanie nikoho. Niekedy stačí, aby novorodenec počas prechodu pôrodným kanálom trocha narovnal krčnú chrbticu, čím sa výrazne zvýši obvod hlavičky a matka napriek svojej obrovskej snahe potrebuje pomoc s ukončením pôrodu. Vy ste naopak všetko perfektne zvládla a naozaj prídite ma navštíviť a spoločne preberieme dokumentáciu, aby ste stratila všetky zbytočné pochybnosti.
    S kolegami preberiem, prečo ste nebola podrobne informovaná už počas pôrodu, je to samozrejme dôležitá súčasť. Avšak niekedy sa stane, že celkovo pôrodný stres a vyplavený oxytocín zahladí spomienky, preto je dobré informovať rodičku ešte raz aj pred prepustením.

  • Kliešťovú pôrod

    , Autor: Danica2023

    Pekný deň, pán doktor. Mám takú otázku. Prvý krát dom rodila pred 5 rokmi. Môj pôrod trval od odtečenia plodovej vody 29 hodín. Voda mi odtiekla cca 1:30 v noci. Potom som bola v nemocnici a čakala kým nastúpi pôrodná činnosť resp kontrakcie. Tie začali na ďalší deň o 17:00 a trvali presne 12 hodín intenzívne sa opakujúce každé 3 min. syn sa narodil 7:08. Epiduralku som mala vybavenú, ale chcela som to zvládnuť bez, koniec koncov ani som si ju nemohla poprosiť, keďže som takmer celých 12 hodín bola otvorená len na 1 CM. O 5 nad ránom som sa už asi otvorila, lebo sme išli už rodiť. Už dom však nevládala, takže epidural mi pichli, ale zrejme aj toľko, že už som necítila kontrakcie. Osobne si myslím, že lekárka robila určite najlepšie ako vedela a zrejme vyhodnotila, že syna už nevytlačím, vraj bol na mňa moc veľký a nenaliehal temenom hlavičky ale lícom, tak mu pomohla kliešťami aj vakuumextraktorom počítajúc, že ma bude dlhšie zašívať. Preto zrejme pichla epiduralu viac, ale to je len moja amatérska dedukcia. Teraz čakám druhé dieťatko. Pôrodu ako takého sa nebojím. Bolesti pri prvom boli strašné, ale tešila som sa na dieťa. Zlý pocit dom získala až z reakcii lekárov, že preboha čím som si musela prejsť a že mi môže hroziť únik stolice po použití kliešťami. Našťastie sa tak zatiaľ nestalo, aj keď regenerácia mi naozaj trvala dva roky čo sa týka inkontinencie a trochu aj problémy s nekontrolovanou plynnatosťou. Veľmi rada by som rodila samozrejme aj druhé dieťa prirodzene, lebo viem, že je to lepšie aj pre dieťatko a ak je všetko ok aj pre mňa. Pôrodu sa nebojím, ale mám strach s následkov. Nemôže sa stať, že tie jazvy co tam mám budú náchylnejšie na potrhanie a urobilo by mi to problémy s udržatelnostou moču/stolice? Nepredpokladám a verím, že sa tak nestane, ale stalo sa Vám, že ste rodili ženu dva krát kliešťami a aj sa zregenetovsla, nemala potom zdravotné problémy tohto typu? Ďakujem krásne za odpoveď, s úctou DM

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    takáto porucha naliehania, že by dieťa naliehalo lícom, neexistuje, ale zrejme išlo o tzv. deflexiu, kedy dieťa nalieha predhlavím - temenom (nie záhlavím). Riziko opakovania je minimálne.
    Čo sa týka vedenia pôrodu, to by sa malo riadiť rozsahom poranenia pri prvom pôrode a hlavne, či máte následky. Pri druhom pôrode je riziko závažného poranenia malé, ale ak máte poruchy udržania stolice, alebo iné problémy, je možné indikovať plánovaný cisársky rez. Ak píšete, že Vám občas unikajú plyny, to nemusí byť následok pôrodu, takýto stav je častý.
    Ja osobne nepoznám prípad, aby sa musela opakovať extrakčná operácia (kliešte) aj pri druhom pôrode, pretože pôrodné cesty už sú pri druhom pôrode volnejšie a hlavička dieťaťa cez ne prechádza ľahšie.

  • Epidural

    , Autor: Zuzannasz

    Dobrý deň pán doktor, za dva mesiace ma čaká druhý pôrod. Od začiatku tehotenstva beriem clexane injekcie z dôvodu zlej zrážanlivosti krvi môžem pri pôrode žiadať epidural alebo nie. Pri prvom pôrode som to neriešila ale mala som veľké bolesti preto by som si rada pri druhom už dala epidural len neviem či je to možné pri tých injekciách. Ďakujem

    Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

    Dobrý deň,
    závisí na dávke Clexane, ale obvykle sa môže epidurálna analgézia podať, ak je dlhšie ako 12 hodín od podania (pri clexane do 0,4 ml). Závisí od indikácie, ale niekedy je vhodné okolo termínu liečbu vynechať.