• duphaston

    uživala som duphaston koly uprave menzesu od 14dna do 25.po akom case mi ma dojst menzes?tieto tabletky aj skratia menzes?dakujem za odpoved.

    Dobrý deň,
    po ovulácii (cca. 12.-14. deň cyklu) dochádza ku tvorbe žltého telieska na vaječníku a k produkcii progesterónu. Ak u ženy nedochádza k ovulácii, alebo žlté teliesko nefunguje správne, je vhodné podať progesteron vo forme lieku (duphaston, provera, utrogestan). Ak nedojde k tehotnosti tak funkcia žltého telieska po 8.-10. dňoch začne klesať a dojde k menštruácii - lebo klesne hladiny progesterónu a sliznica maternice sa neudrží a odíde. Po vysadení duphastonu by malo dojsť k odkrvácaniu sliznice (menštruácii) do 5 maximálne 10 dní, ak k tomu nedojde tak sú dve možnosti:
    1. tehotnosť
    2. tzv. perzistujúce žlte teliesko - Vaše telo stále produkuje progesterón kvoli cyste žltého telieska.

    Progesterón v forme lieku može skrátiť a zoslabiť menštruáciu hlavne u žien, ktoré majú dlhodobo cyklus bez ovulácie - tieto ženy nemali vlastný progesterón a sliznica maternice rástla do veľkých rozmerov. Takže považujte za menštruáciu aj slebé krvácanie.