• Nežádoucí účinky

    Dobrý den, je mi 28 let, necelý rok jsem užívala HA Yaz. V tomto období mě trápily změny nálad, úzkostné stavy a cítila jsem se psychicky divně. Do toho se mi na rukou objevil silný atopický ekzém. Domnívala jsem se, že tyto problémy pramení ze zvýšeného stresu a na ekzém jsem používala dlouhodobě hormonální mast Belogent. Nyní jsem po rozchodu s přítelem HA vysadila. V období týden až dva po vysazení jsem trpěla pár dní nevolností. Ovšem průběžně se mi ztrácela vyrážka a nyní měsíc po vysazení mám ruce bez známek nějakých potíží. Psychicky i fyzicky se cítím velmi dobře i přesto, že starostí a stresu spíše ještě přibylo. Chci se proto zeptat, jestli je možné, že mé zdravotní problémy mohly pramenit z užívání HA? Připouštím, že jsem citlivý typ, co se týče užívání léků. Nemohu většinu ATB a mám často z léků nežádoucí účinky. Dříve jsem užívala i jiné HA - Microgynon, Stediril, u kterých se mi vyskytly jiné nežádoucí účinky (špinění, migrény). Myslíte, že bych se měla do budoucna, než budu chtít otěhotnět, zaměřit na jiné způsoby ochrany před početím? Předem děkuji moc za radu a pomoc.

    Dobrý deň,
    antikoncepcia obsahuje tehotenské hormóny gestagény, ktoré sú zodpovedné aj za zmenu nálady a depresie. Je to tým, že tehotná žena by už nemala mať často pohlavný styk a preto plod produkuje látky, ktoré ju robia často nepríjemnou, náladovou. Okrem toho tehotenské hormóny ovplyvňujú aj reaktivitu kože a može sa pri nich objaviť aj ekzém ak je na to citlivý terén. Antikoncepcia účinkuje podobne ako tehotnosť.
    Isto však by sa pre Vás našiel preparát s čo najmenšími nežiadúcimi účinkami.