• Hak a vynechanie menstruacie

    Dobry den. Zacala som uzivat HAK Dienorette (mám 18r) .. na nete som citala ze pri tejto HAK casto vynecha menstruacia. Je to pri kazdej antikoncepcii ? Takisto sa obavam zeby som neskor mohla mat problemy s otehotnenim, sice mi lekar povedal ze v mojom veku je to uz v pohode ... doteraz som mala vzdy nepravidelnu mesntruaciu a HAK som chcela hlavne kvoli uprave cyklu aj pleti a samozrejme pouzivat aj ako ochranu. Je mozne ze pri niektorej antikoncepcii vynecha cyklus? Co to znamena? Nieco v tele nie je v poriadku ?

    Dobrý deň,
    menštruácia je vlastne pre telo neprirodzený a chorobný stav. Za plne normálnych okolností v prírode by žena po prvej ovulácii otehotnela, porodila, kojila, po kojení znovu otehotnela porodila a kojila. Teda by menštruáciu vobec nemala.
    V súčastnosti však vlastnú plodnosť regulujeme tak, že rodičovstvo plánujeme. Keď žena neotehotnie, je to vlastne telu neprirodzený stav, kedy nedošlo k očakávanému oplodneniu a žene poklesnú hladiny hormónov a dostane menštruáciu. A celý cyklus štartuje odznova. Tento neprirodzený stav je napríklad príčinou aj niektorých chorob.
    Možeme žene ponúknuť riešenie vo forme hormonálnej antikoncepcia, ktorá vlastne nahrádza hormonálnu činnosť placenty a v tele navodzuje prirodzenejší stav - podobný tehotnosti. Najlepšie by bolo, keby sa vyrábala antikoncepcia bez prestávok a žena by vobec nemala menštruáciu, ale štúdie potvrdili, že menštruovanie je už u našich žien brané za normu a psychicky by vynechanie menštruácie ženy nezvládali (viď Vaša otázka). Ale aj tak sa stane, že gestagény v antikoncepcii potlačia rast sliznice a žena počas brania antikoncepcie nemštruuje, prípadne iba veľmi slabo. Je to priaznivý účinok antikoncepcie a po vysadení sa všetko plne vráti do stavu pred nasadením, rovnako ako po porode.