• Je dojčenie dostatočne spolahlivé?

    Dobrý deň, pán doktor, mám 37 rokov a momentálne som tri týždne po treťom pôrode. Doteraz sme antikoncepciu príliš neriešili, brali sme sa krátko pred tridsiatkou a nechali sme nech si deti chodia ako oni chcú :D. Teraz však začínam mať pocit, že stačilo. Zatiaľ plne dojčím a dúfam, že nejaký čas ešte budem. Je dojčenie dostatočnou ochranou? Čo mám robiť, keď hormonálnu antikoncepciu proste neznášam? Vraciam, chudnem, nefungujem. To si pri troch deťoch jednoducho nemôžem dovoliť. Akú antikoncepciu by ste mi odporučili?

    Dobrý deň,
    dojčenie je veľmi účinná antikoncepcia, v rozvojovom svete najúčinnejšia. U nás máme však dostatok výživy tak, že nemusí byť úplne potlačená ovulácia aj pri plnom dojčení. Až 2% žien pri kojení otehotnejú, preto je vhodné chrániť sa aj inak, okrem hormonálnej antikoncepcie pre dojčiace ženy je vhodné vnútromaternicové teliesko, hlavne u viacrodičiek.