HPV – tichý nepriateľ

Katka | 17. február 2017
HPV – tichý nepriateľ

Žiadna dospelá žena by nemala zanedbávať pravidelné prehliadky u svojho gynekológa. Všade na nás toiž číhajú vírusy, ktoré pod skratkou HPV (z anglického Human papillomavirus) môžu postihnúť oblasť genitálií a vyvolať zmeny buniek na sliznici krčka maternice. Bez liečby sa môžu tieto abnormálne bunky zmeniť na rakovinové bunky.

Čo je HPV?

HPV – human palillomavirus, člen papilomavírusov, označujúci sa väčšinou za sexuálne prenosný, ktorý je schopný infikovať človeka prostredníctvom sliznice a spôsobuje nepravidelný bunkový rast alebo bradavice (čo môže u žien viesť k rakovine krčka maternice).

Ohrozené sú všetky sexuálne aktívne ženy. A keďže vírus nenapadá len ženy, tak sa táto problematika týka aj mužov. Zväčša oni sú tí, ktorí žiadne problémy nepociťujú a ani sa u nich neprejavujú nijaké zmeny.

V súčasnosti bolo identifikovaných viac ako 70 typov HPV, z ktorých je väčšina  bez následkov odoznie sama – všetko záleží aj od imunity človeka. Vedci ich rozdelili do troch kategórií:

  • prvú skupinu tvoria najľahšie typy, ktoré nie sú karcinogénne a spôsobujú kožné lézie.
  • druhú skupinu tvoria typy, ktoré spôsobujú ploché vírusové bradavice.
  • tretia skupina obsahuje typy karcinogénneho charakteru – najťažšia a najrizikovejšia skupina.

HPV infekcie sú síce najbežnejšie zo všetkých pohlavne prenosných infekčných ochorení, no stále sa stretávame s veľkou časťou ľudí, ktorí ani len netušia čo tá skratka znamená.

Podľa najnovších výskumov a štatistík vedci zistili, že týmto vírusom trpí približne každá tretia žena (alebo každý tretí muž). A rovnako je zarážajúce, že podľa  oslovených ľudí, každý druhý človek túto chorobu podceňuje alebo si nepripúšťa.

V súčasnej dobe však máme na trhu špeciálne vyvinutú vakcínu, ktorou možno (sexuálne neaktívne) ženy v skorom veku zaočkovať. Tieto vakcíny umožňujú imunitnému systému rozoznať vírus v okamihu keď napadne organizmus. Okrem vakcín sa u nás predávajú aj rôzne pomocné prípravky na báze 3-karbinolu, ktoré účinne posilňujú imunitu pred karcinogénmi.

Prejavy HPV vírusu

Vo veľkej väčšine prípadov sa u pacientov prítomnosť vírusu nijako neprejaví. U určitej skupiny však môže viesť k rakovine konečníka alebo maternicového hrdla. Niektoré typy HPV spôsobujú tvorbu bradavíc.

Liečba ochorenia

Choroba nie je liečiteľná, ale výrastky sa dajú odstrániť chirurgicky. Ženy, ktoré sú infikované musia byť pod neustálou kontrolou gynekológa. Dôležité je i posilnenie imunitného systému.

Prečítajte si: Rakovina krčka maternice

Najlepšia ochrana = prevencia 

Keďže na HPV je najzákernejšie to, že pracuje „v utajení“ je veľmi ťažké infekcii predchádzať. Väčšina infekcií u mladých ľudí ostáva úplne skrytá alebo nikdy nespôsobuje žiadne zdravotné problémy a nie je možné ju včas odhaliť.

V podstate, lepšie na tom zlom je to, že veľká časť „postihnutých“ dokáže vírus spracovať a imunitný systém sa vie po určitom čase postarať o jeho likvidáciu. Samozrejme v prípade, ak je predpoklad spolužitia s jedným partnerom.

Toto je jeden zo spôsobov, ako sa vyhnúť infikovaniu - obmedziť pohlavný kontakt na jedného partnera, prípadne používanie u nás „nepopulárnej“ ochrany – kondómu (avšak aj použitie kondómu síce môže znížiť riziko, ale nedokáže na 100% ochrániť). 

   

 Prečítajte si: HPV: Ľudský papilomavírus

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: