Zápcha (obstipácia): Čo robiť, ak má dieťa problém?

Redakcia | 16. jún 2018
Zápcha (obstipácia): Čo robiť, ak má dieťa problém?

Čo robiť, ak má dieťa zápchu?

Zápchu definujeme ako stav, keď má dieťa stolicu menej často, ako je obvyklé. Činnosť tráviaceho ústrojenstva sa u jednotlivých detí môže do značnej miery líšiť. Ak je u jedného dieťaťa obvyklé vyprázdňovanie 2x denne, môže byť u druhého úplne prirodzené vyprázdňovanie jedenkrát za dva i viac dní.

Dôležitá je pravidelnosť vyprázdňovania

Zápcha môže byť sprevádzaná bolesťami brucha s pocitom plnosti, ťažkým, bolestivým vyprázdňovaním, prípadne bolestivým nutkaním na stolicu, avšak bez následného vyprázdnenia. Dieťa môže byť bledé a trpieť nechutenstvom.

Príčiny zápchy

  • Nevhodné zloženie stravy.
  • Nedostatok tekutín, dehydratácia organizmu, napr. pri horúčkovitých ochoreniach.
  • Nedostatok vlákniny v strave (dochádza k spomaleniu črevných pohybov a zahusteniu stolice).
  • Vyšší príjem sladkostí (predovšetkým čokolády), čierneho čaju a pod.
  • Dlhodobé odkladanie vyprázdňovania (habituálna – alebo návyková zápcha) – dôsledok „nútenia na nočník“).Stres – napr. z nedostatku súkromia (nástup dieťaťa do škôlky, školy a pod.), riešenie rodinných problémov.
  • Drobné poranenia v oblasti konečníka – spôsobujú bolesť, preto dieťa vyprázdňovanie potlačuje, atď.

zápcha deti
Liečba zápchy:

1. Zápchu veľmi často vyliečime jednoduchou zmenou stravy. Zlepšenie stavu by sa malo dostaviť po vylúčení bieleho pečiva, sladkostí, predovšetkým čokolády, kakaa, sladených nápojov. Do stravy zaraďte viac ovocia, zeleniny, nesladených nápojov, kyslomliečnych produktov (pokiaľ to vek dieťaťa dovolí). Medzi prirodzené preháňadlá patrí napr. slivkový kompót, sušené marhule, jablká, hrušky, figy atď.

2. Pravidelnosť
–  postupne sa snažíme navyknúť dieťa na vyprázdňovanie v určitú dobu, ktorá mu vyhovuje.

3. Pokoj – dôležitá je absencia stresu. Nenúťte dieťa násilím k chodeniu na nočník, netrestajte ho, naopak, zaveďte stratégiu odmeňovania a pozitívnej motivácie.

4. Dôležité je nezabúdať na dostatočný pohyb.

V prípade, že napriek všetkým opatreniam zápcha pretrváva (trvá dlhšie ako 3 dni), dieťa odmieta jesť, sťažuje sa na bolesť bruška, prípadne keď sa v stolici objaví krv, mali by ste navštíviť lekára. Ten dieťa vyšetrí a zvolí vhodný postup.

Pamätajte! Nikdy nepodávajte dieťaťu preháňadlá bez konzultácie s lekárom.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: