Zaľahnuté uško alias tubotympanický katar

Andrea Mániková | 8. február 2017
Zaľahnuté uško alias tubotympanický katar

Ide najčastejšie ruka v ruke s akútnymi infekciami, ako je napr. nádcha, zväčšená nosohltanová mandľa, ale poznajú ho aj mnohí alergici, či ľudia s častými infekciami dýchacích orgánov.

Z bežnej nádchy problémy so sluchom

Igora potrápila infekcia horných dýchacích orgánov, sprevádzaná zdurenou nosnou sliznicou i nepríjemnými soplíkmi. Bežné ochorenie malého škôlkara. Ako prišlo, tak odišlo, ale maminmu oku neuniklo, že si drobec začal pri pozeraní obľúbených rozprávok púšťať televízor hlasnejšie, i akosi častejšie používa

„Prosím? Nepočul som...“. Čo spôsobilo zmenu, keď doteraz s počutím žiadny problém nemal? Či ide skutočne o problém, môže spoľahlivo posúdiť iba odborník

Prečítajte si: Zápal stredného ucha: Z nevinného soplíka aj strata sluchu

Čo spôsobuje tubotympatický katar, teda "zaľahnuté" ucho  

Tubotympanický katar sa ukrýva aj pod pojmami glejové ucho, či prevodová porucha sluchu, ľudovo sa hovorí o zaľahnutom uchu. Ide o pomerne časté ochorenie detí, spôsobené upchatím Eustachovej (sluchovej) trubice.

Za normálnych okolností je stredné ucho ventilované cez Eustachovu trubicu, ktorá má za cieľ vyrovnávať tlak vzduchu. Ak sa vyústenie trubice z akýchkoľvek príčin zablokuje, dieťa sa môže (ale aj nemusí) sťažovať na zaľahnutie v uchu, zhoršenie sluchu, rezonanciu vlastného hlasu.

Ak nevie špecificky popísať nepríjemné pocity, môže to popísať aj ako bolesť v uchu. Otorinolaringológ však skutočnú príčinu problému odhalí veľmi ľahko. Ak sa problém zistí včas, dá sa veľmi dobre liečiť, ale ak sa liečba zanedbá, môže spôsobiť dlhodobé komplikácie, ba dokonca až oslabenie sluchu. 

Čo spôsobuje zdurenie sliznice sluchovej trubice

„Upchatie môže byť spôsobené funkčne alebo obštrukciou, teda napr. zväčšenou nosohltanovou mandľou, polypom, či alergickým opuchom, ktoré upchajú sluchovú trubicu a v bubienkovej dutine vznikne podtlak.

Pri pretrvávaní podtlaku sa rozšíria cievy a následne z nich prestúpi tekutina do stredného ucha tzv. transudáciou. Transudát doslova zaplaví stredné ucho a dieťa môže nadobudnúť pocit, že nepočuje. Ak mu zaľahne len jedno ucho, ani si to nemusí všimnúť a rodič to zvyčajne neodhalí.

Keď však postihne obe uši, spravidla už rodič spoľahlivo zistí, že dieťa nepočuje dobre, lebo neustále pridáva hlasitosť na televízore, či cédečku, alebo hlasnejšie rozpráva, ba až kričí,“ vysvetľuje otorinolaryngologička MUDr. Alena Staníková, PhD.

Ak sa problém včas nepodchytí a nelieči, dostávajú sa do tekutiny – transudátu v strednom uchu aj bielkoviny – ako fibrinogén, ktorý sa vyzráža na fibrín a ten zafixuje ušné kostičky k stenám bubienkovej dutiny. Je to štádium, ktoré už možno riešiť iba operačne.  

Tri štádia upchatia Eustachovej trubice

  • Podtlak – je charakterizovaný alebo vnímaný ako nepríjemný pocit, ktorý pozná takmer každý. Väčšia intenzita podtlaku môže vyvolať bolesť, ale aj závraty.
  • Prestup tekutiny – v tomto štádiu už ide o zhoršenie sluchu, ktoré dospelého obťažujú, pretože vlastný hlas sa stáva rezonujúcim. Naopak dieťa to, najmä pri plíživo postupujúcom katare, nemusí subjektívne vôbec vnímať rušivo, no v skutočnosti má poruchu sluchu.
  • Zafixovaná reťaz kostičiek v bubienkovej dutine – ide o posledné štádium, ktorému je potrebné sa vyhnúť, v opačnom prípade sa rieši chirurgicky –  operáciou stredného ucha.    

    

Diagnostika "zaľahnutého" ucha

Je veľmi jednoduchá. Lekár problém bezpečne odhalí vďaka bezbolestnému ušnému vyšetreniu i podľa ťažkostí, ktoré mu pacient opíše. Niekedy je však navyše potrebné aj audiometrické vyšetrenie sluchu či špeciálne vyšetrenie bubienka

Liečba "zaľahnutého" ucha

Spočíva v odstránení príčiny, a nie následku. V prvom rade je potrebné zistiť, čo upchatie sluchovej trubice spôsobilo, či ide o alergickú príčinu, alebo o infekciu horných dýchacích ciest (nádcha, zapálené dutiny, hnisavá epifaryngitída), alebo či nie je na príčine veľká nosohltanová mandľa.

„Pri akútnej infekcii, napríklad nádche, zápale prínosových dutín a nepočutí aplikujeme kvapky do nosa, ktoré zabezpečia odpuchnutie sliznice zdurenej zápalom. Učíme dieťa dobre, správne a často smrkať, podávame antihistaminiká podporujúce odpuchnutie Eustachovej trubice.

Ak akútna infekcia nie je sprevádzaná horúčkovým stavom, pridávame aj solux (nahrievanie), v prípade pozitívneho mikrobiologického nálezu (výter z nosa alebo hrdla) aj antibiotiká cielene podľa citlivosti.“

„Po odznení akútnej infekcie a pri pretrvávaní tekutiny v strednom uchu sa pacientovi robia vzdušné sprchy podľa Politzera, alebo sa aj odporúča žuvať žuvačku. Ak ani to nepomôže, prichádza na rad paracentéza, tzn. narezanie blanky bubienka, poodsávanie tekutiny, v prípade potreby aj vloženie drenážnej trubičky.

Po tomto výkone sa pacientovi výrazne uľaví a zázračne rýchlo začne dobre počuť. Paracentéza sa vykonáva v celkovej anestézii, nakoľko ide o pomerne bolestivé ošetrenie, vykonávajúce sa pod mikroskopom. Na našej klinike je to v podobe trojdňovej hospitalizácie, v súkromných zdravotníckych centrách je to spravidla otázka jednodňovej chirurgie,“ hovorí MUDr. Staníková. 

Prečítajte si: Nádcha– liečite svojho drobca správne?

Zaľahnuté ucho postihuje najčastejšie škôlkarov a deti s veľkou nosohltanovou mandľou, preto sa tento problém rieši kombináciou liečby kataru aj vybratím nosohltanovej mandle, inak sa problém upchatia zvukovej trubice opakuje znovu.    

Prečítajte si: Prečo sú škôlkari tak často chorí?

Prevencia ochorenia

Najlepšie sa dá predchádzať problémom so zaľahnutým uškom udržiavaním voľného nosa. V prípade akútneho infektu  je potrebné dohliadnuť, aby sa dieťa pravidelne a dobre vysmrkalo, zároveň mu aplikujte kvapky do nosa, ale také, ktoré pomôžu nielen nos spriechodniť, ale aj odpuchnúť zdurenú sliznicu. Ak dieťa smrkať nevie, dôležité je hlieny odsávať odsávačkou.

Vyberáme z ORL slovníka

Eustachova (sluchová) trubica má za úlohu vyrovnávať podtlak medzi bubienkovou dutinou a atmosférickým tlakom. Keď sa upchá, človek pociťuje zaľahnutie v uchu napr. pri smrkaní, alebo pri pristávaní, či vzlietnutí lietadla.

Bubienok je perleťová blanka, ktorá oddeľuje vonkajšie ucho od stredného ucha. Plní ochrannú funkciu – chráni ucho pred nečistotami a zároveň sa podieľa na prenose zvuku.

Vonkajšie ucho je tvorené ušnicou a zvukovodom. Sústreďuje zvukové vlny a vedie ich ďalej až k bubienku. 

Stredné ucho je umiestnené v spánkovej časti lebky a sú v ňom uložené sluchové kostičky, ktoré fungujú ako zosilňovač zvuku a prenášajú zvuk ďalej dovnútra ucha. K strednému uchu patrí nielen bubienková dutina s kostičkami, ale aj sluchová trubica a pneumatický systém hlávkového výbežku.

Vnútorné ucho má tvar slimáka. Identifikuje jednotlivé zvuky a jednotlivé informácie o nich posiela prostredníctvom sluchového nervu priamo do mozgu, kde sa jednotlivé zvuky skladajú do kompletnej mozaiky. Vo vnútornom uchu sú aj tri polkruhové chodbičky, ktoré slúžia na udržiavanie rovnováhy.

Katar je zápal sliznice spojený so zvýšenou sekréciu

Prečítajte si: Mami, bolí ma uško

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: