Nepriechodnosť slzných kanálikov u dojčiat

MUDr. Svatava Danningerová | 29. január 2019
Nepriechodnosť slzných kanálikov u dojčiat

Neustále vlhké, zaslzené až hnisajúce očko už v útlom dojčenskom veku je veľmi častým príznakom nepriechodnosti slzných kanálikov.

Neustále vlhké, zaslzené až hnisajúce očko už v útlom dojčenskom veku je veľmi častým príznakom nepriechodnosti slzných kanálikov, ktorá sa dá jednoduchým a rýchlym zákrokom úplne odstrániť. Čo by si preto mali rodičia na očkách svojich najmenších všímať, ako postupovať, a kde vyhľadať odbornú pomoc, sa dozviete od MUDr. Svatavy Danningerovej, očnej lekárky.

Čo zapríčiňuje upchatie (nepriechodnosť) slzného kanálika u novorodencov?

Nepriechodnosť slzných kanálikov u novorodencov a dojčiat je väčšinou vrodená záležitosť. Určité percento detí má slzné cesty (kanáliky) po narodení zablokované, čo sa často komplikuje popôrodnou infekciou.

Aké sú hlavné príznaky – ako môže rodič rozpoznať, že sa jedná práve o nepriechodnosť slzného kanálika?

Príznaky sú nasledovné: u malých detí sa po narodení opakovane objavujú zápaly očka – oko je zahnisané, po spánku sú väčšinou zlepené mihalnice, z očka sa vyplavuje sekrét, očko často slzí, a to aj vtedy, ak je podávaná liečba. V niektorých prípadoch nemusí byť v očku prítomný ani hnisavý sekrét, ale očko je pre neustále slzenie stále vlhké.

Pri plači sa zo zdravého oka slzy rýchlo odplavia, ale v očku s nepriechodným slzným kanálikom sa hromadia a neodtekajú tak ako v zdravom. Občas môže byť stav aj obojstranný.

Za každých okolností treba navštíviť s dieťatkom očného lekára a určite by rodičia s touto návštevou nemali čakať viac ako 1 mesiac. V mnohých prípadoch vyhľadajú rodičia dieťaťa očného lekára až po 4 mesiacoch či polroku, čo je dlhý čas a pre dieťa je neustále slzenie a hnisavý výtok z očka veľmi nepríjemný. Mylnou informáciou, často kolujúcou medzi rodičmi, je, že sa očko takýmto spôsobom čistí, čo nie je pravda.

Ak si preto rodičia vyššie uvedené príznaky všimnú, je potrebné čo v najkratšom čase vyhľadať očného lekára, a to aj v prípade, že im to nebude odporučené pediatrom na pravidelných kontrolách v dojčenskej poradni.

Vyskytuje sa táto nepriechodnosť slzných ciest iba u novorodencov?

Nepriechodnosť slzných kanálikov, keďže je vrodená, je charakteristická iba pre novorodencov. Ak sa s podobnými príznakmi stretnete u väčšieho dieťaťa či dospelého človeka, jedná sa o ochorenie na inom podklade.

Aká je liečba?

Liečba je zo začiatku vždy konzervatívna – medikamentózna. Ak je prítomná sekrécia (hnisavý výtok) z oka, zápalové prejavy je potrebné podať antibiotiká vo forme kvapiek do očí, dôležité sú tiež pravidelné masáže slzníka, aby sa zabránilo hromadeniu hnisu v očku. Ak napriek liečbe pretrvávajú príznaky, pristúpi očný lekár k sondáži slzných ciest. Najvhodnejším obdobím je vek okolo troch mesiacov, mladším dojčatám alebo novorodencom sa tento zákrok vykonáva iba v ojedinelých prípadoch.

Ako sa tento zákrok vykonáva? Je pre dieťatko bolestivý?

Zákrok sa vykonáva tenkou sondou, ktorou sa prerušia zrasty v slzných cestách alebo v slzníku. Následným preplachom s fyziologickým roztokom sa presvedčíme o odstránení bloku a obnovení komunikácie medzi okom a nosohltanom.

Tento zákrok je pre dieťa nepríjemný už len preto, že počas zákroku sa mu bráni v pohybe – sestrička ho pevne drží, aby lekár mohol pokojne pracovať. Bolestivý je moment, keď sa zrast prepichne, no to trvá naozaj len zlomok sekundy a vo väčšine prípadov sa deti upokoja ihneď potom, ako zákrok dokončíme a mamičky si ich vezmú do náručia, takže bolesť už nepociťujú.

Aký je liečebný postup po vykonaní sondáže a odstránení zrastov, ktoré spôsobovali nepriechodnosť slzných ciest?

Po zákroku pokračujeme v liečbe antibiotikami. Niekedy stačí urobiť sondáž dieťatku jedenkrát – zrast sa preruší, priechodnosť slzných ciest sa obnoví a už po tomto prvom zákroku môžeme jasne vidieť zlepšenie, očko niekedy už na druhý deň prestane slziť a hnisať. No niekedy je potrebné zákrok aj dva až trikrát zopakovať, čo sa vykonáva v týždňových intervaloch. Je to individuálne a závisí to od lokálneho nálezu.

Novorodenec a jeho reflexy
Prečítajte si tiež:

Novorodenec a jeho reflexy

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: