MUMPS – akútny, infekčný, vírusový

Andy Mániková | 2. január 2017
MUMPS – akútny, infekčný, vírusový

Mumps má viacero označení. Často sa tomuto ochoreniu hovorí i zápal príušníc či príušnice alebo parotitída.

Môže sa zdať, že ide o zabudnuté ochorenie, no objavuje sa i v súčasnosti, hoci v menšom rozsahu. Šíri sa u jedincov, ktorí nemajú vybudovanú imunitu voči tomuto ochoreniu. Takže, ak sa u dieťaťa náhle objavia typické „škrečkovské líca“, zbystrite pozornosť, lebo môže ísť práve o mumps.

Prečítajte si: Ak imunita štrajkuje...

Čo je mumps?

Mumps je nákazlivé vírusové ochorenie, charakterizované bolestivým opuchom najmä príušných slinných žliaz (odtiaľ ten názov príušnice). Ide o žľazy, ktoré sa nachádzajú medzi čeľusťou a uchom, v nich sa tvoria sliny, ktoré pomáhajú pri žutí a prehĺtaní potravy. V niektorých prípadoch môže infekcia postihnúť aj iné orgány.

Mumps - riziká prenosu

Prenáša sa kvapôčkovou infekciou osoby chorej na mumps, teda kýchaním, kašľaním, ale aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov, ako napríklad riad, príbor, i bezprostredným dotykom, akým je i bozkávanie.

Inkubačná doba

Inkubačná doba mumpsu sa uvádza cca 16 – 25 dní, ale postihnutá osoba môže nákazu odovzdávať v období dvoch i viac dní predtým, než ochorenie u nej prepukne. Dobrou správou je, že po prekonaní tohto ochorenia získava chorý človek celoživotnú imunitu (výnimku však môžu tvoriť osoby s niektorými poruchami imunity).

Najčastejšie sa mumps objavuje u detí vo veku 5 – 14 rokov, no „prekvapiť“ môže aj dospelého. Zriedkavosťou je, ak postihne drobca mladšieho ako jeden rok.

Príznaky ochorenia

K typickým príznakom patrí horúčka – okolo 39 °C, nechutenstvo, nevoľnosť a bolesti hlavy, či dokonca svalov. Po objavení sa prvých príznakov, zvyčajne následne jeden – dva dni, sa objaví bolestivý opuch jednej či viacerých slinných žliaz, ktorý pretrváva približne po dobu jedného týždňa.

Pri typickom klinickom prejave mumpsu sú opuchnuté žľazy umiestnené za, pod a pred ušným lalôčikom, v strede opuchu príušných žliaz je ušný lalôčik. Iné slinné žľazy, napr. pod čeľusťou (pod hranou sánky) môžu byť opuchnuté súčasne s príušnými žľazami, ale aj samostatne. Opuch taktiež nemusí byť prítomný symetricky, výnimkou nie sú situácie, ak je opuchnutá len jedna strana.

Približne 40 – 50 % infekcií môže byť spojených s nešpecifickými, predovšetkým respiračnými príznakmi, najmä ak sa týkajú detí mladších ako 5 rokov. Dokonca, 15 až 20 % infekcií mumpsu môže prebiehať bezpríznakovo.

Prečítajte si: Najčastejšie ochorenia dýchacích ciest u detí

Diagnostika ochorenia

Pri typických klinických príznakoch je diagnostika zrejmá z opuchu príušných slinných žliaz, potvrdiť ho je možné aj sérologickým vyšetrením. Ochorenie však môže prebiehať aj bez typického opuchu slinných žliaz s bolesťou brucha (pri postihnutí pankreasu či vaječníkov u dievčat), opuchom a bolestivosťou semenníkov u chlapcov, prejavmi encefalitídy.

Liečba ochorenia

Na mumps antibiotiká nezaberajú, pretože, ako sme už vyššie spomínali, ide o vírusové ochorenie. Odborníci odporúčajú pacienta izolovať až do úplného vymiznutia všetkých príznakov.

V prvom rade je nutné dieťaťu pravidelne merať telesnú teplotu a v prípade jej zvýšenia či objavenia sa horúčky nad 38,5 °C podávať antipyretiká, ktoré nielen znižujú horúčkový stav, ale súčasne zmierňujú aj bolestivosť.

Nezabudnite dieťaťu ponúkať často tekutiny, počítajte však s väčšou trpezlivosťou, pretože zdurené žľazy zvyčajne bolia pri každom prehltnutí, takže dieťa môže odmietať nielen jedlo, ale i tekutiny. Jedlo počas ochorenia podávajte v kašovitej konzistencii, neutrálnej chuti – pokúste sa vyhnúť sa kyslým chutiam, ktoré chorobou zdurené slinné žľazy dráždia.

Prečítajte si: Zápal prínosových dutín - sínusitída

Opuchnuté, boľavé miesta zmierňujte chladivým obkladom. Šatku alebo čistú bavlnenú plienku namočte do chladnejšej vody a priložte na opuchnuté miesta. Potom by mal malý pacient pocítiť úľavu a pri výmene obkladu by už nemal toľko protestovať.

Nezabudnite na ústnu hygienu, pretože pri mumpse je sliznica úst zapálená, vyžaduje dôsledné dodržiavanie hygienických opatrení. Od umývania zubov po kloktanie, ak to dieťa nevie, dôležité je ústa vyplachovať napr. odvarom zo šalvie alebo nechtíka lekárskeho, ktoré majú protizápalové účinky.

 

Malému dieťaťu, pokiaľ nemá vysokú horúčku, nie je potrebné nanútiť režim ležania. Dôležité však je, aby bolo dieťa v pokoji, malo šetriaci režim s neustálym dopĺňaním tekutín

Úspešné zvládnutie ochorenia a rekonvalescencia 

Či je choroba úspešne za vami, koľko času potrebuje drobček na rekonvalescenciu, prípadne kedy je schopný začleniť a do kolektívu, musí rozhodnúť ošetrujúci lekár!

Prečítajte si: 5 tipov, ako pripraviť dieťa na návštevu lekára

POZOR!

Ak podceníte rekonvalescenciu, je možné, že po prekonaní vírusového ochorenia imunitný systém ešte nemusí pracovať na plné obrátky a drobec „chytí“ iné ochorenie.
Očkovanie proti mumpsu

Očkovanie proti mumpsu sa vykonáva v 15. až 18. mesiaci, pričom jedným vpichom sa aplikuje živá oslabená kombinovaná vakcína MMR (mumps, osýpky, rubeola). Podľa pediatričky MUDr. Andrei Hervayovej: „Očkovanie sa podáva v jednej dávke. Reakcie takmer nikdy nie sú, ojedinele sú hmatateľné drobné uzliny ako reakcia na podanie. Preočkovanie takouto istou vakcínou je v 11. roku života, potom sa už neočkuje.“

Možné komplikácie ochorenia

Nižšie uvedené komplikácie nie sú priveľmi časté, napriek tomu, môžu sa vyskytnúť:

  • encefalitída (zápal mozgu sa vyskytuje u menej ako 2 na 100 000 prípadov a približne 1 % encefalitídy môže mať fatálne následky) a meningitída (zápal mozgových blán a miechy). Príznaky sa objavujú v prvom týždni po tom, ako príušné žľazy začnú zväčšovať svoj objem a môžu zahŕňať vysokú horúčku, stuhnutosť krku, bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, ospalosť, kŕče a ďalšie príznaky mozgového postihnutia.

Medzi ďalšie komplikácie patrí aj postihnutie podžalúdkovej žľazy, postihnutie pohlavných žliaz, u chlapcov semenníkov – môže viesť až k postpubertálnej neplodnosti, u dievčat postihnutie vaječníkov.

Ďalšou komplikáciou môže byť strata sluchu, incidencia sa odhaduje na 1 : 20 000 prípadov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: