Nepríjemné kurie oká: Ako sa ich zbaviť?

Zuzana Balogová | 31. august 2018
Nepríjemné kurie oká: Ako sa ich zbaviť?

Sú nepríjemné, tlačia a bolia. Ako možno tento problém odstrániť?

Možno si myslíte, že kurie oká postihujú len dospelých. Pravdou však je, že kurie oko môžeme objaviť aj na nožičkách našich malých ratolestí. Čo kurie oko je, aké sú príčiny jeho vzniku, jeho prejavy, liečba i prevencia – na to sa bližšie pozrieme v tomto článku.

Čo je kurie oko?

Kurie oko (lat.clavus) je charakterizované presne ohraničeným kužeľovitým zhrubnutím pokožky, z prostriedku ktorého smerom do tkaniva vyrastá tŕň. Ložisko stvrdnutej suchej kože je centrálne zvýraznené. Vzniká nad kostnými a kĺbovými vyvýšeninami. Najčastejšie vzniká v oblasti prstov, chodidiel, päty a na chrbte nohy, najviac postihuje plochu päty, palce na nohách a malíčky.

Odborníci podľa charakteru, povahy a miesta vzniku rozlišujú 8 druhov kurích ôk (napr. tvrdé kurie oko, mäkké kurie oko, tvrdé kurie oko s rozšírenými vlásočnicami, kurie oko vo väčších skupinách, tvrdé kurie oko s nervami a cievami a ďalšie).

Kurie oko treba odlíšiť od mozoľa a bradavice. Od obyčajného mozoľa ho rozoznáte na základe prítomnosti tzv. čierneho jadierka (kužeľovitý stred), ktoré v prípade zasiahnutia väzivového obalu kosti vyvoláva nepríjemnú bolesť. Povrch bradavice je bradavicovito zbrázdený, ložisko stvrdnutej suchej kože nie je centrálne zvýraznené. Bradavica je bolestivá len pri podráždení okolitej pokožky, môže mať rôznu farbu i veľkosť. Je hrboľatá a pri odstraňovaní masívne krváca.

Ďalšími názvami pre kurie oko sú napr. bulla, vesicula, callus, callositas, tyloma, epidermolysis bullosa traumatica, traumatická bula a i.

Príčina vzniku kurieho oka

Kurie oko vzniká ako dôsledok obranného mechanizmu organizmu, presnejšie ide o protiopatrenie kože, ktorá sa takto bráni proti vzniku väčšieho tlaku. Príčinou vzniku je trenie a sústavné pôsobenie dlhotrvajúceho tlaku hlavne na miestach, kde sa pod kožou nachádza kosť. Medzi ďalšie príčiny vzniku kurieho oka patrí aj zlá stavba nohy (napr.prsty blízko seba, ploché nohy, rôzne ortopedické deformity, padnutá klenba nohy). Najčastejšie sa prejaví ako následok nevhodnej obuvi (nosenie tesnej, úzkej obuvi).

Príznaky kurieho oka

Kurie oko sa prejavuje ako mierne vyvýšené hladké kruhovité do žlta sfarbené ložisko rôzneho priemeru (najčastejšie 3 – 12 mm). Tŕň vyrastajúci v prostriedku kurieho oka smerom do tkaniva spôsobuje bolesť. Bolesť je tým väčšia, čím hlbšie je tŕň vrastený do tkaniva. Už aj pri jemnom poškrabaní kurie oko zbelie, drobí sa a na pohmat zdrsnie.

Bezchybná pedikúra. Ako na to?
Prečítajte si tiež:

Bezchybná pedikúra. Ako na to?

Liečba kurieho oka

Liečba kurieho oka je zložitá a začať by ste s ňou mali hneď pri objavení sa lézie, aby sa kurie oko hlboko nezakorenilo.

  • Prvým krokom pri liečbe kurieho oka je zmäkčenie postihnutého miesta. Zmäkčovať postihnuté miesto môžete máčaním nôh v teplej mydlovej vode, kúpeľom nôh v zriedenom harmančekovom odvare alebo len niekoľko minútovým namočením nôh v horúcej vode. Do vody môžete pridať aj kyselinu salicylovú.
  • Po zmäkčení kurieho oka (čo sa prejaví jeho zbelením) nasleduje odstránenie stvrdnutej kože pomocou pemzy alebo špeciálnej škrabky.
  • Postihnuté miesto ošetrite krémom zmäkčujúcim pokožku.
  • Pri používaní náplastí s obsahom kyseliny salicylovej dávajte pozor na správne priloženie náplaste. Náplasť sa prikladá len na postihnuté miesto, nie na celé okolie. Najprv na kurie oko umiestnite ochrannú vložku s vystrihnutým otvorom, na ktorú priložíte druhú časť náplaste s napustenou liečivou látkou. Náplaste používajte maximálne 2 x týždenne. Ak sa príznaky nezlepšia do 2 týždňov od začatia liečby, je potrebné vyhľadať odbornú pomoc (dobrého pedikéra alebo kožného lekára).
  • Nemenej dôležité je odstrániť príčinu vzniku kurieho oka (správna obuv, pri deformitách nôh ortopedické vložky, zamedziť tlaku špeciálnymi tlmičmi a chráničmi).
  • Kurie oko sa dá odstrániť aj laserom, nejedná sa však o bezbolestnú metódu liečenia.

"Babské rady" na liečbu kurieho oka

Ľudové liečiteľstvo ponúka množstvo návodov, ako sa zbaviť bolestivého spoločníka hlavne na nohách. Tu je niekoľko z nich:

  • máčanie nôh v horúcej vode s rozpustenou morskou soľou,
  • máčanie nôh v octovej vode,
  • natieranie kyselinou mravčou a salicylovou,
  • potieranie šťavou z lastovičníka,
  • natieranie propolisovými alebo švédskymi kvapkami,
  • jemná masáž s olejčekom,
  • prikladanie prelisovaného cesnaku namočeného v citrónovej šťave,
  • na jemné odstránenie kurieho oka – po kúpeli nôh priložte na kurie oko rozkrojené 1 alebo viac hrozienok a upevnite. Opakujte niekoľkokrát.
  • na zmäkčenie kurieho oka môžete použiť aj octový chlieb. Príprava – ráno vložte niekoľko kúsočkov bieleho chleba do vínneho octu a večer takto pripravenou kašou natrite bolestivé miesta. Nechajte cez noc pôsobiť a niekoľkokrát zopakujte.šupku z citróna namočte do octu na niekoľko hodín, priložte na postihnuté miesto, prelepte, obujte ponožku a nechajte pôsobiť cez noc.
  • podobná je rada s cibuľou – namočte plátok cibule do octu, večer  prelepte na kurie oko a nechajte pôsobiť,jasmínový kvet rozomeľte na kašu, naneste ho na kurie oko a prelepte leukoplastom. Nechajte pôsobiť 5 dní a postup zopakujte do vyliečenia (3 – 5x),
  • na pevne usadené kurie oká je účinná táto receptúra – na plátok cibule dajte trocha citrónovej šťavy a trochu soli, prilepte na kurie oko. Procedúra sa opakuje asi 8x.

Ľudové liečiteľstvo hovorí, že kurie oká sa majú odstraňovať pri ubúdajúcom Mesiaci. Ak procedúry nezaberú do novu Mesiaca, treba ich prerušiť a pokračovať až pri splne.

Kurie oká nikdy neodstraňujte ostrými alebo špicatými predmetmi!

Kvapky s obsahom kyseliny salicylovej aplikujte veľmi opatrne, presne do stredu kurieho oka. Ak sa kyselina dostane do okolitého tkaniva, môže ho spáliť ba až prederaviť a spôsobiť tak vznik vredu. Hlavne u diabetikov to môže spôsobiť vážne problémy, preto by diabetici nemali nikdy používať kvapky s kyselinou salicylovou.

Prevencia vzniku kurieho oka

  • nosenie pohodlnej obuvi,
  • správna veľkosť obuvi (správna dĺžka i šírka. Aj priveľké topánky môžu vyvolať vznik kurieho oka, pretože v príliš voľnej topánke sa noha pri chôdzi kĺže a odiera),
  • pri deformitách nôh používanie pomôcok na zabránenie vzniku kurieho oka (vložky, špeciálne chrániče, tlmiče),
  • pravidelné obrusovanie pemzou,
  • používanie prípravkov na zmäkčovanie kože. Môžete použiť aj doma pripravenú zmes kryštálového cukru s olivovým olejom. Zmesou potrite chodidlá a masírujte. Výsledkom budú jemné chodidlá bez stvrdnutej kože.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: