5. mesiac života dieťaťa

V 5. mesiaci už skutočne veľa dojčiat má svoj prvý zub, bolestne či bezbolestne, vonku, ale niektoré deti si naň ešte môžu počkať. Je to individuálne a nedá sa to urýchliť. Detičky sú však kvôli tlačiacim sa zúbkom mrzutejšie a aj sliniek je viac. 

Čo je charakteristické pre 5. mesiac?

Dieťatko sa mení aj vzhľadom – pôvodné jemné vlásky môžu sčasti vypadávať a nahrádzajú ich nové. Mení sa aj farba očí a z pôvodnej modrej sa postupne „vykľúva“ tá pravá, ktorú oči dieťaťa majú.

Výrazný pokrok nastáva aj v koordinácii oči – ruky – ústa. Ak dieťa nájde hračku, ktorá ho zaujala, uchopí ju už oboma rukami a dá si ju do úst. Viac pozoruje svoje ruky a čoraz lepšie ich ovláda. Pri pohľade do zrkadla dokáže zaostriť, no ešte sa nemusí spoznať.

Očami však dokáže hľadať osobu, ktorá naňho hovorí. To možno využiť v množstve hier, napr. na skrývačku, pri zakrývaní očiek a hre Kuki-kuk!, ukazovaní – kde je mama, kde je tato ap. 

V tomto veku už bábätká dokážu opakovať slabiku (napr. ba, ga, ma, brm). Rodičia to môžu využiť a učiť dieťatko zvuky zvieratiek (koza robí mé, kravička mú...). Tento rozhovor sa deťom páči a je inšpiráciou aj pre rodičov, aby s dieťaťom čo najviac hovorili a povzbudzovali ho ku komunikácii.

 Čo dokáže dieťa v 5. mesiaci?

  • V ľahu na brušku dočahuje obomi rukami hračku, ktorú vidí a hrá sa s ňou a zároveň drží  zdvihnutú hlavu a hruď.
  • Dieťatko už dokáže v ľahu na brušku urobiť lietadielko - súčasne upaží obe ruky a nohy zanoží a hlavičku dvihne vysoko, čim sa mu prehne chrbátik.
  • Keď sa chytí prstov dospelého, dokáže sa takmer samé pritiahnuť do sedu. Nenechávame ho však v tomto veku sedieť dlho samé.
  • Dieťa sa aktívne otočí z ľahu na chrbte do ľahu na brušku a už sa mu podarí niekedy aj pretočiť sa naspäť na chrbátik.
  • Chytá si nohu rukami a strká si ju do pusy.
  • V ľahu na brušku si dokáže pritiahnuť jednu nožičku pod bruško.
  • Vzájomné uchopovanie ručičiek stáva zámerným. Dieťa sa často a veľmi dlho „hráva s ručičkami“ – chytá si jednu ruku druhou, ohmatáva si prsty, preplieta si ich.


Pohybové zručnosti v 5. mesiaci

Od „pasenia baránkov“, keď dieťatko viackrát denne v polohe na brušku posilňuje chrbtové svaly od šije po bedrá, prechádza v tomto období k náročnejším akrobatickým „cvičeniam“. Napr. v ľahu na brušku už dokáže udržať telo, t. j. hlavu, trup a nožičky v jednej osi.

Môže spraviť aj lietadielko – natiahne súčasne ruky aj nohy a krátko zabalansuje. Šikovnosť bábätka sa prejavuje aj v tom, že mu náramne chutia prsty a palce na rukách i nohách a rado si ich pchá do pusinky.

Môžu sa už objavovať aj náznaky plazenia. A hoci dieťa ešte nedokáže samo sedieť, v 5. mesiaci je možné ho skúšať pritiahnuť z ľahu do sedu. Avšak, iba krátko a najmä vtedy, ak neprotestuje. Treba ďalej dbať na to, aby sa nepreťažovala jeho chrbtica a najmä všetko, čo s dieťatkom robíte, robte bezpečne.

V 5. mesiaci znova u pani doktorky...

V tomto mesiaci je opäť potrebné zhodnotiť zdravotný stav drobčeka a tak je čas na ďalšiu poradňu. Pediatrička skontroluje, ako dieťatko priberá, prospieva.

Určite ju budú tiež zaujímať všetky pokroky, ktoré zreferuje mamička. Ak to zdravotný stav dieťaťa dovoľuje, pristupuje sa k 2. očkovaniu – ide o druhú dávku  kombinovanej šesťvakcíny (záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna, vírusová hepatitída typu B, hemofilové invazívne nákazy) a zároveň sa očkuje aj proti pneumokokovým invazívnym ochoreniam. Zaočkované však môže byť iba úplne zdravé dieťa.  

Strava v 5. mesiaci života

U dojčených detí sa s prvými príkrmami začína až po ukončenom 6. mesiaci života, u nedojčených detí je to už od ukončeného 4. až 5. mesiaca. Zavádzanie nemliečnej stravy však neznamená, že by malo byť dôvodom obmedzenia dojčenia či podávania mliečnej formuly!

Okrem veku je dôležitým kritériom pre zavedenie tuhej stravy aj fakt, či dojčené dieťa saje viac ako 8 – 12-krát za 24 hodín, nedojčené dieťa je hladné aj po vypití viac ako 900 – 1 000 ml umelého mlieka denne.

Z ďalších faktorov je dôležité, či dieťa už udrží hlavičku vo vzpriamenej polohe, sedí (s pomocou), dokáže prehĺtať hustejšiu stravu. Pred zavádzaním príkrmov si zaobstarajte umelohmotnú lyžičku, misku, podbradník (viac kusov). Dôležitá je aj detská jedálenská stolička, ideálne polohovateľná. Hneď od začiatku učte dieťa, že kŕmenie prebieha iba tam. Vyhnete sa neskôr tomu, že budete dieťa s lyžicou v ruke naháňať po celom byte. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: