7. týždeň tehotenstva

Ak je všetko v poriadku, lekár vám vystaví tehotenskú knižku. V prenatálnej poradni vás čaká ešte mnoho návštev a aj vyšetrení. Už máte zodpovednosť nielen za seba, ale i za svoje dieťatko.

Je to 7. týždňov od poslednej menštruácie, 5. týždňov od počatia.

Ako rastie bábätko

Veľkosť je približne 7,5mm na začiatku týždňa, približne 8mm na konci týždňa. Na ultrazvuku možno pozorovať tlkot srdiečka. Pracuje, čerpá krv smerom k pečeni a hlavnej tepne. Bábätko má utvorený i nervový systém.

Hlava je v porovnaní s ostatným telom priveľká. Formuje sa na nej tvár s očami, ktoré sú ešte zatvorené. Dieťatko má pľúca a základné tráviace orgány, pečeň, obličky, pohlavné orgány. Ich vývoj však stále pokračuje.

Preto je nevyhnutné vyhýbať sa všetkým liekom a iným škodlivinám, ktoré by mohli spôsobiť poruchy tvorby jednotlivých orgánov. Ultrazvukom sú viditeľné aj priehlbinky, ktoré predstavujú budúce nozdry, jazyk, pery a zárodky budúcich zubov. Tento týždeň takmer zmizne chvostová časť. Srdiečko bábätka bije veľmi rýchlo, asi stopäťdesiat krát za minútu. 

Čo sa deje s mamičkou

V tomto období je sliznica pošvy náchylnejšia na kvasinky. Ak vás trápi svrbenie, pálenie či výtok, poraďte sa so svojím lekárom. Stále platí dôležitosť užívania prenatálnych vitamínov, najmä kyseliny listovej. Okrem tabletkovej formy môžete siahnuť i po prírodných zdrojoch, napríklad listovej zelenine, pečeni, celozrnných výrobkoch, strukovinách či niektorých druhoch ovocia.

Rýchle zmeny nálad a vysoká miera precitlivenosti sú u nastávajúcich mamičiek bežným javom. V tomto období to bude test trpezlivosti najmä pre vaše okolie. Skúste viac relaxovať, venovať sa príjemným činnostiam. Prospeje vám ľahké cvičenie a pobyt v prírode. Ak u vás stále pretrvávajú nevoľnosti, nezabúdajte na časté pitie tekutín. Zrýchľuje sa vám metabolizmus aj srdcová frekvencia. I keď zatiaľ iba mierne, začína sa zväčšovať i vaša maternica.

Mení sa tvar postavy, začína sa strácať pás, môže mierne vystupovať  bruško, prsia sú naďalej napäté a zväčšené.

Na čo je vhodné dávať si pozor

  • Nebagatelizovať výtok z pošvy. Je potrebné konzultovať tento stav s gynekológom. Zvýšená produkcia hlieny v pošve je v tehotenstve normálna, ale je nutné vylúčiť infekciu. Denný pobyt na čerstvom vzduchu, a pravidelný režim pomôže lepšie tolerovať prvé príznaky tehotenstva.  V stravovaní nie sú žiadne zmeny, je vhodné vyvarovať sa prejedaniu a konzumácie sladkých jedál
  • Vysoký krvný tlak. Je potrebné sledovať krvný tlak hlavne u žien, ktoré ho mali zvýšený už pred tehotenstvom. Vysoký krvný tlak môže spôsobiť predčasný pôrod, ak sa nelieči.
  • Mimomaternicové tehotenstvo (ext. zdroj mimomaternicové tehotenstvo)- vzniká vtedy, ak sa oplodnené vajíčko nedostane do maternice ale usadí sa vo vajíčkovode. Tam rastie a rastom môže spôsobiť ,,prasknutie“ vajíčkovodu, čo sa pokladá za náhlu príhodu brušnú, ktorá vyžaduje okamžitý chirurgický zákrok. Príznakom mimomaternicového tehotenstva je bolesť na jednej strane brucha, krvácanie. Ak dôjde k prasknutiu vajíčkovodu, ten sa už nedá zachrániť, čo vedie k zníženej plodnosti u ženy. Ak sa zistí včas, potom sa podávajú lieky, ktoré majú za následok vstrebanie embrya a vajíčkovod sa zachráni.
  • Krvácanie počas tehotenstva. Jemné krvácanie sa môže objaviť v období termínu menštruácie. Ak je to mimo termínu, v ktorom by mala nastať menštruácia, resp. ak je krvácanie silné, je potrebné kontaktovať gynekológa. Krvácanie totiž môže byť aj známkou začínajúce potratu. 

Tip MAMA a ja

Mykotický zápal sa počas prvých dvanástich týždňoch neodporúča liečiť antimykotikami. Skúste mu preto predchádzať, napríklad zdravým a vyváženým jedálničkom. Obmedzte sladké pokrmy. Kvasinka Candida albicans (ext. zdroj Candida albicans) potrebuje pre svoj rast práve jednoduché cukry. Namiesto toho zaraďte najmä probiotické výrobky. Pri svrbení a pálení môžete vyskúšať i upokojujúce účinky kokosového oleja. Jemne ho rozotrite v oblasti pošvového vchodu. Ak budú problémy pretrvávať, kontaktujte svojho gynekológa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: