40. týždeň tehotenstva

Pokiaľ to tak nie je, alebo sa nestane počas toho týždňa, budete prenášať. Ak by sa bábätku na svet nechcelo, budú vám pravdepodobne musieť pôrod vyvolať. Ale nepredbiehajme. Takmer polovica detí sa rodí po predpokladanom termíne. Takže buďte pokojné, užívajte si čas pred pôrodom a čo najviac odpočívajte.

Ako rastie dieťatko

V 40. týždni gravidity je priemerná dĺžka novorodenca 51 cm a váha zhruba 3 400 gramov. U chlapcov môže byť ešte o niečo vyššia. Je to samozrejme veľmi individuálne, rodia sa oveľa menšie ale i väčšie detičky. Všetky dôležité orgány sú pripravené na život mimo maternice. Telo presne vie, kedy je ten vhodný čas.
V prvých minútach po narodení sa zisťuje tzv. Apgar skóre (ext.zdroj Apgar skóre) novorodenca. Ide o systém ohodnotenia fyzického stavu bábätka. Kontroluje sa srdcová frekvencia, dýchanie, farba pokožky, svalový tonus, reflexy. (O - 2 body za každý z faktorov, t.j. spolu max. 10 bodov). Väčšina zdravých detí dosiahne skóre 8 až 10 bodov, výsledok nižší než 8 bodov môže znamenať, že dieťa potrebuje resuscitáciu, a menej než 3 body znamená ohrozenie prežitia dieťatka.

Čo sa deje s mamičkou

Vaše bruško už nadobudlo úctyhodných rozmerov. V posledných dňoch pred narodením dieťatka sú na váš organizmus vyvíjané najväčšie nároky. Dbajte na správne držanie tela, uľavíte tak svojej chrbtici. Držte chrbticu vzpriamene a čo najviac podsaďte panvu.

Možno sa budete musieť vzdať mnohých činností, lebo bábätko vo vašej maternici je už veľké. Naďalej však môžete plávať a cvičiť cviky na posilnenie panvového dna. Niektorí lekári odporúčajú na podporu pôrodnej činnosti pohlavný styk. Práve pri sexe sa do krvného obehu uvoľňuje hormón oxytocín, ktorý spôsobuje dozrievanie krčka maternice. 

Príchod dieťatka na svet

Je to veľké finále. Nikto nevie dopredu povedať ani odhadnúť, ako bude ten váš pôrod vyzerať, koľko bude trvať, ani to ako sa začne.

Sú dve možnosti, pri ktorých by ste mali spozornieť. Pôrod sa začína odtokom plodovej vody. Amniový vak, ktorý obsahuje plodovú vodu (amniovú tekutinu) sa pretrhne sám. Začína sa tak prvá pôrodná doba. Plodová voda môže odtekať pomaly, niekedy si to dokonca nemusíte hneď ani všimnúť. Je to číra tekutina bez zápachu. Ak by predsa len mala zafarbenie, zelené, žlté či hnedé, ihneď kontaktujte lekára, pretože vaše dieťatko môže byť v ohrození.

Alebo ide silné vyšplechnutie, kedy celý obsah amniového vaku vytryskne. To si všimnete určite. V tomto prípade naozaj na nič nečakajte, vezmite tašku a vyrazte do pôrodnice. Pôrodná činnosť zvyčajne nastúpi do 24 hodín po odtoku plodovej vody.

Druhý spôsob nástupu pôrodnej činnosti ohlasujú kontrakcie. Ide o bolestivé sťahy svalstva maternice vyvolané hormónmi. Spočiatku trvajú kontrakcie 30 – 45 sekúnd a opakujú sa v intervaloch 20 – 5 minút. Postupne sa interval medzi jednotlivými kontrakciami skracuje a naopak, dĺžka ich trvania sa predlžuje. Keď trvá jedna kontrakcia viac ako 30 sekúnd a prichádzajú s pravidelnosťou každých 10 minút, je čas ísť do pôrodnice. V závere prvej doby pôrodnej bude krček maternice otvorený na 10 cm a vy budete môcť začať tlačiť.

Počas druhej doby pôrodnej privediete dieťatko na svet. Telo vás bude nabádať k tomu, aby ste tlačili. Najskôr sa porodí hlavička, tvárou dolu. Dieťatko obráti hlavičku nabok a prvý krát sa nadýchne. Pri ďalšom sťahu vykĺznu pliecka a následne celé telíčko. Po prestrihnutí pupočnej šnúry, v prípade, že je všetko v poriadku, vám môžu položiť dieťatko na hrudník. 

Dieťatko už držíte vo svojom náručí, alebo ho ošetruje lekár. Vy však ešte musíte prejsť treťou dobou pôrodnou. Porodiť placentu, ktorá vyživovala vaše bábätko. Niektoré mamičky môžu pociťovať ešte slabé kontrakcie, iné sú také šťastné, že ani nevedia ako placentu porodili.
Blahoželáme! Zvládli ste to a teraz vás čaká hádam najťažšia úloha - vychovať z maličkého bábätka dobrého človeka. Nemusíte robiť nič špeciálne - žite pekne a dieťa sa pridá. Veľa zdravia, mamičky!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: