36. týždeň tehotenstva

Ako rastie bábätko

Meria približne 48cm a váži okolo 2700g.

V tomto období sa stráca lanugo – jemné chĺpky, ktoré pokrývajú telíčko bábätka. Pokiaľ sa dieťa narodí v termíne, lanugo už neuvidíte. Dieťatko je už vyvinuté a pripravené na pôrod. Jediný orgán, ktorý sa ešte stále zdokonaľuje sú pľúca. Každý jeden deň dieťatka strávený v maternici je pre neho veľmi dôležitý a užitočný. Preto aj keď by ste chceli mať už všetko najradšej za sebou, buďte trpezlivá.

Dieťatko sa posúva smerom nadol a jeho hlavička sa fixuje do pôrodného kanála. Týmto procesom klesá i vrchol maternice nižšie. Pokožka sa vyhladzuje a nadobúda veľmi jemný charakter. V okolí kĺbov sa vytvárajú väčšie tukové zásoby. Dieťatko si neustále precvičuje dýchanie, čím sa stimuluje produkcia surfaktantu. Látky, ktorá zodpovedá za dozrievanie pľúc. 

Ultrazvukovým vyšetrením rozoznáte jednotlivé časti tváre. Plod sa ohmatáva, cmúľa si pršteky, spí alebo sa hýbe. Posledné 4 týždne tehotenstva plod priberá veľmi rýchlo, môže to byť 250 až 300g týždenne. 

V 36. týždni by malo byť bábätko už hlavičkou dole.

Deti narodené v tomto týždni sa zvyčajne vyvíjajú bez väčších problémov. Samozrejme, závisí to od príčiny predčasného pôrodu.

Čo sa deje s mamičkou

Maternica dosahuje najvyšší bod počas celého tehotenstva. Tlačí na žalúdok, pľúca a močový mechúr. Môže sa vám zhoršiť i stav kŕčových žíl.

Vaša telesná aktivita je v súvislosti s týmito prejavmi značne obmedzená. Možno pozorujete kvapôčky kalnej tekutiny, zvanej kolostrum, na vašich bradavkách. Kolostrum, známe tiež pod názvom skoré mlieko, obsahuje aktívne protilátky, ktoré pomáhajú bábätku bojovať proti infekciám a vybudovať si rezistenciu v prvých dňoch po narodení.

Produkcia pravého dojčenského mlieka je vyvolaná hormónom prolaktín (ext. zdroj prolaktín) krátko po pôrode a zvyčajne to trvá dva až tri dni. Počas týchto dní môžete pociťovať bolesť a napínanie v prsiach. Keď budete dieťa dojčiť, prsia sa vyprázdnia a potom sa naplnia podľa požiadaviek dieťaťa. 

V treťom trimestri, podobne ako v prvom, môžete opäť pociťovať únavu. Vyčerpanosť vzniká hlavne v dôsledku rastúcej hmotnosti maternice, spánkového deficitu, ale tiež v súvislosti so psychickou záťažou pred pôrodom.

Môžete pociťovať kontrakcie. Ak sú sporadické a krátke, je to len príprava maternice na pôrod. V tomto období je vhodné začať s masážou hrádze. Pomôže vám to pri pôrode.

Vyšetrenia v poradni

Čakajú vás len bežné vyšetrenia, tlak, hmotnosť, ozvy plodu, jeho rast, pozorujú sa opuchy nôh, rúk, tváre a opäť vyšetria moč.

Ste teda pomaly ale isto v cieli. I keď každý deň strávený v maternici je ešte stále pre vaše dieťatko prospešný. Buďte preto trpezlivá a nerobte žiadne zaručené recepty na vyvolanie pôrodu.

Niektoré nastávajúce mamičky bývajú posielané na kardiotokografické vyšetrenie, na ktorom sa meria a zaznamenáva tepová frekvencia dieťatka a sťahov maternice. Možno ho opakovať každý týždeň až do začatia pôrodu. Pokiaľ tehotenstvo prebieha normálne, prvé kardiotokografické vyšetrenie sa robí tesne pred termínom.

Tip MAMA a ja

Využite tento čas čakania na bábätko príjemnými činnosťami. Isto ste už na materskej dovolenke a všetky veci máte na príchod bábätka nachystané. Preto teraz venujte čas iba sebe. Prečítajte si dobrú knihu, choďte na prechádzky či na stretnutie s priateľkami. Zájdite do kina alebo do prírody. Môžete ísť na masáž, pedikúru alebo ku kozmetičke. Po narodení dieťatka nebudete mať voľného času nazvyš. Ak je to možné, dohodnite si aj s partnerom návštevu pôrodnice, ktorú ste si vybrali. Oboznámite sa s priestorom, vysvetlia vám postupy aj procedúry, ktoré sa bežne robia.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: