Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Ako to prežívam

anonym, 20.01.2011 19:19

rh faktro negativ 2x tehotna

Ahojte chcela by som sa opytať či niektorá nemáte skúsenosti ... mam taký problém mám krvnú skupinu A1 rh negativ. Uz som raz potratila a pravdepodobne mi nebola podaná injekcia a tvorbu probilátok. Teraz som znovu tehotna v 13 tyzdni a v 12 tyzdni mi robili krvné testy a vysli negativne. Moja otazka znie je tam nejake riziko ak mi ta injekcia nebola podana a som znova tehotna?

  • anonym
    20.01.2011, 19:42

    pokial viem, tak táto injekcia sa podáva až pri pôrode......
    mýlim sa??
    lebo až pri pôrode je to riziko, alebo teda v tom neskorom šťádiu tehu..

  • anonym
    20.01.2011, 19:57

    Ahoj aj ja som rh negativ a mam tri deti, a ani raz som tu injekciu nedostala, ak ju budes potrebovat tak ti ju daju ale az po porode ked bude babo rh pozitivne. Len tak pre zaujimavost moj partner je rh pozitiv a aj som na to upozornovala a vtedy mi to lekar vysvetlil.

  • melmen
    20.01.2011, 20:07

    Ahoj. Ja som 0 rh negativ,manzel rh pozitiv. Mam dve deticky,obe su rh pozitiv.  Injekcie som dostala pri oboch detoch,ale az po porodoch.

  • levicaiva
    21.01.2011, 07:19

    Aj mne sa zda ze tato injekcia sa dava az po porode! a Myslim ze ho dostava kazda zena, no niesom si ista

  • anonym
    21.01.2011, 07:34


    Nedostáva ju každá žena, len ak je natka RH negativ a dieťa RH pozitiv...

  • anonym
    21.01.2011, 08:25

    Ahoj, Vanlu,

    myslim, ze obavat sa nemusis, lekari urcite vedia, co maju robit.  Ja som taktiez A1 rh negativ, manzel ma rh faktor pozitiv. Mam dvoch krasnych synov, tehotenstva uplne bez komplikacii, porody prebehli hladko. Ziadnu injekciu pri ani po porodoch som nepotrebovala. Ak bude nieco treba, v nemocnici budu vediet, ako Ti pomoct. Drzim palce. Jana

  • anonym
    21.01.2011, 09:27

    Ahoj, ja  som rh negat.syn rh poz. Poporode mi bola pichnuta Rhega.
    To bolo pred siestimi rokmi.
    Pred rokom som znovu otehotnela, no bohuzial v 12.tyzdni tehu plod odumrel.  Z nemocnici ma objednalina zakrok az po 4dnoch. Kedze som nemohla cakat, isla som na sukromnu kliniku, kde mi tuto injekciu nepodali. So spravou som na druhy den sla k mojmu gynekologovi, ktory mi potom obvolaval vsetky lekarne naokoli,  ci je mozne Rhegu kupit! Predali mi ju az v nemocnicnej lekarni, kde ich drzia pre pripad dobrovolnej interupcia. Vtedy si ju zena musi zaplatit. Aj ked to nebol moj pripad. No na sukromnej klinike tuto injekciu nemali a ako mi povedali, ani ju nikdy nepodavaju. Je to velky hazard a ja dodnes rozmyslam, ci na nich poslad dozor nad zdravotnou starostlivostou.
    Takze ano, zena s rh neg. po potrate dostava tuto injekciu.
    Ak sa krv pludu s rh poz. dostane pri zakroku ( trhani babatka na kusi) , do krvi matky, hrozi, ze v dalsom tehotenstve, si bude tvorit protilatky.

    Informuj sa u gynekologa. Vysvetli ti to.
    Dufam, ze dalsie tehotenstvo prebehne v poriadku. Drzim palce.

  • anonym
    21.01.2011, 10:35

    Ja som RH negatív. Po potrate som Rhegu nedostala. Teraz mám dvoch synov - obaja RH pozitív. Po prvom synovi -pôrode mi bola Rhega pichnutá a aj po druhom.

     

  • anonym
    21.01.2011, 13:52

    Ďakujem za vaše reakcie ... som s toho úplne popletená pretože každý rozpráva niečo iné. Aj ja Vám držím všetkým palce držte sa Lucia

  • anonym
    21.01.2011, 15:40

    Ahoj Lucia. Pisala som ti dnes o 9:27. Tu na strankach mama a ja je clanok- vlozim ti ho sem-  
    http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1635/rh_inkompatibilita_matky_a_dietata.htmlhttp://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/1635/rh_inkompatibilita_matky_a_dietata.html

    v jednom odstavci pisu, ze sa rhega podava aj po potrate.
    Majka

  • anonym
    21.01.2011, 22:25

    Rôzne Rh faktory u matky, otca a dieťaťa

    Autor: MUDr. Jana Černáková

    Inkompatibilita znamená rôznosť alebo nezhodu, skratka Rh označuje Rh faktor – antigén, ktorý sa nachádza na červených krvinkách. Konkrétne pod týmto názvom rozumieme stav, keď erytrocyty matky tento antigén na svojom povrchu nemajú /sú Rh negatívne/, otec dieťaťa a potenciálne aj dieťa tento antigén na povrchu červených krviniek majú /sú Rh pozitívni/. Keďže organizmus matky tento antigén nepozná, imunitný systém ho rozoznáva ako niečo cudzie a po vzájomnom stretnutí začína proti nemu produkovať protilátky. Tento jav nazývame izoimunizácia, protilátky môžu prechádzať cez placentu k plodu, cielene poškodzovať jeho červené krvinky proti ktorým boli vyrobené. Toto ochorenie potom nazývame hemolytická choroba novorodenca /hemolýza = rozpad červených krviniek/ a podľa stupňa hemolýzy rozoznávame aj stupne závažnosti tohto ochorenia a jednotlivé klinické obrazy.

    Treba zdôrazniť, že len tak jednoducho k stretnutiu medzi Rh pozitívnymi krvinkami plodu a krvou Rh negatívnej matky nedochádza. Krvný obeh plodu a matky sú prísne oddelené. K stretnutiu medzi Rh negatívnou krvou matky a Rh pozitívnymi červenými krvinkami môže dôjsť viacerými cestami. Napríklad, ak takáto žena dostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, počas tehotnosti transplacentárnym prechodom niekoľkých krviniek plodu, počas rôznych invazívnych zákrokoch v tehotnosti ako je napr. amniocentéza, pri problematickom pôrode placenty, keď ju treba vyberať v narkóze operačne, atď.

    Imunizácia môže nastať napríklad aj po interupcii, pri mimomaternicovom tehotenstve. Imunizácia – tvorba protilátok proti Rh pozitívnym krvinkám – uplatní v tomto prípade svoj efekt až v nasledujúcej tehotnosti. Tieto protilátky môžu prejsť cez placentárnu bariéru k plodu, naviažu sa na jeho krvinky, a tie sa potom rozpadajú v pečeni a slezine plodu. Plod trpí anémiou, čiže málokrvnosťou, anémia spôsobuje, že jeho orgány sú nedostatočne zásobené kyslíkom. Z rozpadnutých erytrocytov vzniká veľké množstvo bilirubínu – farbiva, ktoré novorodenec nevie po pôrode sám spracovať, toto farbivo je toxické, hromadí sa v mozgu dieťaťa a poškodzuje ho. Navonok sa to prejaví ako výrazný ikterus – žltačka, ktorá vzniká už niekoľko hodín po pôrode.

    Toto je teda klinický obraz hemolytickej choroby novorodenca, ktorý sa dnes už v praktickom živote takmer nevyskytuje. Dnes je vypracovaný a v praxi dobre zavedený systém starostlivosti o Rh negatívne matky. Každej Rh negatívnej budúcej mamičke sa v tehotenskej poradni počas tehotnosti trikrát kontroluje prítomnosť možných protilátok. Ak ide o prvú tehotnosť a samozrejme predpokladáme, že nedostala niekedy nesprávnu transfúziu krvi, nemá v krvi žiadne anti Rh protilátky /tieto protilátky sa v literatúre nazývajú aj ako antiD/. Po pôrode sa jej dieťatku vyšetrí krvná skupina a podľa výsledku sa podá mamičke injekcia – Rhega, ktorá je tvorená protilátkami, ktorých úlohou je vychytať Rh pozitívne krvinky plodu a tak zabrániť ich imunizačnému vplyvu. Kritérii na podanie Rhegy je niekoľko, hlavným je, že dieťatko má Rh faktor pozitívny. Rhega sa podáva do 72 hodín po pôrode. Podľa názoru hematológov by sa mala preventívne podávať Rhega každej Rh negatívnej mamičke v 29. týždni tehotnosti. Takisto by sa mala Rhega podať Rh negatívnej pacientke po spomínaných zákrokoch, ako je napr. amniocentéza. Ďalej po spontánnom potrate, po interupcii, po mimomaternicovom tehotenstve. O podávaní Rhegy – antiD protilátok je vždy dobré poradiť sa a s hematológom.

  • anonym
    21.01.2011, 22:30

    Horsie je to pri Rh inkompatibilite, kde s poctom tehotenstiev narasta riziko.
    Pri prvom dietatku byva riziko male, pretoze protilatky maju velku molekulu a nevedia preniknut placentou, ktora babatko chrani. Pri komplikaciach v tehotenstve, alebo pocas porodu vsak moze male mnozstvo krvi babatka preniknut do krvi matky a vyvolat tvorbu protilatok, ktore su uz male a mohli by prejst placentou alebo ohrozit babo pri dalsich tehotenstvach. Preto sa sleduje hladina protilatok u maminky pocas tehotenstva a maminka, ktora je Rh negativna a ma Rh pozitivne babatko, by mala dostat do 72 hodin po porode (alebo aj po potrate, kyretazi) dostat injekciu (anti-D alebo Rhega), ktora vyrazne znizi riziko tvorby protilatok proti babatku pri dalsich tehotenstvach.
    Zuzanka preto sa neboj, ked cakas prve babo, tak ako pise nattou, riziko je minimalne a si sledovana na hladinu protilatok, keby zacali stupat, tak ti uz pocas tehotenstva mozu dat anti-D injekciu.

  • anonym
    21.01.2011, 22:32

    pardon, chcela som tento článok sem skopírovať a nie ten predchadzajúci...ti tiež maminy o tom píšu...http://www.modrykonik.sk/forum/tema/krvna-skupina-zla-rh-faktor-pozitiv/

  • anonym
    21.01.2011, 22:41

    Ale niektorí lekári to zvyknú aj zanedbať a injekciu nepodajú! Ako v mojom prípade a skončilo to velmi smutne, dieťatko sa mi narodilo mrtve :*-( :*-( :*-( :*-(

  • anonym
    21.01.2011, 22:43
+ -
Príspevkov: 25