vyber mena babetko

Vyberáte meno pre svoje bábätko?

21.8.2012 v kategórii Tehotenstvo, autor PaeDr. Dagmar Baluchová foto: iStock.com

Trápite sa s výberom mena pre vaše dieťatko?

Ako na to...

Ak sa pri výbere mena pre svoje bábätko nechcete dať ovplyvniť širokým okolím, nechajte si rozhodnutie pre seba (spolu s partnerom) a oznámte meno až pri pôrode. Tak sa vyhnete akýmkoľvek protestom alebo ponosám zo strany rodiny či známych.

  • Vyhnite sa výberu mien z okruhu ľudí, ktorých nemáte veľmi „v láske“ (napr. meno nepríjemnej kolegyne alebo bývalého priateľa). Môžete však, naopak, načrieť do „rodinnej“ kroniky – možno v nej nájdete pekné, už menej používané krstné mená, ktoré patrili vášmu pra-praprastarému otcovi či babičke.
  • Pripravte si mená pre obidve pohlavia, aj keď vám už na ultrazvuku povedali, „čo to bude“. Občas sa stane, že dôjde k omylu a vy takto nebudete pri pôrode zaskočení, keď sa vás opýtajú na meno chlapčeka a vy máte meno len pre dievčatko. (Mimochodom, až kým nebude meno zapísané v matrike, môžete ho bezplatne zmeniť, resp. požiadať o čas na rozmyslenie.)
  • Buďte flexibilní, nesnažte sa príliš naviazať výlučne na jedno konkrétne meno. Môže sa stať, že keď sa dieťatko narodí a vy ho prvýkrát uvidíte, budete mať pocit, že vybrané meno sa mu nehodí, alebo váš malý poklad nebude vyzerať práve ako „ten Richard“, či tá „Alžbetka“, ako ste pôvodne plánovali.
  • Pri výbere zohľadnite aj mená svojich starších detí – je vhodné nevoliť podobne znejúce mená, ak nechcete, aby mali deti zmätok v tom, koho z nich ste práve oslovili. Hviezdne kombinácie mien z populárnych seriálov či rozprávok prestanú byť zábavné, keď deti vyrastú.
  • Pokiaľ sa rozhodujete pre nezvyčajné meno, vždy myslite aj na to, či toto meno neznie posmešne či hanlivo a či nemôže byť zdrojom posmechu v detskom kolektíve.
  • Ak sa neviete rozhodnúť medzi dvoma menami, môžete dať dieťaťu obidve. Najprv si však vyskúšajte, ako znejú spolu s vaším priezviskom.
  • Ak máte krátke priezvisko, môžete porozmýšľať o dlhšom, prípadne nezvyčajnom prvom mene pre spestrenie a naopak, ak máte dlhé či komplikované priezvisko, uľahčite to svojmu dieťatku krátkym krstným menom.

 

Komentáre