Tri trimestre tehotenstva

Tri trimestre tehotenstva

12.4.2015 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia MAMA a ja foto: iStock.com

Gravidita sa člení na tri časové úseky – trimestre. Viete, v ktorom práve ste?

Gravidita sa člení na tri časové úseky – trimestre. Viete, v ktorom práve ste?

–- I. trimester = 1. až 13. týždeň tehotenstva

–- II. trimester = 14. až 27. týždeň tehotenstva

–- III. trimester = 28. až 40. týždeň tehotenstva

 

Keď pod srdcom rastie klenot...

Zvýšená únava, problémy so spánkom, následná melanchólia, striedanie nálad. Darmo, tehotenstvo sa manifestuje v plnej paráde.

To, že tehotenstvo je považované za najkrajšie obdobie v živote ženy, môže byť pre mnohé tehuľky iba mýtus. Napríklad, kvôli zlému zdravotnému stavu, častým nevoľnostiam a ďalším ťažkostiam sa niektoré ženy tešia najmä na to, kedy skončí.

Áno, všetky, ktoré sme si tým prešli, to poznáme... Hormóny si počas 9 mesiacov s nami robia, čo chcú... Ľahko sa vytočíme, raz-dva nás niečo rozplače, ale i rozosmeje. Niekedy máme problém vyznať sa vo svojich citoch. Avšak, na pamäti treba mať jedno – je to stav dočasný. A ak vás čokoľvek uvádza do smutných chmár, jednoducho, cítite, že to nie ste vy..., nepodliehajte tomu. Myslite pozitívne, vždy. Nedovoľte melanchólii, ale ani únave a obavám o bábätko či strachu z pôrodu, aby vám „ukradli“ tento vzácny čas. Možno ste sa o tehotenstvo dlho snažili, možno už ďalšie nebude. A tak sa tešte, že pod srdcom nosíte klenot.

Všetko zlé sa snažte „odpratať z cesty“! Obmedzte stretnutia s ľuďmi, ktorí vás „vytáčajú“, prestaňte s pozeraním filmov či čítaním kníh, ktoré vo vás vyvolávajú zlú náladu. Buďte čo najviac na čerstvom vzduchu (ak to váš zdravotný stav dovolí). Ak ste sa prechádzkam doposiaľ vyhýbali, teraz, v rozpuku jari, si ich naordinujte. Majte čas na seba, na partnera, na svojich blízkych. Nečakajte na pozornosti, samy buďte pozorné... A vychutnávajte si život, ale i svoj stav, plnými dúškami – lebo vo vás rastie nový život...

Komentáre