Tehotenské problémy - 5. časť: pohyb, pohlavné orgány, psychika

14.2.2010 v kategórii Tehotenstvo

Náš miniseriál o problémoch sprevádzajúcich nejedno tehotenstvo končí. V poslednej časti sa dozviete o problémoch s pohybovým ústrojenstvom, pohlavnými orgánmi, i psychikou.

 

Milé mamičky - čakateľky, v tomto miniseriáli sme si už posvietili na tehotenské problémy spojené s trávením, na problémy kože, problémy s dýchaním, močením a tiež na problémy cievneho systému, krvi a nervového systému. V dnešnej, poslednej časti si povieme niečo o problémoch s pohybovým ústrojenstvom a psychikou tehotnej ženy.

Problémy spojené s POHYBOM

Bolesť chrbta
Charakteristika: Takmer všetky tehotné ženy zažijú bolesť chrbta počas 2. – 3. trimestra. Bolesť chrbta je vyvolaná hlavne zmenou držania tela. Tým, že začnete mať pred sebou bruško, ktoré naberá na svojej váhe, budete mať tendenciu zakláňať sa dozadu so zámerom ho vykompenzovať. Ak sa vaša hmotnosť zvýšila o viac, ako sa odporúča, bolesť môže byť väčšia.

Príčina: Za týmto problémom je narastajúca hmotnosť, ale aj hormóny, ktoré zmäkčujú tkanivá okolokĺbov (najmä bedrových), čo robí držanie tela ešte ťažším. Dôvodom bolesti môže byť aj to, že sa rastúciplod opiera o vašu chrbticu.Na konci 3. trimestra môže byť bolesť chrbta prvýmpríznakom začínajúcich kontrakcií.

Čo s tým? Oddychovať, relaxovať pod teplou sprchou,alebo požiadajte partnera o jemnú masáž krížovej oblasti.

Bolesť kĺbov
Charakteristika: Vzniká v neskoršom štádiu tehotenstva. Postihuje hlavne bedrové kĺby. Môže sa stať, že bude pre vás bolestivé dlhodobé státie v jednej polohe.
Príčina: Keď sa telo začne intenzívne pripravovať na pôrod, vaše tkanivá okolo bedrových kĺbov výrazne zmäknú na to, aby dieťatko mohlo ľahšie vyjsť von.

Čo s tým? Ak ste nútená stáť dlhé časové úseky, často meňte polohy. Bolesť úplne zmizne krátko po pôrode.

 

Problémy týkajúce sa POHLAVNÝCH ORGÁNOV

Zvýšený vaginálny výtok
Charakteristika: Množstvo pošvového sekrétu sa počas tehotenstva zvyšuje, pretože pošva je viac prekrvená. Sekrét vás aj vaše dieťatko chráni pred infekciou. Vzhľad sekrétu počas tehotenstva je belavý, alebo krémovo žltý a hustý. Pomery vo vagíne sa upravia po pôrode.

 

POZOR! Informujte lekára o akomkoľvek veľkom množstve výtoku počas 2. – 3. trimestra. Mohlo by ísť o odchod hlienovej zátky a tým o jeden z príznakov hroziaceho predčasného pôrodu. Ak váš výtok silno zapácha a je zelenkavý, prípadne máte v oblasti genitálií pocit pálenia a svrbenia, môže ísť o infekciu, ktorá sa dá účinne liečiť. Ak by ste začali kedykoľvek počas tehotenstva krvácať, choďte ihneď do nemocnice.

Citlivosť prsníkov
Charakteristika: Citlivé, mäkké a boľavé prsníky sú všeobecne jedným z prvých príznakov tehotenstva.

Čo s tým? Tento stav sa upraví po 1. trimestri. Noste pohodlnú tehotenskú podprsenku, najlepšie bavlnenú. V 2. a 3. trimestri sa vaše prsia ešte viac zväčšia. Takisto môžete zaznamenať, že sa v nich tvoria hrčky. Je to normálne, to, čo cítite, sú vytvárajúce sa mliekovody. Z bradavky vám tiež môže vytekať žltá tekutina, nazývaná
kolostrum.

Problémy spojené so PSYCHIKOU

Zmeny nálad
Charakteristika: Zmeny v tehotenstve vedú k zvýšenej nervozite, predráždenosti a vystupňovaným reakciám v stresových situáciách. Negatívny vplyv má aj výskyt fyzických problémov (napr.: vracanie, opuchy...) a môže dochádzať aj k poruchám spánku, plačlivosti a depresii. Na druhej strane, nepríjemnú náladu striedajú pocity šťastia, radosti a vitality. Sú obdobia, kedy je tehotná žena nadmieru pozitívne naladená, plná elánu. Môže sa stať, že tieto dve polohy správania sa môžu u tehotných meniť po mesiacoch, ale i z hodiny na hodinu.

Čo s tým? Neviete si rady sama so sebou? Ach, tie hormóny, dávajú nám riadne zabrať. Diskutujte s najbližšími, rodinou, priateľmi, rozprávajte o svojich pocitoch. Ak máte problém, von s ním. Neuzatvárajte sa do seba. Pomáha oddych, fyzická práca (nie náročná, ručné práce sú vhodné), rôzne relaxačné techniky, joga.

Zníženie sexuálnej túžby
Charakteristika: U niektorých žien sa vyskytuje znížené libido, čo sa pripisuje hormonálnym zmenám. Niektoré ženy odmietajú pohlavnýstyk zo strachu pred poškodením plodu. Iným dôvodom býva tiež fakt, že sa žena prestane cítiť príťažlivou pre partnera v dôsledku zmeneného vzhľadu. Všetky z uvedených problémov môžu viesť k vážnym konfliktom medzi partnermi.

Čo s tým? Každá z uvedených situácií si vyžaduje citlivý prístup. Partneri by si mali pohovoriť o vzniknutých problémoch, spoločne nájsť riešenie, ktoré by obom vyhovovalo. V najhoršom pomôže aj príslušný odborník, psychológ či sexuológ. Rozhodne tieto problémy nepremlčte, pretože sa môžu preniesť do obdobia po pôrode. Partnerom odporúčam veľa zhovievavosti, trpezlivosti a chápavosti s ich tehotnými partnerkami. Donosenie bábätka a následná starostlivosť oň je náročná životná úloha pre každú ženu, ale šťastie a radosť, ktoré vám prinesie, sa nedajú nikde kúpiť.

Strach a úzkosť
Charakteristika: Strach a úzkosť sa počas tehotenstva týkajú rôznych aspektov a zasahujú rôzne skupiny žien. Strach aj úzkosť prežíva každý individuálne, ale všeobecne tieto pocity majú podobné znaky. U tehotných žien môžu byť tieto pocity vystupňované a viesť k prehnaným reakciám voči okoliu.

Druhy strachu a úzkosti v tehotenstve:

Strach z potratu
Vyskytuje sa v ranom tehotenstve, a to hlavne u žien, ktoré dlho čakajú na vytúžené tehotenstvo a bábätko. Súvisí hlavne s liečbou sterility, s predchádzajúcimi potratmi a inými negatívnymi zážitkami. Môže ho spôsobiť aj vonkajší tlak zo strany príbuzných (starých rodičov, partnera), ktorí nesmierne túžia po potomkovi. Tento typ strachu môže viesť k hypochondrii, či sklonom k hystérii.

Čo s tým? Hovoriť o svojich pocitoch s blízkymi ľuďmi, ktorí vám poskytnú oporu. Pracovať na svojej sebaistote a veriť vo svoje biologické schopnosti donosiť zdravé dieťatko. Nepodliehajte zbytočne panike a nesnažte sa neustále pozorovať. To môže strach len zhoršiť. Mnohé prejavy a zmeny tela sú normálnou súčasťou tehotenstva. Na uvoľnenie vnútorného napätia vyskúšajte relaxačné techniky alebo jogu.

Strach z narodenia poškodeného dieťaťa
Tento strach v rôznej miere zažije každá budúca mamička. Každej z nás aspoň raz preletelo hlavou „Čo ak?“ Je to prirodzené, patrí to k našej úlohe v materstve. Každá matka má obavy o svoje dieťatko už od samého začiatku, a tým prejavuje svoju lásku a starostlivosť.

Čo s tým? Tomuto druhu strachu sa nedá veľmi zabrániť, dôležité je, aby sa nepreháňal a nevyvolával u vás stresové situácie. S partnerom sa navzájom podporujte vo viere a nádeji. Takisto lekár vám pomôže rozptýliť určité pochybnosti pri pravidelnej návšteve prenatálnej poradne, kde vás informuje o jednotlivých výsledkoch vyšetrení a vysvetlí vám ich zmysel. Neskôr v tehotenstve si budete môcť pri ultrazvukových vyšetreniach vypočuť tlkot jeho srdiečka alebo ho uvidieť na obrazovke.

Strach z pôrodu
Tento druh strachu zažívajú hlavne prvorodičky, a to z obáv o to, čo ich čaká, a z bolesti pri pôrode, s ktorou nemajú predošlú skúsenosť. Obávajú sa aj celkového nezvládnutia pôrodu.

Čo s tým? Podpora od partnera a rodiny je dôležitá. Odpovede na odborné otázky hľadajte u vášho gynekológa, pôrodnej asistentky, na prednáškach pre tehotné (v rámci psychofyzickej prípravy na pôrod), v knihách, časopisoch, videofilmoch atď.

Strach zo zvládnutia rodičovstva
V niektorých prípadoch sa môže stať, že žena začne mať pochybnosti z toho, že nezvládne vychovať dieťa, uživiť ho, že nebude mať kde bývať, stratí zamestnanie... a podobne. Postihuje hlavne budúce mamičky nižšieho veku (16 – 20), ale aj tie, ktoré nemajú oporu v partnerovi.

Čo s tým? Hľadajte pomoc u najbližších, v rodine a medzi priateľmi. Informujte sa tiež u sociálneho pracovníka, prípadne právnika. Pri pretrvávajúcej depresii navštívte psychológa.

Želáme vám bezproblémový priebeh tehotenstva, aby ste všetky spomínané problémy poznali len z našich článkov!

Komentáre