Prvé dni po narodení alebo Čo vás môže zaujímať (nielen) ako rodičov dvojčiat

Prvé dni po narodení alebo Čo vás môže zaujímať (nielen) ako rodičov dvojčiat

8.8.2012 v kategórii Tehotenstvo, autor Mgr. Klára Vítková Rulíková foto: iStock.com

Dvojité starosti i radosti, taký je život s dvojičkami...

Fontanely - sú väzivové spojenia na hlave dojčaťa v miestach, kde sa dotýkajú kosti tvoriace lebku. Všetky deti majú na hlave 2 takéto väčšia miesta, jedno veľké nad čelom, ktoré sa uzatvára okolo 18. mesiaca, kedy kosti pomaly zrastajú, a druhé menšie, trojuholníkovité, v tyle, ktoré sa uzatvára okolo 4. mesiaca.

Pupočná šnúra - pahýľ po pupočnej šnúre väčšinou v priebehu 3 týždňov odpadne. Do tej doby umývajte svoje deti len špongiou alebo žinkou. Upozornite však každopádne svojho detského lekára, ak spozorujete na konci pahýľa hnis či začervenanie.

Cmúľanie palca - skoro všetci novorodenci si mimovoľne cmúľajú palec alebo zvierajú pästičky, tento jav pretrváva do 2 mesiacov veku detí.

Plač - plač je spôsob, ktorým deti komunikujú. Deti plačú, pretože na to majú nejaký dôvod, a tým nemusí byť vždy len hlad. Keďže majú ešte nevyvinutú teplotnú reguláciu, môže im byť zima a chcú byť prikryté, alebo naopak, je im teplo a potrebujú sa odkryť. U dvojčiat môže niekedy plač jedného dieťaťa vyľakať druhé a to potom začne plakať tiež a plač sa v dôsledku zľaknutia stupňuje. Dvojčatá môžu niekedy ľakať samy seba a tento zborový plač môže trvať tak dlho, kým ich obe neupokojíte (štýl každého z nich čoskoro rozpoznáte). Aby ste rozťali tento bludný kruh, pevne držte ručičku alebo nožičku svojho dieťaťa do tej doby, než sa upokojí. Dieťa nerozmaznáte tým, že ho budete pestovať alebo mu doprajete príliš pozornosti, ale s dvomi deťmi by ste nerobili nič iné. Nesnažte sa doma udržiavať úplný pokoj. Nechajte svoje dvojčatá, aby si zvykali na zvuky i plač toho druhého, aby vedeli, že ste nablízku, ale nie, že ich pri každom plači budete pestovať.

Úbytok na váhe - váha vašich novorodencov zaznamená určité výkyvy vplyvom úbytku telesných tekutín po pôrode. Konkrétne väčšina detí stráca počas prvých 5 dní po pôrode asi jednu desatinu svojej pôrodnej hmotnosti, tú však opäť postupne počas ďalších 5 dní získavajú späť. Za 7 až 10 dní už začínajú rásť. Takže sa nebojte toho, že vaše dvojčatá nezačnú hneď priberať!

Automatické pohyby a reflexy - najzreteľnejšie reflexy dojčiat sú hľadací, sací a prehĺtací. Okrem toho sú vybavení radom ďalších reflexov, ako je napríklad úchopový, ten však čoskoro mizne. Automatické pohyby sú normálne a postupne sa vyvíjajú - za približne jeden mesiac sa stávajú pohyby podobnými plávaniu či jazde na bicykli.

Čas pre objatie
- puto, ktoré vzniká tesne po pôrode, je síce dôležité, ale nie je absolútne rozhodujúce, ako sa občas tvrdí. Vzťah dieťa-rodič sa vyvíja postupne tak, ako sa vyvíjajú zmysly, inteligencia a citová stránka dieťaťa. Aj keď sa vaše dvojičky budú túliť ku komukoľvek, kto ich počas prvého mesiaca zdvihne, dokážu rozpoznať váš hlas. Dvojčatá zostávajú rady spolu v jednej postieľke, a to aj niekoľko mesiacov. Dotýkajú sa, objímajú a túlia sa k sebe. Výskum na dvojčatách, ktorý sa robil v Louisville, priviedol výskumníkov k tomu, že byť dvojčaťom môže tlmiť typ a stupeň strachu, ktorý inak novorodenec prežíva, keď matka odchádza. Dvojčatá sú si jednoducho podporou sebe navzájom, hoci často rozdielne reagujú, keď matka prichádza a odchádza.

Očkovanie - jednoduchý a lacný návod, ako zmierniť bolestivé injekcie - popestujte svoje dieťa. Deti, ktoré dostávajú očkovanie v dvoch mesiacoch veku a ktorým bola 2 minúty pred injekciou dopriata fľašu s obsahom vody a cukru, potom ich rodičia držali a počas podávania injekcie mali k dispozícii fľašu alebo cumlík, plakali menej než deti, ktoré boli položené samotné na vyšetrovacie stôl.

Niekoľko tipov, ako si uľahčiť kúpanie dvojčiat (a to nielen novorodencov):

Kúpať malé dvojčatá môže byť niekedy zaujímavá skúsenosť, inokedy práca pre celú rodinu. Záleží len na vás, ako k tejto akcii pristúpite. Ponúkame niekoľko rád, ktoré by vám mohli pomôcť:

Tip 1: Ručná sprcha

Ručná sprcha s dlhou hadicou vo vani veľmi zjednoduší namydlenie a osprchovanie, pretože môžete namieriť prúd vody priamo na deti. Kúpte si sprchu so stop gombíkom alebo páčkou, takže vodu môžete vypínať bez kohútika a zachová sa nastavenie jej teploty.

Tip 2: Skúste „striedavé umývanie“

Striedavé umývanie vám zjednoduší kúpanie dvojčiat, keď máte len dve ruky. Čo urobíte, keď ste na to sami... a ony sú dve? Zvládnuť ich vo vani obidve naraz je príliš náročné. V takej chvíli je najlepšie použiť striedavý postup. Pomôže vám detská sedačka, škrupina alebo niečo podobné. Zaistí vám prenosnú a pritom bezpečnú čakaciu stanicu pre bábätko, ktoré nie je vo vani. Vystačíte si aj s jednou sedačkou, ale je jednoduchšie mať poruke dve, aby každé dieťa malo svoje miesto na odpočinok.

Najskôr si prineste všetky potrebné veci a dajte si ich na ruky. Potom napustite vodu do vane. Deti majte pripravené v sedačkách. Kým kúpete jedno dieťa, druhé vedľa pohodlne čaká v sedačke.

Aj keď ste zamestnaní jedným dvojčaťom, máte druhé  nablízku, takže môže byť pokojné a v pohode. Umyte, osušte a oblečte dvojča č. 1 a potom ho dajte do sedačky. Teraz je na rade dvojča č. 2!

Iným variantom „striedavého umývania“ je kúpanie dvojčiat obdeň. Bábätká sa ešte nemajú kde zašpiniť (ajtak ich pri výmene plienky umyjete), a ak ich správne obliekate, nemali by sa ani spotiť. Takže vôbec nevadí, že sa nebudú kúpať každý deň. A vám to uľahčí prácu a získate čas!

Tip 3: Používajte plavecké okuliare

Niektoré deti neznášajú vodu v očiach, čím sa z kúpania stáva ako pre rodičov, tak i pre deti trápenie. Nepohodlie svojich detí zmenšíte, keď im dáte pri umývaní a oplachovaní vlasov plavecké okuliare. Mydlo ani voda sa im nedostane do vlasov a kúpanie prebehne rýchlejšie a zábavnejšie.

Tip 4: Koše na prádlo ako vaňové sedátka

Zvládnuť vo vani dve malé deti, keď máte iba dve ruky, je ťažké. V tomto prostredí plnom vody sú deti klzké ako rybičky. Pre zaistenie bezpečnosti väčších dojčiat a batoliat sú ako sedátka vynikajúce plastové koše. Sú presne také veľké, aby sa do nich v sede zmestili ich malá telíčka, takže vo vani sa nešmýkajú sem a tam. Použite ich však iba u detí,
ktoré už sedia.

 

Komentáre