Pripravujete sa na pôrod?

3.1.2009 v kategórii Tehotenstvo, autor Zuzana Ježková foto: iStock.com

Predpôrodné kurzy, či samoštúdium?

"Ja už nechcem, ja idem domov,"  ozvalo sa z vedľajšej miestnosti rozhodné vyhlásenie. Tou miestnosťou bola pôrodná sála a hlas patril žene, ktorá sa práve chystala porodiť.

Ja sama som necelé dve hodiny pred narodením dcéry svojmu mužovi na jeho "milujem ťa" úplne neláskyplne odpovedala, že je mi to teda úplne nanič (tu jemne povedané - v danej chvíli som použila nepublikovateľnú variantu) a nech ide do čerta. Dnes som samozrejme rada, že môj - pôrodnými bolesťami vyvolaný vzdor ignoroval. Práve ma totiž podopieral pri ceste zo sprchy, v ktorej mi - poskakujúcej na fitlopte - robil masáž chrbta. Vôbec neviem, kam by som sa zavesila a komu nadávala, keby tam so mnou vtedy nebol.

Napriek všetkým predpôrodným prípravám a predsavzatiam som nakoniec rodila v klasickej polohe na chrbte. V prípravnom kurze vyskúšanú pôrodnú stoličku som kútikom oka zazrela v rohu sály tesne predtým, ako som dostala oslobodzujúcu epidurálnu analgéziu, vďaka ktorej som zvyšok náročného pôrodu dokázala zvládnuť. Pri predstavách o svojom, samozrejme čo najprirodzenejšom pôrode, som možnosť "epidurálu" úplne vylúčila. Na pôrodnej sále som potom bola rada, že som vopred o tejto možnosti vedela.

V posledných týždňoch tehotenstva som hltala všetky dostupné informácie o tom, ako zistiť, že rodím, kedy odísť do pôrodnice, čo nezabudnúť a pod. Vytvorila som si svoje predstavy o tom, ako by všetko mohlo prebehnúť, ako budem v pohode a ako to všetko hravo zvládnem. V deň pôrodu bolo po predstavách už vo chvíli, keď mi začali prvé pôrodné bolesti. Z praktických príprav k pôrodu sa nakoniec ako veľmi užitočná ukázala len niekoľko týždňov vykonávaná masáž hrádze - som presvedčená, že len vďaka tomu v poslednej fáze pôrodu nemusela mladá lekárka robiť nástrih, ku ktorému sa už chystala.

Na pôrod sa jednoducho nedá pripraviť. Môžete si o ňom prečítať množstvo článkov, naštudovať a vypočuť množstvo rád, ako sa v danej situácii správať, precvičovať správne dýchanie, či vybrať si polohu, ktorá by sa vám pri pôrode najviac páčila. Žiadny kurz a nikto na svete vás však nemôže pripraviť na to, ako vy sama budete pôrod zvládať a ako bude práve ten váš vyzerať. Je to jedinečná skúsenosť. A prebehne aj bez toho, že by ste čokoľvek vopred vedela.

Predpôrodný kurz sa môže hodiť

Nikomu však určite neuškodí trochu teórie, ani prípadný nácvik úľavových polôh pri pôrode, či zachádzaní s novorodencom, ktoré ponúkajú v kurzoch prípravy na pôrod niektoré materské či iné centrá pre ženy a väčšina pôrodníc.

Kurzy sa môžu od seba výrazne odlišovať tak náplňou, ako dobou trvania (od jednorázových cez víkendové až po niekoľkotýždenné), a tým aj finančnou čiastkou, ktorú za ne zaplatíte. Niektoré môžete navštevovať už od prvých mesiacov tehotenstva (zameriavajú sa na celé obdobie gravidity, napr. na správnu životosprávu a hygienu, na zmeny v tehotenstve, výber pôrodnice). Pre samotnú prípravu k pôrodu a na prvé popôrodné týždne však postačí predpôrodný kurz organizovaný najlepšie pôrodnicou, ktorú ste si pre tento dôležitý životný okamih vybrali.

Napríklad: v pôrodnici, kde som rodila ja, bolo možné navštevovať kurz prípravy k pôrodu pozostávajúci zo šiestich tématických blokov, z ktorých každý trval dve hodiny. Miesto v kurze som si musela rezervovať už po 20. týždni tehotenstva. Navštevovať som ho začala v 31. týždni tehotenstva, čo mi pripadá ako dobre načasované  - po jeho absolvovaní mi stále ostávali tri týždne do pôrodu (teda teoreticky, pretože nakoniec som dva týždne prenášala).

Pokiaľ chodíte na predpôrodný kurz do pôrodnice, máte určitú výhodu: zoznámite sa s prostredím, v ktorom chcete priviesť svoje dieťatko na svet. Keď si svoju pôrodnicu vopred prezriete, viete aspoň trochu, do čoho idete. Súčasťou kurzu býva prehliadka prípravných miestností aj pôrodných sál. Dozviete sa o rôznych typoch pôrodu, spôsoboch tlmenia pôrodných bolestí, čo nasleduje v najbližších hodinách po pôrode, aká je starostlivosť o novorodenca priamo na pôrodnej sále, aký je priebeh pobytu na oddelení šestonedelia, podrobnosti o prípadnej nadštandardnej starostlivosti a môžete sa samozrejme na čokoľvek opýtať.

Kurz býva vedený pôrodnými asistentkami, prípadne lekármi, zúčastňujú sa ho aj budúci oteckovia, pokiaľ majú záujem. Zoznámia vás tu tiež s domácou starostlivosťou o bábätko, upozornia na špecifiká obdobia šestonedelia, dozviete sa cenné informácie o dojčení a technikách dojčenia, o dôležitých popôrodných očkovaniach a vyšetreniach a ďalšie praktické veci spojené so starostlivosťou o novonarodené dieťatko. Súčasťou býva premietanie filmov s pôrodnou tématikou.

Okrem predpôrodných kurzov väčšina pôrodníc usporadúva aj krátke jednorázové informatívne schôdzky, kde sa dozviete všetko podstatné o vami vybranom gynekologicko-pôrodníckom pracovisku. Pokiaľ by ste nechceli chodiť na žiadny kurz, máte aspoň túto možnosť nakuknúť do pôrodnice, kde chcete, alebo máte rodiť.

Na kurz predpôrodnej prípravy som si pri vlastnom pôrode síce vôbec nespomenula, napriek tomu by som ho brala opäť, a to i v prípade ďalšieho tehotenstva. Práve kvôli spomínanému pocitu, že prichádzam porodiť svoje dieťa do prostredia nie úplne neznámeho, a tiež preto, že tých niekoľko popoludní strávených s mojim partnerom a ďalšími ľuďmi nad spoločnou vecou bolo príjemným spestrením v období očakávania neznámeho. A rady týkajúce sa popôrodnej starostlivosti o bábätko pre mňa ako prvorodičku rozhodne boli užitočné.

Náš tip: Pokiaľ sa chystáte na výber pôrodnice, pozrite si náš adresár.


Podeľte sa s nami aj vy o svoje skúsenosti s pôrodom, s predpôrodnými kurzami a starostlivosťou v pôrodniciach. Môžu byť cenné pre ostatné čitateľky. Vaše postrehy a skúsenosti píšte na twiggi@centrum.sk alebo dasa@kratka.sk.

Komentáre