Orgazmický pôrod - prvýkrát v Bratislave

31.10.2008 v kategórii Tehotenstvo, autor Ivana Bánová foto: iStock.com

Predstavte si, aké prostredie by ste si želali na romantický večer s partnerom. Pokoj, tlmené svetlo, nijakých svedkov. Vyzerá to takto v nemocnici?

Priateľka, ktorá rodila v Nemecku, mi raz povedala, že vo chvíli, keď dieťatko opúšťalo jej lono, mala pocit, akoby jej z tela vyletelo množstvo farebných motýľov. O pôrodoch som predtým počula všeličo, ale nič takéto pekné a povzbudzujúce.

Ďalším povzbudením je film Orgazmický pôrod americkej režisérky Debry Pascali – Bonaro, ktorý odkrýva dlho utajované tajomstvo - že ženy môžu pri pôrode prežívať pocity podobné vrcholu pri milovaní. Dokonca je to ich právo.

Pocity ako pri sexe
Debra Pascali-Bonaro už dvadsaťpäť rokov pracuje ako dula, teda žena, ktorá sprevádza rodičky pri pôrode. Päť rokov pracovala na filme, ktorým chce širokej verejnosti priblížiť pôrod ako neoddeliteľnú súčasť ženskej sexuality. Veď na normálny priebeh pôrodu vplývajú tie isté hormóny, ktoré sa vyplavujú ľuďom pri sexuálnom akte. Ide najmä o oxytocín, nazývaný aj hormónom lásky.

Ak si pozriete výraz v tvári normálne rodiacej ženy bez toho, aby ste videli zvyšok tela, nerozpoznáte, či práve prežíva orgazmus alebo privádza na svet dieťa. Tesne po pôrode majú matka i dieťa najvyššiu hladinu oxytocínu, akú môžu v živote dosiahnuť. Tento hormón okrem podpory laktácie, pomáha vytvoriť tú najsilnejšou citovú väzbu, ktorá bude matku i dieťa ďalej sprevádzať životom. Od tejto väzby závisí, ako matka bude prežívať svoje materstvo a rodičovstvo, a aký základ dostane dieťa, aby sa z neho raz stala spokojná, vyrovnaná bytosť, schopná riadiť a zvládať svoj život. A to je obrovský dôvod, prečo by sa nemali v tejto vrcholnej chvíli od seba matka a dieťa oddeľovať.

Debra Pascali-Bonaro vo filme nastolila otázky, aké podmienky potrebuje rodiaca žena, aby dosiahla zmyselné pocity pri pôrode. Tieto pocity by mali byť prirodzenou súčasťou normálneho pôrodu a odrazom správnej hladiny potrebných hormónov. „Predstavte si, aké prostredie by ste si želali na romantický večer s partnerom. Pokoj, tlmené svetlo, nijakých svedkov. Vyzerá to takto v nemocnici? Na rodenie teda potrebujeme rovnaké prostredie ako na romantický večer. Alebo inými slovami: Miesto, kde sa dieťatko narodí, by sa malo čo najviac podobať miestu, kde bolo počaté,“ povedala Debra Pascali-Bonaro počas diskusie v Prahe, kde sa film premietal v rámci iniciatívy Za zlepšenie služieb v českom pôrodníctve.

Podľa režisérky nejde o to, aby ženy prestali rodiť v nemocniciach, ale aby sa pracovalo na zmene prostredia a prístupu. Za priaznivých podmienok môže každá z nás pri pôrode zažiť extázu. „Akoby opúšťala zem a odlietala do iného sveta,“ hovorí Debra Pascali-Bonaro. „Sú to nádherné pocity ako pri orgazme. Pri takom pôrode sa zrodí úžasne silná žena a matka.“

Ako sa budú rodiť deti?
Vrámci diskusie spomenula aj štúdie, ktoré potvrdzujú opak: „Ak ide o pôrod cisárskym rezom, s pomocou nástrojov, alebo ak ženy majú pri pôrode pocit poníženia, potom trpia depresiami, znižuje to ich sebavedomie. Je im odopretý ten silný extatický moment naplnenia a zmysluplnosti. Pôrod sa potom stáva traumou. Spôsob pôrodu má dôsledky na celý život ženy, na jej vzťahy s dieťaťom i s partnerom. Preto by aj ostatným malo záležať na tom, akým spôsobom sa budú rodiť deti.“

Vo filme zachytila jedenásť príbehov rôznych párov z rôznych kontinentov v najintímnejších chvíľach pôrodu. Vidno tu pôrody domáce, ale aj nemocničné, to všetko doplnené komentármi uznávaných odborníkov. Pri zhliadnutí filmu si mnohé ženy uvedomia, ako vlastne môže pôrod vyzerať na rozdiel od ich predstáv alebo vlastných  skúseností.

Takisto si tu aj nezainteresovaný pozorovateľ všimne, akú pozitívnu úlohu na priebeh pôrodu malo bezpečné prostredie a intímna atmosféra. Film prináša nové podnety nielen pre rodičov, ale aj pre pôrodníkov a zdravotnícky personál, aby vrátili pôrodu jeho prirodzenosť a posvätnosť.

Film Orgazmický pôrod môžete prvýkrát vidieť aj na Slovensku vrámci podujatia Deň s Á-čkom 8.novembra v Bratislave. Viac informácií na www.materstvi.cz alebo na www.orgasmicbirth.com.

 

 

Komentáre