Mastná pleť a akné v tehotenstve

Mastná pleť a akné v tehotenstve

3.3.2011 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia foto: iStock.com

Počas tehotenstva zažijú naše telá naozaj rýchlu jazdu horskou dráhou, čo sa týka hormonálnych výkyvov. Akú kozmetiku v tehotenstve používať, aby pleť netrpela?

Počas tehotenstva zažijú naše telá naozaj rýchlu jazdu horskou dráhou, čo sa týka hormonálnych výkyvov. Nanešťastie nám to spôsobuje množstvo nie veľmi príťažlivých príznakov a stavov – od ranných dialógov s toaletou, cez neprekonateľnú únavu, po najčudnejšie kombinácie na jedálnom lístku. A ako keby toho nebolo dosť, hormóny sa tiež podpíšu na celkovom vzhľade vašej pleti, čo veľmi nepomáha už aj tak dosť krehkému psychickému rozpoloženiu.

Dôležitá je v prvom rade každodenná starostlivosť a výber tých správnych produktov. Takže predtým, než si zahrabete hlavu do piesku, pozrite sa na to, čo by vám mohlo pomôcť vyzerať tak úžasne, aká naozaj ste. Ak máte od prírody mastnejší typ pleti, alebo ju zvykne zachvátiť hlavne v predmeštruačných dňoch akné, pripravte sa na podobné „rašenie“ aj v tehotenstve.

Spomínané problémy s pleťou majú tendenciu zhoršiť sa v tomto období z dôvodu hormonálnych zmien, a to hlavne kvôli zvyšovania hladiny androgénov. Počas prvého trimestra dosiahnu androgény vrchol, vtedy zaznamenáte pravdepodobne najväčšie zmeny vašej pleti. V druhom trimestri sa zvyčajne stav upravuje, prípadne sa zlepší.

Aby ste mali tieto zmeny ako-tak bezpečne pod kontrolou, nemali by ste používať rovnaké prípravky na starostlivosť o vašu pleť ako pred tehotenstvom. Rovnako ani liečivá v rôznych formách, či už na predpis alebo z voľného predaja na liečbu akné obsahujúce vitamín A, retinol alebo antibiotiká by sa nemali v tehotenstve užívať. Preto informujte dermatológa o svojom stave a poraďte sa s ním o prípravkoch, ktoré sú počas tehotenstva bezpečné.

Čistenie pleti: Vyhnite sa čistiacim produktom, ktoré obsahujú nasledovné chemické zložky: kyselinu salycilovú, kyselinu glykolovú, alfa a beta hydroxylové kyseliny, hlavne v prvom trimestri. Namiesto toho siahnite radšej po produktoch na báze mechanického čistenia, kedy sa odumreté bunky odstraňujú malými čiastočkami obsiahnutými v prípravku (prírodné peelingy, masky...).

Hydratácia a výživa pleti: Nepoužívajte produkty, na ktorých nie je jednoznačne uvedené, že sú na váš typ pleti, respektíve proti akné. Skúste sa orientovať na také, čo majú na sebe poznámku „oil-free“ (neobsahujúce olej).

Zaujímavosti z oblasti kozmetiky nájdete na našej stránke napríklad v článkoch:

Peeling - o krok bližšie ku zdravej pokožke

Kozmetika z prírody

Samozrejme, pod každým článkom môžete v diskusii vyjadriť svoj názor alebo skúsenosť, možno s inými diskutujúcimi nájsť odpovede na svoje otázky či problémy s pleťou.

Ak máte domáce recepty na skrášlenie tela, zlepšenie pleti alebo babičkine recepty na krásne vlasy - čokoľvek, čo by stálo za to spomenúť, napíšte nám!

 

 

 

Komentáre