Domáci pôrod - áno alebo nie? - reakcie čitateliek

Domáci pôrod - áno alebo nie? - reakcie čitateliek

24.3.2012 v kategórii Tehotenstvo foto: iStock.com

Prinášame vám ďalšiu z reakcií našich čitateliek. Máte rovnaký, alebo úplne odlišný názor? Podeliť sa o svoj názor či skúsenosť môžete v diskusii pod článkom.

Milé mamičky,

článok publikovaný vo februárovom vydaní nášho časopisu a následne aj na našej stránke - "Pôrod doma - utópia (alebo) realita?" vyvolal rôzne reakcie. Sú medzi vami tie, ktoré pôrody doma uznávajú a podporujú, ale i tie, ktoré sú proti nim. Keďže z priestorových dôvodov nemôžeme v časopise uvádzať všetky vaše reakcie, rozhodli sme sa dať vám priestor na vyjadrenie aj takýmto spôsobom a reakcie, ktoré nám do redakcie prichádzajú, uverejníme postupne na našej stránke. Diskutovať k nim môžete priamo pod článkom. Ešte raz zdôrazňujeme, že redakcia nie je ani zástancom, ani odporcom domácich pôrodov a absolútne nestranne prináša pohľady oboch strán a dáva tak priestor na utvorenie vášho vlastného názoru. Tu je teda ďalšia z reakcií:

Milá redakcia Mama a ja,

chcela by som reagovať na februárové číslo a článok o domácich pôrodoch v ňom. Keď som uvidela titulku na obálke, celkom ma to potešilo, že konečne sa táto téma začne preberať v časopise aj u nás, na Slovensku. Ale po prečítaní článku som ostala trošku sklamaná.

Zaskočilo ma, že mnohé maminy a aj lekári považujú pôrod doma za nezodpovednosť a riskovanie života dieťaťa aj matky. Veď matky, ktoré si naplánujú pôrod doma s pôrodnou asistentkou, sú zdravé a nechcú ísť do žiadneho rizika. Sklamalo ma vyjadrenie pána doktora Brenišina na záver článku, ktorý si myslí, že matka sa rozhodne pre domáci pôrod kvôli nemocničnému prostrediu. Vôbec to tak nie je, myslím, že na prvom mieste je rešpektovanie jej práv a požiadaviek zo strany nemocničného personálu, veď žiadna zodpovedná žena nebude riskovať život svojho dieťaťa.

Mám 3-ročného syna, ktorý sa narodil v pôrodnici. Mala som spísaný pôrodný plán, môj pôrodník si ho prečítal a nevidel na ňom nič zlé. Aj napriek tomu som skončila s nástrihom (na pôrod som sa pripravovala), s čistením maternice a párminútovým "zvítaním sa" so synom, ktorého som na rooming-in dostala až po (pre mňa nekonečne dlhých) 7 hodinách po narodení.

Keď si to teraz spätne vybavím, dnes už viem, kde som sa nechala ovplyvniť doktormi a ktoré medicínske úkony viedli ku ktorým ďalším, aj prečo to dopadlo tak, ako to dopadlo. Teraz čakám svoje druhé bábätko. Síce sa nechystám porodiť ho doma, ale chcela by som pôrod bez akýchkoľvek zásahov zo strany lekárov (samozrejme, ak bude všetko v poriadku). Prežívam fyziologické tehotenstvo, nerozumiem, prečo by som mala pri pôrode počúvať niekoho, že teraz vám urobíme toto, a teraz si ľahnite sem a podobne. 

Nezdá sa vám nelogické už len to, že ak má žena problémy v tehotenstve, má nariadený kľudový režim a väčšinou ležanie? A keď chce žena porodiť, tak tiež musí pri tom ležať? Kde sa stratil zdravý rozum, prečo by zdravá žena nevedela porodiť svoje zdravé dieťa?

Samozrejme, že ak sú v tehotenstve alebo pri otehotnení problémy, je to iné, s tým súhlasím. Nie všetky ženy sú vhodné kandidátky na asistovaný domáci pôrod. Ale odsúdiť ženy, ktoré porodili mimo nemocnice len s pôrodnou asistentkou (v zahraničí bežná prax), mi naozaj nepripadá správne.

Katarína


Komentáre