Čo urobiť ako prvé pri podozrení na tehotnosť?

Čo urobiť ako prvé pri podozrení na tehotnosť?

30.8.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Ingeborg Nicol Kavečanská

Existujú všeobecné príznaky, ktoré sú ale také individuálne, že nie vždy je možné sa nimi orientovať. Dokonca aj pri každom tehotenstve sú tieto príznaky rôzne, nie sú v zásade totožné.

Medzi najčastejšie príznaky tehotenstva v prvých dňoch patrí:

Vynechanie menštruácie

Pozor, nie je to pravidlo. Menštruácia sa, bohužiaľ, v ojedinelých prípadoch v slabšej forme môže dostaviť, poprípade ju nahrádza jemné špinenie alebo tmavý výtok. Hlavne v čase predpokladanej menštruácie.

Citlivosť pŕs a bradaviek

Pocit napätia a nadúvanie v brušku a podbrušku (sem-tam sa vyskytne “štipkanie” v podbrušku).

Zriedkavejšie sa môže objavovať aj mierny opuch ohanbia.

Bolesti hlavy, prípadne pocit „dunenia v hlave“ spôsobený zmenenou hladinou hormónov vo vašom tele.

Náhla ospalosť, ktorá sa môže dostaviť kedykoľvek počas dňa.

Časté a hlavne nočné močenie.

Dýchavičnosť.

Ak máte na základe týchto príznakov pocit, že môže ísť o tehotnosť, jednoznačne to môžete určiť dvoma spôsobmi, poprípade ich kombinovať: Zakúpiť si tehotenský test alebo navštíviť lekára.

Tehotenský test je test, ktorý je bežne dostupný vo všetkých lekárňach a reaguje na základe zvýšenej hladiny HCG v moči.

HCG – tehotenský hormón (human chorionic godanontropin), je vylučovaný embryom po uhniezdení. Priemerná koncentrácia tohto hormónu je uvedená v tabuľke podľa počtu dní po uhniezdení.

Ak ste si vybrali prvú možnosť, tehotenský test, je možné kúpiť ho v ktorejkoľvek lekárni a najlepšie samozrejme vopred, aby ste sa vedeli otestovať z ranného moču. Samozrejme, v dnešnej dobe je citlivosť testov taká vysoká, že je možné ich použiť kedykoľvek počas dňa, ale ranný moč obsahuje najvyššie hodnoty HCG.

Prečítajte si tiež: Lekár radí: aké vyšetrenia podstúpite v tehotenstve?

Keďže sme zistili, že 8. - 10. deň po počatí je hladina HCG dostatočne vysoká na meranie najbežnejšími testami, netestujeme skôr ako 1 - 2 dni po vynechaní menštruácie, a to z jediného dôvodu.  Ak nie ste sledované folikulometriou – teda vaginálnym ultrazvukovým vyšetrením, zameraným na zistenie a potvrdenie ovulácie, prípadne nemáte inak dokázanú ovuláciu, tak nemáte istotu, že ovulácia prebehla presne na 14-ty deň cyklu.

Ak prebehla čo i len o pár dní v cykle neskôr, o toľko sa hladina HCG v krvi zvýši neskôr. Tak by sa mohlo stať, že na teste nájdete len jednu čiarku, aj keď tehotná možno ste...

Na cca 28. – 30. DC (28. až 30. deň cyklu) je HCG natoľko zvýšené, že výsledok môžeme považovať za hodnoverný (v prípade bežného 28-dňového cyklu). Samozrejme, že môže nastať aj úplne opačná situácia a tým, že ovulácia nastala skôr, aj dve čiarky si na teste nájdete skôr...

Návšteva gynekológa

Najistejším spôsobom, ako zistiť, či ste tehotná, je navštíviť lekára. Zatiaľ čo tehotenské testy kupované v lekárni fungujú na princípe odberu moču, teda aj zvyšovania sa HCG v moči, lekár vám v prípade meškania menštruácie zistí hladinu HCG priamo z odobranej krvi. Výsledok, ktorý do dvoch dní dostanete čierne na bielom, je 100%-ný. Samozrejmé je aj vaginálne vyšetrenie priamo v ordinácii lekára. Ako zvyčajné pokračovanie navrhne lekár ďalšiu návštevu, kde vás objedná na ultrazvukové vyšetrenie, ktoré tehotenstvo potvrdí, prípadne vám ultrazvukové vyšetrenie na potvrdenie tehotnosti urobí okamžite.

Čítajte e-book zdarma: 9 magických mesiacov

Ak ste mali na tehotenskom teste dve čiarky alebo vám lekár oznámil príjemnú správu „mamička, gratulujeme...“, tak gratulujeme aj my a nemusíte nás ani dočítať do konca, ale.... Ak sme sa otestovali a ukázala sa nám jedna čiarka, ale menštruácia nenastala, je najlepšie do siedmich dní vyhľadať svojho lekára.

 

 

Komentáre