Čo urobiť ako prvé pri podozrení na tehotnosť?

Čo urobiť ako prvé pri podozrení na tehotnosť?

30.8.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Ingeborg Nicol Kavečanská foto: iStock.com

Existujú všeobecné príznaky, ktoré sú ale také individuálne, že nie vždy je možné sa nimi orientovať. Dokonca aj pri každom tehotenstve sú tieto príznaky rôzne, nie sú v zásade totožné.

Medzi najčastejšie príznaky tehotenstva v prvých dňoch patrí:

Vynechanie menštruácie

Pozor, nie je to pravidlo. Menštruácia sa, bohužiaľ, v ojedinelých prípadoch v slabšej forme môže dostaviť, poprípade ju nahrádza jemné špinenie alebo tmavý výtok. Hlavne v čase predpokladanej menštruácie.

Citlivosť pŕs a bradaviek

Pocit napätia a nadúvanie v brušku a podbrušku (sem-tam sa vyskytne “štipkanie” v podbrušku).

Zriedkavejšie sa môže objavovať aj mierny opuch ohanbia.

Bolesti hlavy, prípadne pocit „dunenia v hlave“ spôsobený zmenenou hladinou hormónov vo vašom tele.

Náhla ospalosť, ktorá sa môže dostaviť kedykoľvek počas dňa.

Časté a hlavne nočné močenie.

Dýchavičnosť.

Ak máte na základe týchto príznakov pocit, že môže ísť o tehotnosť, jednoznačne to môžete určiť dvoma spôsobmi, poprípade ich kombinovať: Zakúpiť si tehotenský test alebo navštíviť lekára.

Tehotenský test je test, ktorý je bežne dostupný vo všetkých lekárňach a reaguje na základe zvýšenej hladiny HCG v moči.

HCG – tehotenský hormón (human chorionic godanontropin), je vylučovaný embryom po uhniezdení. Priemerná koncentrácia tohto hormónu je uvedená v tabuľke podľa počtu dní po uhniezdení.

Ak ste si vybrali prvú možnosť, tehotenský test, je možné kúpiť ho v ktorejkoľvek lekárni a najlepšie samozrejme vopred, aby ste sa vedeli otestovať z ranného moču. Samozrejme, v dnešnej dobe je citlivosť testov taká vysoká, že je možné ich použiť kedykoľvek počas dňa, ale ranný moč obsahuje najvyššie hodnoty HCG.

Prečítajte si tiež: Lekár radí: aké vyšetrenia podstúpite v tehotenstve?

Keďže sme zistili, že 8. - 10. deň po počatí je hladina HCG dostatočne vysoká na meranie najbežnejšími testami, netestujeme skôr ako 1 - 2 dni po vynechaní menštruácie, a to z jediného dôvodu.  Ak nie ste sledované folikulometriou – teda vaginálnym ultrazvukovým vyšetrením, zameraným na zistenie a potvrdenie ovulácie, prípadne nemáte inak dokázanú ovuláciu, tak nemáte istotu, že ovulácia prebehla presne na 14-ty deň cyklu.

Ak prebehla čo i len o pár dní v cykle neskôr, o toľko sa hladina HCG v krvi zvýši neskôr. Tak by sa mohlo stať, že na teste nájdete len jednu čiarku, aj keď tehotná možno ste...

Na cca 28. – 30. DC (28. až 30. deň cyklu) je HCG natoľko zvýšené, že výsledok môžeme považovať za hodnoverný (v prípade bežného 28-dňového cyklu). Samozrejme, že môže nastať aj úplne opačná situácia a tým, že ovulácia nastala skôr, aj dve čiarky si na teste nájdete skôr...

Návšteva gynekológa

Najistejším spôsobom, ako zistiť, či ste tehotná, je navštíviť lekára. Zatiaľ čo tehotenské testy kupované v lekárni fungujú na princípe odberu moču, teda aj zvyšovania sa HCG v moči, lekár vám v prípade meškania menštruácie zistí hladinu HCG priamo z odobranej krvi. Výsledok, ktorý do dvoch dní dostanete čierne na bielom, je 100%-ný. Samozrejmé je aj vaginálne vyšetrenie priamo v ordinácii lekára. Ako zvyčajné pokračovanie navrhne lekár ďalšiu návštevu, kde vás objedná na ultrazvukové vyšetrenie, ktoré tehotenstvo potvrdí, prípadne vám ultrazvukové vyšetrenie na potvrdenie tehotnosti urobí okamžite.

Čítajte e-book zdarma: 9 magických mesiacov

Ak ste mali na tehotenskom teste dve čiarky alebo vám lekár oznámil príjemnú správu „mamička, gratulujeme...“, tak gratulujeme aj my a nemusíte nás ani dočítať do konca, ale.... Ak sme sa otestovali a ukázala sa nám jedna čiarka, ale menštruácia nenastala, je najlepšie do siedmich dní vyhľadať svojho lekára.

 

 

Komentáre