Chystáte sa na pôrod?

13.5.2012 v kategórii Tehotenstvo, autor Jana Fialová foto: iStock.com

Teoretizuje sa vždy ľahšie ako praktizuje...

Možno to zažívate rovnako, ako som to zažívala ja počas mojich všetkých troch tehotenstiev: čokoľvek o pôrode a balení sa do pôrodnice čítam, všetko ovládam a vo všetkom mám úplne jasno. Dokonca kamarátky okolo mňa, ktoré ma s termínom pôrodu predbehli, dokážem v jednom telefonáte ubezpečiť, poučiť aj poradiť, čo všetko budú v pôrodnici potrebovať, ako sa pri pôrode môže tlmiť bolesť atď. Teoretik som výborný, ale keď príde na "lámanie chleba"...

Ako dvakrát predtým, aj tretíkrát - pokiaľ sa situácia týkala mňa a termín už doslova horel, potrebovala som sa pobaliť do pôrodnice. Odrazu všetky vedomosti z hlavy vyfučali. Tak ako pred skúškou, viete, že ste sa naučili, a odrazu máte pocit, že neviete vôbec nič!

Klikať na internete, vyhľadávať a rozmýšľať, obvolávať kamošky... To áno, dá to zabrať. Ideálne by bolo mať všetky informácie pohromade a jedným ťahom mať zoznam všetkého, čo budete potrebovať.

Chceli by ste znejakým spôsobom upozorniť na svoje špecifické želania a očakávania počas pôrodu, ale neviete ako na to? Keďže čítanie myšlienok nepatrí medzi bežné typy komunikácie, vezmite si ceruzku a papier a napíšte si pôrodný plán. Ten je potrebné zostaviť medzi 34.-36. týždňom tehotenstva, a majte ho poruke - ideálne je zbaliť si ho do tašky, ktorú máte pripravenú do pôrodnice.

Pri balení sa do pôrodnice si potreby rozdeľte na tie pre vás, a pre bábätko. Začnite od seba - čo všetko budete potrebovať? Od osobných hygienických potrieb, cez pyžamo, župan, ponožky, prezuvky, prezuvky do sprchy, uteráky, podložky do postele, vložky, až po veci praktické - mobil, nabíjačku na mobil, prípadne fotoaparát.

Potreby pre bábätko, ktoré využijete počas pobytu na oddelení šestonedelia, sa líšia v závislosti od pôrodnice, ktorú ste si vybrali, preto sa vopred určite opýtajte, čo pri starostlivosti o novorodencov daná pôrodnica má a čo si potrebujete priniesť. Niektoré pôrodnice vaše bábätko oblečú do ich vlastného oblečenia, naopak, v niektorých si musíte oblečenie priniesť. Takisto potreby na ošetrovanie pupčeka, kozmetiku na kúpanie, krém na zadoček. Jednorazové plienky si musíte priniesť do každej pôrodnice.

Kompletný zoznam toho, čo v pôrodnici potrebujete vy a vaše dieťatko, nájdete na mamaaja.sk v rubrike Mamapédia: Čo si zobrať do pôrodnice .

Po návrate domov z pôrodnice budete mať starostí nad hlavu, a tak vám určite dobre padne, ak všetko, čo pre bábätko potrebujete, budete mať nachystané vopred a nebudete to musieť zháňať. Zvlášť v období šestonedelia je potrebné netúlať sa s dieťatkom po nákupných centrách a v davoch ľudí. Ak si nie ste istá, či vám náhodou v prvej výbavičke pre bábätko niečo nechýba, pozrite si - opäť v rubrike Mamapédia: Výbavička pre bábätko.

Užite si posledné chvíle pred pôrodom, oddýchnite si, koľko ešte môžete a potom, keď sa vrátite z pôrodnice, tešte sa z malého voňavého uzlíčka, lebo pravdou je, že "čas letí ako bláznivý..." Ak sa chcete o svoj príbeh tehotenstva či pôrodu podeliť s ostatnými čitateľkami, pošlite nám ho na fialova@orbisin.sk spolu s fotkou a my ho uverejníme na mamaaja.sk!

 

 

 

Komentáre