Ako sa dá zistiť pohlavie dieťatka pre narodením?

Ako sa dá zistiť pohlavie dieťatka pre narodením?

5.3.2014 v kategórii Tehotenstvo

Chcete vedieť pohlavie vášho dieťatka ešte pred jeho narodením?

Pohlavie vášho dieťatka ešte pred narodením zistíte najčastejšie ultrazvukovým vyšetrením, hoci toto vyšetrenie sa robí z úplne iných dôvodov. U nás sa zvyknú robiť zvyčajne tri ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve – v 10., 20. a 30. týždni.  Pri posledných dvoch vyšetreniach, teda v 20. a 30. týždni by vám lekár mohol vedieť povedať, či to bude chlapček alebo dievčatko.

Na trhu sú dostupné tzv. gender testy - testy určujúce pohlavie dieťatka z moču matky. Výsledky sú však často nejasné, za pokus to však možno - zvlášť pre nedočkavých rodičov - stojí.

Toto určenie pohlavia však nie je stopercentné, závisí od kvality ultrazvuku a hlavne od polohy dieťatka v maternici. Dieťa môže byť otočené tak, že mu pohlavie nie je vidieť. A navyše, keď vám oznámia, že je to dievčatko, stále to môže byť chlapček (napr. pohlavný úd mu pri ultrazvukovom vyšetrení mohol splývať na obrazovke so stehnom). A aj keď sa to stáva menej často - chlapček môže byť dievčatko – napr. mohlo mať  prštek  tak šikovne umiestnený, že to  na obrazovke vyzeralo úplne ako tá „inkriminovaná vec“.

Spoľahlivá metóda na zistenie pohlavia je odber plodovej vody. Jej laboratórny rozbor bez omylu odhalí, či sa v brušku schováva chlapček alebo dievčatko. Toto vyšetrenie sa však robí iba v nutných prípadoch, keď treba vylúčiť vrodené vývojové chyby dieťaťa. I vzhľadom na určité  riziko poškodenia plodu pri odbere plodovej vody sa rozhodne nerobí iba kvôli zisteniu pohlavia.

Komentáre