Ako rastie bábätko v brušku? - 1. časť

14.12.2009 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin

Ako sa miniatúrne oplodnené vajíčko zmení na malého človiečika? Poďte sa spolu s nami pozrieť na jeho zázračnú cestu.

Tehotenstvo je jedno z najkrajších období v živote ženy. Dieťatko v maternici rastie, postupne dáva o sebe vedieť. Ak ho chceme vidieť, vďaka modernej technike už nemusíme čakať, kým sa narodí – dokonca si jeho pohyby v maternici môžeme aj „nafilmovať“. Ako sa však miniatúrne oplodnené vajíčko zmení na malého človiečika? Poďte sa spolu s nami pozrieť na jeho zázračnú cestu.

1. mesiac alebo: Za všetko môže láska

Na začiatku sú muž a žena. Z ich spojenia vznikne nový život – spermia prenikne do vajíčka, ktoré asi na štvrtý či piaty deň doputuje do maternice, kde sa v priebehu ďalších piatich dní uhniezdi (niduje) v sliznici maternice.

Už teraz je určené, či sa narodí chlapček alebo dievčatko. Dá sa povedať, že o tom „rozhodne“ budúci otecko, pretože práve spermia odovzdáva vajíčku chromozóm, ktorý určí pohlavie budúceho potomka – ak je to chromozóm X, možno začať chystať ružovú výbavičku, ak je to chromozóm Y, narodí sa chlapček.

spermie prenikaju do vajickaAsi na desiaty deň od oplodnenia sa začína produkovať tehotenský hormón, ktorý je známy pod označením HCG. Očakávaná menštruácia sa nedostaví alebo namiesto nej nastane špinenie či veľmi slabé krvácanie. Vynechanie menštruácie patrí medzi tzv. neisté príznaky tehotnosti, čiže môže, ale nemusí znamenať, že ide o graviditu. U niektorých žien sa pozvoľna objavujú ranné nevoľnosti či zvláštna chuť v ústach. Áno, organizmus ženy sa začína prispôsobovať tomu drobulinkému, ani nie pol milimetra merajúcemu zárodku.

Zhruba v tomto období začína pracovať srdiečko, hoci sa ešte ani zďaleka nepodobá na srdce narodeného dieťatka či dokonca dospelého človeka. Koža je priesvitná, živiny cez ňu môžu prestupovať.

Na konci prvého mesiaca je už zárodok rozdelený na tri časti – hlavičku, krk a trup. Hlava predstavuje asi polovicu z celého tela. Embryo vzhľadom pripomína žubrienku. Začínajú sa vyvíjať mozog, miecha, nervy a kostra, hoci na typické kostné tkanivo si ešte počkáme až do tretieho mesiaca. Taktiež sa začína vytvárať očná jamka, základy vylučovacích orgánov, vzniká pečeň. Na trupe začínajú rásť horné a dolné končatiny. Na konci prvého mesiaca je embryo dlhé asi 4 mm a váži menej ako 1 gram.

Vzhľadom na začínajúci vývoj životne dôležitých orgánov je zvlášť potrebné v tomto ranom štádiu gravidity dbať na správnu životosprávu – vyvážená strava, žiaden alkohol, fajčenie či iné omamné látky, taktiež sa treba vyhýbať stresu. Starajte sa o svoje zdravie, pretože aj banálne ochorenie môže v niektorých prípadoch spôsobiť poškodenie plodu. Hoci je správna životospráva dôležitá počas celého tehotenstva, v prvých troch mesiacoch tehotenstva to platí osobitne. V tomto období je dokonca veľké množstvo liekov kontraindikovaných, t. z., že ich podávanie je s ohľadom na možné poškodenie vyvíjajúceho sa plodu zakázané.

 

2. mesiac (5. – 8. týždeň)

Asi od 5. – 6. týždňa začína pracovať placenta. Chrbtica rastie v porovnaní so zvyškom tela veľmi rýchlo, takže na zárodku sa vytvorí malý chvostík, ktorý však zakrátko v priebehu ďalšieho vývoja zanikne.

Embryo narastie každý deň asi o 1 mm a v 6. týždni nadobúda typický ľudský vzhľad, hoci s odlišnými proporciami – hlavička ešte stále predstavuje polovicu telíčka. Už sú vyvinuté prsty a začína sa vyvíjať uchopovací reflex. Dochádza k významnej zmene v tvorbe krvi – začína sa tvoriť aj v pečeni embrya, kým doteraz sa vytvárala výlučne v žĺtkovom vaku.

Ozvy srdiečka možno od polovice 2. lunárneho mesiaca zachytiť na EKG (elektrokardiograf) a taktiež možno zaznamenať elektrickú aktivitu mozgu pomocou EEG (elektroencefalograf).

Vytvára sa štruktúra vonkajšieho ucha, očné viečka a náznak pohlavných orgánov. Inak sú v tomto období vyvinuté základy všetkých orgánov, t. z., že nevzniká nič nové, ale pokračuje vývoj.

Na konci 8. týždňa váži embryo približne 3 – 4 gramy a jeho dĺžka je asi 30 mm. (Zjednodušene sa dĺžka plodu v maternici vypočíta počas prvých 5 mesiacov ako druhá mocnina lunárneho mesiaca – teda na konci 2. mesiaca je to asi 4 cm, čo síce nie je celkom presné, ale ľahšie zapamätateľné.)

Na konci 8. týždňa nastáva veľmi významná zmena: končí embryonálne štádium vývoja, takže odteraz už nehovoríme o zárodku či embryu, ale nazývame ho plod, čiže fétus. Vyzerá prekrásne – pripomína zmenšené dieťatko, ktoré jemne pláva či skôr vznáša sa v tekutine, ktorou je naplnený plodový obal. Tieto nežné pohyby dokonca možno vidieť pri ultrazvukovom vyšetrení.

 

3. mesiac (9. – 12. týždeň)

Telo plodu ďalej rastie, postupne sa „narovnáva“. Hlava je stále najväčšou časťou tela a dominuje jej vysoké čelo, pretože mozog prudko rastie – v porovnaní so 6. týždňom je až 4-krát väčší. Na hlave sú už zreteľné oči, uši, nos a brada. Taktiež sú vyvinuté základy zubov, postupne sa vyvíjajú aj chuťové poháriky.

Významne pokračuje vývoj kostry – doteraz išlo viac-menej len o chrupavky, v tomto mesiaci nastupuje „pravé“ kostné tkanivo.
Končatiny sa predlžujú a začínajú sa trochu pohybovať, na končekoch prstov sa objavujú hmatové vankúšiky, na prstoch rúk aj nechty.
Pomerne rýchlo sa vyvíjajú ústa a orgány tráviacej sústavy – žalúdok, črevo. Zatiaľ však ešte nie sú funkčné. Vytvorili sa základy pohlavných orgánov, ale sú také malinké, že ich ešte nemožno ultrazvukovým vyšetrením rozoznať.

Srdiečko má v tomto období už všetky štyri časti a dáva o sebe veľmi jasne vedieť – bije dvakrát rýchlejšie ako srdce dospelého človeka, čiže asi 160-krát za minútu.
Hoci má plod oči a uši, nemôže ani vidieť, ani počuť – zatiaľ ešte nie je dostatočne vyvinutá nervová sústava. Zato mu „zhrubla“ koža – už má dve vrstvy.

Nastáva obrovská zmena v spôsobe vyživovania plodu – placenta je plne vyvinutá a odteraz bude plne „zodpovedná“ za výživu plodu, ktorá sa z placenty do plodu prepravuje pupočníkom. Pupočník vyzerá ako hrubá hadica, ktorou prúdia od matky k plodu živiny, vzduch a ochranné látky a opačným smerom odpadové látky.
Dĺžka plodu na konci tretieho mesiaca sa približuje k 6 – 7 cm a váži okolo 15 – 20 gramov.

 

4. mesiac (13. – 16. týždeň)

Plod sa stále viac podobá človeku. Rysy tváre sa stávajú o čosi zreteľnejšie – pekne ich vidno napr. pri vyšetrení 3D ultrazvukom (optimálny čas na prvé vyšetrenie 3D ultrazvukom sa odporúča medzi 10. a 14. týždňom).

Srdce pracuje naplno – pumpuje krv do celého telíčka, a to skutočne usilovne, keďže si stále udržiava dvojnásobne rýchlejšie tempo oproti dospelému človeku, a tak to ostane až do narodenia. Ústa, žalúdok a črevo pokročili vo vývoji – v tomto období sú už vzájomne riadne prepojené.

Rozširuje sa škála aktivít plodu – dokáže otvárať a zatvárať pästičky, ohýbať a vystierať končatiny, cmúľať palčeky, prehĺtať plodovú vodu, začína fungovať vylučovacia sústava – občas sa trošičku „vyciká“. Je to však len plodová voda, ktorou sa mechúr napĺňa – skutočné vylučovanie funguje prostredníctvom placenty.

Postupne sa vyvíja i nervová sústava, takže plod sa stáva veľmi citlivý – už môže vnímať dotyky, dokonca aj bolesť. Začína reagovať na zvuky a na svetlo, ale oči sa ešte neotvárajú.

Hoci ešte nie je možné určiť, aké je pohlavie plodu, už sa vyvíjajú vaječníky u dievčat a vajíčka u chlapcov.
Plod sa postupne pokrýva drobnými chĺpkami, ktoré sa nazývajú lanugo. Koža pôsobí vráskavým dojmom, keďže jej chýba podkožný tuk.
Dĺžka plodu je na konci mesiaca čosi vyše 12 cm, váži asi 130 gramov.

 

5. mesiac (17. – 20. týždeň)

Dieťatko má už pomerne jasné rysy tváre a zreteľne viditeľné končatiny. Tým, že ruky, nohy, ale aj celé telo rastie, pôsobí takmer vychudnuto a zvraštene – podobá sa skôr na zmenšeného človeka s veľkou hlavou. Podkožný tuk, ktorý bude pre narodené dieťatko veľmi dôležitý, sa totiž začína vytvárať až v tomto mesiaci. Hoci má koža dve vrstvy, stále je pomerne priesvitná, takže cievy sú pod ňou pekne viditeľné. Na prstoch rúk už rastú nechty, postupne sa objavujú aj na nohách. Okrem lanuga, čiže ochlpenia na tele, začínajú intenzívnejšie rásť aj vlásky na hlave.

Celkovo sa plod omnoho viac pohybuje, a keďže je zas o čosi väčší, možno tieto pohyby aj zaregistrovať – u prvorodičiek je to spravidla na konci 20. týždňa od začiatku poslednej menštruácie, u viacrodičiek o dva týždne skôr. (Tieto „prvé pohyby“ majú veľký význam – okrem nesporne pozitívneho psychologického účinku – aj pre určenie správneho termínu pôrodu.)

Prvé pohyby plodu sú ešte veľmi jemné, spočiatku sa prirovnávajú k dotyku motýlích krídel. Hoci drobček v tele matky oproti počatiu výrazne narástol, stále má v maternici aj v plodovom obale dostatok miesta. Obklopuje ho plodová voda, ktorá plní viacero funkcií. Okrem toho, že si z nej občas trochu „uchlipne“, môže sa v nej voľne pohybovať a otáčať, takže raz je hlavičkou nahor, raz zasa nadol. (Tí „usilovnejší“ drobci sa vďaka tomu niekedy pupočníkom všelijako omotajú či dokonca na ňom vyrobia uzol.) Plodová voda pomáha tlmiť prípadné vonkajšie nárazy a udržiavať stálu teplotu v maternici.

Keďže sa už vyvinuli mimické svaly na tvári, dokáže sa plod aj „tváriť“ – samozrejme, nejde ešte o žiadne uvedomelé reakcie, ale skôr o náhodné a nekontrolované grimasy, ktorými si tieto svaly usilovne „precvičuje“. I keď – ktovie, ako to vlastne je: možno takto len vyjadruje svoje názory na zvuky, ktoré už v tomto mesiaci veľmi dobre počuje. Rôznymi pohybmi reaguje na jednotlivé druhy hudby, pri silných zvukoch sa môže dokonca „zľaknúť“. Očká sa začínajú pohybovať a reagujú na svetlo, no naďalej ostávajú zatvorené.

Na tvári sa objavujú riasy a obočie, v ďasnách sa vyvíjajú zuby. Pohlavné orgány sú už v podstate vyvinuté – napr. dievčatká majú vo vaječníkoch pripravené všetky vajíčka (asi milión), ktoré budú počas života od puberty až do prechodu postupne dozrievať.

Na konci piateho mesiaca sa dĺžka plodu pohybuje v rozmedzí 17 až 19 cm, váha môže byť od 300 do 350 gramov.
Vďaka zväčšujúcemu sa plodu rastie maternica a tehotná žena si ju môže aj sama nahmatať – u priemerne vysokej a silnej ženy by mala siahať približne 2 – 3 prsty pod pupok.

Dostali sme sa na záver piateho lunárneho mesiaca (lunárny mesiac nie je totožný s našimi mesiacmi v kalendári, ale predstavuje obdobie v trvaní štyroch týždňov), čiže do polovice dĺžky trvania gravidity. Oplodnené vajíčko sa za týchto dvadsať týždňov niekoľko stonásobne zväčšilo do dĺžky, aj hmotnosti.
Čo je však ešte dôležitejšie – v prvých troch mesiacoch bol položený základ pre vývin všetkých dôležitých orgánov. Tento vývin pokračoval do piateho mesiaca a bude pokračovať až do konca tehotenstva.

Čo sa deje s rastúcim plodom v druhej polovici gravidity, Ako bábätko rastie v brušku? - 2. časť

Komentáre