Ako je bábo uložené?

Ako je bábo uložené?

22.12.2014 v kategórii Tehotenstvo, autor MAMA a ja foto: iStock.com

...a aká je optimálna poloha pre pôrod?

Najčastejšie sa bábätká rodia hlavičkou napred, teda ich poloha v maternici pripomína jogína so skríženými nohami a stojaceho na hlave. Táto poloha sa považuje za optimálnu pre pôrod. No nie je jediná, ktorú môže plod v maternici zaujať.

Kým je v maternici dostatok miesta, čiže zhruba do 6. mesiaca, plod sa v plodovej vode akoby vznáša a bez námahy mení polohy. Keď však narastie a začne mu byť trochu tesno (v poslednom trimestri), už tak často polohy nemení.               

Základné typy polôh plodu v maternici:

-          hlavičkou nadol (najčastejšie),

-          koncom panvovým nadol,

-          priečna poloha,

-          šikmá poloha.

Poloha zadočkom (koncom panvovým) nadol sa vyskytuje v 2 variantoch – buď na pôrodné cesty nalieha zadočkom (nožičky smerujú nahor) alebo naliehajú nožičky. Okrem toho je pre pôrodníka dôležitá aj poloha hlavičky, ktorá môže byť pritlačená k hrudi alebo mierne zaklonená. Pri priečnej polohe je plod uložený vodorovne a pri šikmej uhlopriečne k osi tela matky.

V niektorých prípadoch, ak plod zotrvá v nevhodnej polohe až do pôrodu, je nutné pristúpiť k cisárskemu rezu. Často sa však doslova v poslednej chvíli „zvrtne“ do správnej polohy a pôrod prebehne bez problémov „klasicky“.

Komentáre