ovulacny test

Prirodzene plánované rodičovstvo - 5.časť

23.6.2008 v kategórii Snažilky, autor Mgr. Eva Šarközyová foto: iStock.com

Jednou z metód prirodzeného plánovania rodičovstva sú aj ovulačné testy.

Ovulačné testy

Ovulačné testy sú miniatúrne mikroskopy na určenie plodných a neplodných dní. Využívajú metódu stanovenia ovulácie dvoma spôsobmi:

- na základe zmeny štruktúry slín, prípadne cervikálneho hlienu;
- na základe hladiny luteinizačného hormónu /LH/.

Ovulačné testy na báze slín /hlienu

Test obsahuje zväčšujúcu šošovku, na ktorú sa nanesú (najlepšie ráno po prebudení) sliny (hlien) a nechajú sa pár minút schnúť. Potom sa skontroluje ich kryštalická (papraďovitá) štruktúra. V plodnom období ženy uschnú sliny do papraďovitých vzorov. Počas neplodných dní je vzor nepravidelný, objavujú sa nespojené bodky. Keď sa objaví kombinácia "bodiek" i "papradia", ide o prechodné obdobie a počatie je už, resp. ešte veľmi pravdepodobné. Takáto štruktúra sa objavuje približne tri až štyri dni pred začiatkom ovulácie a dva až tri dni po nej mizne.
 

Týchto testov je v ponuke viacero a odporúčajú sa najmä pre ženy, ktoré sa snažia otehotnieť. V takomto prípade sa udáva vysoká spoľahlivosť, najmä v kombinácii s PPR /Symptotermnálnou metódou/. Výrobcovia však tieto prístroje odporúčajú len ako pomôcku pri určovaní plodnosti.

Ovulačné testy na báze moču

Takýto ovulačný test zisťuje vo vzorkách moču ľudský luteinizačný hormón (LH), ktorý je vyplavovaný do krvného obehu a následne do moču v období ovulácie. Normálne sa LH vyskytuje v moči vo veľmi malých množstvách, avšak jeho výskyt sa mnohonásobne zvýši v polovici cyklu, obyčajne 1 až 2 dni pred ovuláciou. Testovať sa odporúča niekoľko dní po sebe (alebo obdeň), a začať niekoľko dní pred ovuláciou. Tieto testy sú veľmi podobné tehotenským testom. Ich spoľahlivosť je väčšinou vyššia ako pri testoch na báze slín.

Môže vás zaujímať:

Prirodzene plánované rodičovstvo - 1. časť
Prirodzene plánované rodičovstvo - 2. časť
Prirodzene plánované rodičovstvo - 3. časť
Prirodzene plánované rodičovstvo - 4. časť

 

Komentáre