Voda - základ života

Voda - základ života

23.5.2015 v kategórii Mama, autor redakcia Mama a ja

Dokedy používať dojčenskú vodu, a kedy môžete dať deťom aj vodu z vodovodu?

...Zaujíma vás...

 

Mnoho mamičiek doslova hltá všetky informácie o stravovaní, zdravej výžive, ale i pitnom režime svojich najmenších. Do redakcie nám chodí množstvo otázok o tom, ako a odkedy podávať deťom dojčenskú vodu. Je dôležité ju prevariť, alebo ju môžete používať priamoz balenia? Do akého veku by ste mali deťom pripravovať stravu výhradne len s dojčenskou vodou, a kedy môžete začať používať aj "tú obyčajnú"?

Opýtali sme sa za vás MUDr. Kataríny Vicianovej z I. detskej kliniky DFNsP a LFUK a tu je jej odpoveď:

 

Voda musí byť k dispozícii vždy. Bez nej náš život neexistuje. Dojčené dieťatko potrebuje vodičku na podávanie liekov. Pretože s mliekom sa podáva iba D3 vitamín, je rozpustný v tukoch.  Mamičky učíme, že dojčené dieťatku zvyčajne nepotrebuje podávať vodu, lebo materské mlieko má od hladu i smädu. No najmä v teplejších ročných obdobiach, pri ústrednom kúrení či chorobe niekedy treba skúsiť i dojčenému dieťatku ponúknuť vodu striekačkou alebo lyžičkou.

Nedojčené deti potrebujú vodu na prípravu umelej výživy a tiež aj čistú od smädu. V prvom roku odporúčame na uhasenie smädu prevarenú dojčenskú vodu, ktorú uprednostníme pred rôznymi príliš sladkými nápojmi. Hoci vieme, že voda z vodovodu môže mať vhodné zloženie, ale bohužiaľ ho presne nepoznáme (je závislá od vodného zdroja, oblasti a taktiež stavu vodovodných rozvodov), používame dojčenskú vodu i na varenie.

Na etiketách dojčenskej vody je uvedená presná analýza spĺňajúca normy na vodu vhodnú pre prípravu stravy pre dojčatá, je vhodná pre bábätko od prvého dňa života. Môžete si vybrať z viacerých druhov. Pri príprave umelého mlieka je ideálne vodu prevariť a ochladiť na požadovanú teplotu. Dojčenské vody sa odporúčajú prevárať pred prípravou umelého mlieka, nielen z hygienických dôvodov, niektoré majú minimálny obsah oxidu uhličitého, ktorý je nutné odstrániť prevarením. Vodu nie je nutné prevárať dlho, dôležité je priviesť ju do varu. Varom sa však neodstráni všetok vápnik, takže v prevarenej vode sú aj naďalej minerály dôležité pre rast dieťaťa. Treba mať na tento účel vyhradený špeciálny hrniec, v ktorom sa nevarí nič iné (dôležité je to najmä v prvých mesiacoch života dieťatka.)

Po 1. roku života začína dieťa jesť spolu s ostatnými (s prechodom na stravu dospelých začíname po 10. mesiaci života), preto v tomto veku už zvyčajne varíme zo známeho a vyšetreného zdroja pitnej vody. No na dovolenku či výlety si treba vždy pribaliť originálne balenú vodu a nespoliehať sa na pramene, studničky či iné neznáme zdroje hoci „pitnej“ vody.

 

 

Komentáre