Popôrodné blues prešlo do popôrodnej depresie....

Popôrodné blues prešlo do popôrodnej depresie....

12.8.2013 v kategórii Mama, autor z listov našich čitateliek

Rozhodla som sa Vám napísať svoj príbeh. Prežila som popôrodnú depresiu a túto hrôzu by som nepriala nikomu. Má však svoje riešenie a je dôležité o tom vedieť. Trápiť sa nemusíme.

Dobrý deň,

čítam Váš časopis pravidelne a veľmi ma teší, keď tam nájdem listy iných mamičiek o tom, ako zvládajú materstvo a starosti bežného dňa.

Rozhodla som sa Vám napísať svoj príbeh. Prežila som popôrodnú depresiu a túto hrôzu by som nepriala nikomu. Má však svoje riešenie a je dôležité o tom vedieť. Trápiť sa nemusíme.

Pred 8 mesiacmi som paradoxne prežívala veľmi nepekné chvíle. Keby som vedela, že v tom nie som sama a že je to bežná vec, ktorá sa jednoducho stáva, mohla som svoje problémy riešiť skôr a netrápiť sa tak.

Bábätko sme si s manželom priali, počali sme bez problémov, tehotenstvo bolo v pohode, užívala som si ho ako sa patrí: o)

Syn sa narodil v termíne, zdravý, pôrod bol bez problémov, v pôrodnici som pekne dojčila, rástli sme a tak sme ako vzorný príklad boli prepustení domov.

Tu to ale začalo. Keď si na toto obdobie spomeniem, je mi opäť zle od žalúdka a mám husiu kožu. Doma som sa zrazu začala bez zjavnej príčiny meniť v depresívnu, uplakanú, absolútne nespokojnú a neschopnou trosku. Aj keď som mala v náruči môj vytúžený krásny voňavoučký uzlíček, cítila som, že som v koncoch. Mala som pocit, ze pre mňa život práve skončil.

Zo všadeprítomného zápachu zrazeného mlieka a vaječinky v plienke sa mi zdvíhal žalúdok. Nemohla som sa ubrániť plaču a zlosť si vylievala na manželovi, ktorého som brala ako zradcu. Bábätko sme predsa chceli obaja a neraz som to ja, čo celé noci nespí, nesmie nikam na krok, pretože si pripadá ako mobilná mliekareň. A pre neho sa nič nezmenilo, mohol si chodiť do práce, športovať, sadnúť si s kamarátmi a osláviť narodenie bábätka.

Deň zo dňa to bolo horšie. Vedela som, že malého milujem, ale nemala som silu sa na neho ani usmiať ani hovoriť. Najviac ma deptali poznámky známych – či si materskú užívam, a aké mám pohodové bábätko... Vraj no, áno, pohodová mamička... Keby len vedeli. Pripadala som si hrozne. Výčitky, že sa neviem tešiť z bábätka. Tá bolesť niekde hlboko pri srdci, že to takto nemalo byť...

Zo začiatku som stále čakala, kedy to popôrodné baby blues skončí... Rodičia aj manžel mi nerozumeli, vraj sa mám vzchopiť a mám byť rada, že je syn zdravý. Áno, ja viem. Kedysi by som o takej matke povedala, že je proste krava... nevie si vážiť to čo má! Ale ono to proste nešlo, nech som sa snažila akokoľvek.

Keďže sa vo mne nakoniec po 3 mesiacoch trápenia ozval zvyšok môjho odvážneho ja, zdvihla som telefón a zavolala na psychiatrickú ambulanciu. Po opísaní mojej situácie ma skvelá sestrička objednala hneď na druhý deň k pani doktorke. Tá ma vypočula a predpísala antidepresíva. Maličkú dávku, pri ktorej som mohla aj dojčiť. Keď som sa potom zdôverila najbližším kamarátkam – ajhľa, nebola som v tom sama, niektoré mali toto hrozné obdobie rovnako ako ja s antidepresívami za sebou. Je to ale pre nich taká bolestná a nepekná spomienka, že na ňu chceli zabudnúť. Keby som o tom možno vedela skôr, že je to bežná vec, ktorá sa stáva, nemusela som sa tak dlho trápiť. Antidepresíva zabrali. A ja teraz si konečne užívam materstvo! Syn je skvelý a ja... Konečne pohodová mamička.


Chcela by som Vás týmto poprosiť – informujte nastávajúce mamičky o tom, že popôrodná depresia je bežná. Nie je to žiadna rarita, len sa s ohľadom na citlivosť témy o tom veľa nehovorí. A matka na antidepresívach nie je blázon. Je to proste choroba ako každá iná. A psychická bolesť je mnohokrát väčšia než si dokážete predstaviť. Áno, je to podľa niektorých hanba, keď žena nie je šťastná, že má dieťa, obzvlášť v dnešnej dobe, kedy má toľko mamičiek problém otehotnieť. Ale za depresiu človek nemôže.

A preto je dôležité včas rozpoznať varovné príznaky, že popôrodné blues prešlo do popôrodnej depresie.

Medicína je dnes na vysokej úrovni, tak prečo by sme mali trápiť seba i svojich blízkych?

Ak môj list pomôže aspoň jednej mamičke trápiť sa menej, než som sa trápila ja, bude to mať zmysel.

Ďakujem za Váš milý časopis a prajem krásne dni!

Vaša čitateľka

 

Komentáre