Čo sú pre mňa Vianoce...

Čo sú pre mňa Vianoce...

15.12.2013 v kategórii Mama, autor Mgr. Martina Pašková

Vianoce slávia všetci, či sú to evanjelici, katolíci alebo ľudia bez vyznania. I keď oslavujeme narodenie Krista,  podstata sviatkov lásky a pokoja si nás získala bez ohľadu na to, do ktorej skupiny sa radíme. Teraz to nie je o viere, ale o tom, ako Vianoce prežiť naplno, bez komercie a reklám, s úsmevom na perách a pokojom v srdci. Nedajme sa ovplyvniť a dajme deťom v dnešnom, nie píliš pokojnom a srdečnom svete to, čo sme dostali my. Nie je to o kope darčekov, ktoré zostanú týždeň po Vianociach hodené v poličkách a deti si na ne ani nespomenú. Je to o niečom inom. O čom? Ja si myslím, že o tomto...

Vianoce. Pre mňa má toto slovo zvláštne čaro. Priniesla som si z detstva, od svojej rodiny spomienky, ktoré mám hlboko uložené a teraz, keď som už i ja mama, vždy ich v predvianočnom čase oprášim a snažím sa ich vniesť aj do kruhu svojej rodiny. Sú to spomienky na voňavé ihličie, na mamin slávnostne prestretý stôl, na oplátky potreté medom, na zvonček, ktorý oznamoval, že „Ježiško“ už u nás bol. Doteraz neviem, ako a kedy dala mama tie darčeky pod stromček. A musím vám prezradiť ešte niečo, potom možno lepšie pochopíte, čo pre mňa Vianoce znamenajú. Ja stále verím v to, že darčeky nosí „Ježiško“. Nezdá sa mi to ani čudné, ani smiešne. Ja proste verím, že niekde je niečo alebo niekto, kto mi dáva silu, aby som mohla tie darčeky zabezpečiť, aby som ich mohla pod ten stromček, teraz po niekoľkých rokoch, dať ja ako mama a manželka a vyčariť tak úsmev na tvárach svojich najbližších.J A to je predsa podstata Vianoc. To, že niečomu peknému veríme, že sa na niečo tešíme, že sa nedáme zlomiť všakovakými reklamami, ale že dodržiavame tradície, i keď sa to niekomu zdá už dávno prekonané. Vianoce slávia všetci, či sú to evanjelici, katolíci alebo ľudia bez vyznania. I keď oslavujeme narodenie Krista,  podstata sviatkov lásky a pokoja si nás získala bez ohľadu na to, do ktorej skupiny sa radíme. Teraz to nie je o viere, ale o tom, ako Vianoce prežiť naplno, bez komercie a reklám, s úsmevom na perách a pokojom v srdci. Nedajme sa ovplyvniť a dajme deťom v dnešnom, nie píliš pokojnom a srdečnom svete to, čo sme dostali my. Nie je to o kope darčekov, ktoré zostanú týždeň po Vianociach hodené v poličkách a deti si na ne ani nespomenú. Je to o niečom inom. O čom? Ja si myslím, že o tomto...

Čisto a voňavo

Celý december je predzvesťou toho, že sa chystá niečo výnimočné. Nedá mi ani jeden rok nezačať s veľkým upratovaním. Ja viem, mnohé šomreme, že nestíhame, že máme toho veľa, že sme unavené a podobne. Ale! Ten pocit, keď si vyupratujeme aj tajné zákutia našich domovov, keď všetko vonia čistotou, nemáte hneď lepší pocit? Záclony a závesy voňajú po aviváži, okná sú čisté, v skrinkách poriadok. Ľahšie prúdi energia a hneď je nám veselšie. Za trocha námahy to predsa stojí. Deti vám s radosťou postráži niektorá z babičiek, prípadne kamarátka. A ak naozaj nemáte čas alebo ho len proste nechcete strácať upratovaním, využite službu upratovacej spoločnosti, ktorá vám pomôže so všetkými prácami, vrátane umytia okien, žehlenia a tepovania kobercov či sedačky. Keď sa už bude všetko ligotať, zapáľte si v dome sviečky, vonné lampy s nejakou príjemnou vianočnou vôňou a oddávajte sa pocitu nekonečnej pohody. Aby ste nabrali sily na ďalšie úlohy, ktoré vás ešte čakajú.

Sladké drobnôstky

Koláčiky, medovníčky, medvedie labky, mačacie oči a všetky tie malé drobné pochúťky, ktoré nesmú na sviatočnom stole chýbať, si pripravte samy. Isto nás poteší, ak nám niekto pomôže, alebo nám mamy či svokry pošlú jednu, dve krabičky s vianočným pečivom, ale tá vôňa a radosť z prípravy je nenahraditeľná. A keď máte deti vo veku, že už sú schopné a ochotné vám pomôcť, ide vám pečenie jedna radosť. Miesenie cesta, vaľkanie a potom vykrajovanie všakovakých tvarov do cesta, to je najväčšia zábava. Nevadí, že múka je všade. Ide predsa o iskru v očiach vašich detí, ktoré sú pyšné na svoje výtvory a hrdé na to, že vám mohli s takou dôležitou prácou pomôcť. Ak z pečenia urobíte zábavu, budú vám deti ochotne pomáhať i v neskoršom veku. Medovníčky môžete spolu ozdobovať a pripraviť si z nich ozdoby na vianočný stromček.

Vyzdobený príbytok

Výzdoba domu alebo bytu by tiež mala byť tým, čo vás dobre naladí a poteší. Keď už máte všetko vyupratované a koláčiky napečené, zoberte deti na prechádzku do lesa. Príroda i v zime ponúka rôzne dekorácie, ktorými svoj domov privediete do slávnostnej atmosféry. Deti budú šťastné, keď budú môcť zberať šišky, vy odlomte zopár konárikov s ihličím, možno ešte nájdete i nejaké, pod snehom skryté šípky, a ak budete mať veľa šťastia, prinesiete si domov aj imelo. Ak takúto možnosť nemáte a do prírody sa nedostanete, nesmúťte. Rôzne dekorácie z prírodného materiálu kúpite v každom kvetinárstve. Uprednostnite to, čo nie je „gýčom“, ktorý sa na nás usmieva z každého regálu obchodného centra už od polovice septembra. Prírodné materiály, zemité farby, sviečky, to je to, čo možno považovať za klasiku, ktorá snáď prekoná i moderné plastové ozdoby spievajúce dookola americké vianočné „hity“. A keď už sme pri tých melódiách, vianočnú atmosféru a pohodu navodí i cd-čko s koledami v slovenčine, ktorému budú rozumieť i vaše ratolesti.

Darčeky

Všetci sme boli deťmi a všetci sme milovali darčeky. A niektorým to zostalo doteraz. Nepoznám nikoho, koho by nepotešil darček od blízkeho človeka, obzvlášť ak ide o deti. Dnešný trh je oveľa väčší ako ten pred tridsiatimi rokmi. Nemyslím si  však, že by sme my ako deti boli o niečo ukrátené. Dostali sme hračky, ktoré vydržali niekoľko rokov, hrávali sme sa s nimi stále dookola a boli sme šťastní, keď sme si pod stromčekom našli knižku, spoločenskú hru alebo bábiku. Nerobte z Vianoc súťaž v tom, aká veľká kopa škatúľ bude pod vianočným stromčekom. Nekupujte deťom všetko, o čom vám rozprávajú a čo vidia v nespočetnom množstve katalógov hračkárskych spoločností. „Ako najľahšie urobíte dieťa nešťastným? Dajte mu všetko, čo chce...“ (Rousseau: Emil alebo o výchove). Bráňte sa tlaku reklamy a vyhodnoťte, čo je pre vaše deti vhodné a čo nie. Naozaj si myslíte, že pištole, hrnce hovoriace po anglicky, blikajúce a svetielkujúce hračky sú tie pravé, ktoré pomôžu rozvíjať kreativitu vašich detí?

Dostala sa mi do rúk kniha Toma Hodgkinsona – Pohodoví rodičia. Vyberám z nej úryvky, ktoré ma zaujali a chcem vám ich „posunúť“: „Hračky sú peniaze, sú práca, sú neporiadok, a sú iba dôkaz, že deti sa narodili do otrasného sveta, kde ľudia bojujú proti nude drahými zábavkami. Malé deti, ešte neskazené reklamami a konzumom tohto sveta, si úplne vystačia s obyčajnou lopatkou a krhličkou.“ Nehovorím, aby ste deťom nedopriali hračky, aby ste im nekupovali nič pod vianočný stromček. Len si myslím, že my ako rodičia môžeme rozhodnúť o tom, čo im doprajeme a akú to bude mať pre nich hodnotu. Tu je niekoľko tipov, o ktorým si myslím, že nimi nič nepokazíteJ

Knihy

Nedám dopustiť na knihy. Nie tablety, počítače, notebooky, telefóny a všetky tie vymoženosti, kde si deti tiež môžu prečítať alebo pozrieť rozprávku. Kúpte knihu, ktorá vonia papierom, dieťa sa k nej môže kedykoľvek vrátiť. Čítajte im, ak to ešte sami nevedia, podporujete ich predstavivosť, rozširujete im slovnú zásobu, trávite s nimi čas, ktorý je pre ne veľmi vzácny. Knihy rozprávkové, leporelá pre malé detičky, knihy o zvieratách, ľudskom tele, o prírode. Ponuka je naozaj široká. Klasické rozprávky, knižky s riekankami. Tie sú isto hodnotnejšie ako tie o Hannah Montana alebo Spidermanovi. Klasické rozprávky prežili desaťročia, rozprávajú sa deťom dodnes. Na tie moderné si o pár rokov už nikto nespomenie.

Kreatívne potreby

Maľovanie, kreslenie, modelovanie, všetky pomôcky, prostredníctvom ktorých dokážu vaše deti niečo vytvoriť. Nie sú drahé, podporujú u detí zručnosť a predstavivosť a zabavia sa s nimi na dlhý čas. Kúpte lepidlo, papiere, nožnice a sami sa presvedčíte, ako to deti baví. Tvoriť a lepiť, strihať a kresliť. Naučte ich správne držať ceruzku, kúpte vymaľovánky, vodové farby, ak sú už deti väčšie, ocenia aj farby na textil, na sklo. Ponuka je naozaj široká. Pomôžte im, usmernite ich a spolu vytvorte niečo, čo vám nielen spríjemní náladu ale i ozdobí domov. Deti budú šťastné a vďačné. Plastelína je tiež vďačný darček. Deti sa naučia modelovať, poznávať jednotlivé farby, tvoriť zvieratká, vaľkať, vykrajovať.

Stavebnice, puzzle, kocky, spoločenské hry

To sú všetko darčeky, ktoré rozvíjajú myslenie, zručnosti a motoriku vašich detí. Investujte do dupla, lega, drevených kociek, z ktorých sa dajú skladať nielen krásne obrázky, ale i veže, domčeky, proste čokoľvek, čo dieťatko napadne. Mimochodom, drevené hračky sú nezničiteľné, na trhu je ich množstvo a za prijateľné ceny. Stavebnice tiež vydržia niekoľko rokov, dajú sa dokupovať ďalšie diely a deti sa s nimi hrajú veľmi radi. Puzzle radi stavajú nielen deti ale i dospelí. Vyberte zaujímavý obrázok podľa veku vášho dieťatka a pomôžte mu pri skladaní. Zažijete spolu množstvo zábavy a hotový obraz môže zdobiť stenu v detskej izbe.

Šport

Všeobecne platí, že dnešné deti majú málo pohybu, sedia pred televízormi, počítačmi a pohyb na čerstvom vzduchu berú ako povinnosť. Pamätám si, ako sme sa s kamarátmi celé hodiny sánkovali a „bobovali“ a nevadila nám ani zima ani hlad. Podporte u detí cestu k športu a pohybu a kúpte im nejakú športovú výbavu. Začať môžete už pri tých najmenších drobcoch, ktorých môžete celú zimu (ak bude dostatok snehu), voziť na saniach. Tí starší sa na nich budú môcť sánkovať. Aj cesta do obchodu vám bude trvať kratšie, ak sa nebudete musieť brodiť snehom s kočíkom, ale uprednostníte sánky. Skúste to s prvými lyžami alebo korčuľami. Povyzvedajte alebo odpozorujte, k čomu vaše dieťa viac inklinuje a podľa toho kúpte výbavu. Nemusí mať novú a značkovú. Výber je i na bazáre.

Oblečenie

Často kupujeme deťom pod stromček oblečenie, pretože ho potrebujú. Vedzte však, že toto je skupina darčekov, ktorá deti príliš nepoteší. Najmä tie menšie. Ak však už máte doma malú parádnicu alebo veľkého fešáka, ktorí sa na svoj výzor potrpia, môžete ísť aj touto cestou. Vyberte oblečenie kvalitné, vyrobené z bavlny, ktoré je príjemné na pokožku. Vyhnite sa lacným čínskym odevom, ktoré by deti naozaj nemali nosiť.

Nezabúdajte, že Vianoce sú o pohode, pokoji a harmónii. Doprajte deťom tú čarovnú atmosféru, doprajte im zvyky a tradície a doprajte im darčeky, ktoré ich nielen potešia, ale budú pre ne aj osožné. V jednoduchosti je krása. Darčeky pre svojich blízkych môžete vyrobiť aj samy. Tie budú mať najväčšiu hodnotu a určite budú jedinečné. A o to predsa ide. Prajem vám krásne a pokojné vianočné sviatky v kruhu ľudí, na ktorých vám záleží...

Komentáre